"DGP": Małgorzata Manowska może zostać I prezes Sądu Najwyższego. "Jest po słowie z Ziobrą"

Małgorzata Manowska jest najpoważniejszą kandydatką na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Według ustawy o SN w stan spoczynku przeszła dotychczasowa prezes Małgorzata Gersdorf.

Sędzia Małgorzata Manowska może zastąpić Małgorzatę Gersdorf na stanowisku I prezesa Sądu Najwyższego - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Manowska tej informacji nie potwierdziła.

Według dziennika sędzia rozmawiała już wstępnie na ten temat z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.

 - Pani dyrektor Manowska to wybitna prawniczka, sędzia z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, autorka cenionych publikacji. Ma też zmysł organizacyjny - komentuje w rozmowie z "DGP" jeden z polityków PiS.

Małgorzata Manowska nowym prezesem Sądu Najwyższego?

Małgorzata Manowska ma 54 lata, jest dyrektorem Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. W 2007 r. była wiceministrem sprawiedliwości w rządzie PiS. Jest doktorem habilitowanym nauk prawnych.

"Prowadzi również zajęcia dydaktyczne na aplikacjach: radcowskiej i notarialnej. Autorka licznych publikacji naukowych z zakresu postępowania cywilnego" - tak o Manowskiej pisało Ministerstwo Sprawiedliwości w komunikacie z 2016 roku.

Kontrowersje wokół wyboru I prezesa SN

Według ustawy o Sądzie Najwyższym I prezes jest wybierany z grona sędziów SN. "Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego jest powoływany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na sześcioletnią kadencję spośród 5 kandydatów
wybranych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego" - czytamy w ustawie.

Przedstawiciele rządu PiS przekonują, że dotychczasowa I prezes SN Małgorzata Gersdorf przeszła w stan spoczynku na mocy znowelizowanej ustawy. Zakłada ona, że w stan spoczynku przechodzą sędziowie po 65. roku życia, chyba, że zgodę na ich dalsze orzekanie wyda prezydent Andrzej Duda.

Sama Gersdorf utrzymuje jednak, że I prezesem jest nadal, gdyż zgodnie z konstytucją jej kadencja trwa 6 lat (w tym przypadku do 2020 r.) i nie może zostać przerwana.

"Chodzi o wartości"

Z powodu tej skomplikowanej sytuacji prawnej nieoficjalne doniesienia o kandydaturze Małgorzaty Manowskiej są powodem krytycznych komentarzy ze strony przedstawicieli niektórych środowisk prawniczych.

"Jestem bardzo przeciwny PiS i temu, co się dzieje w sprawie sądów, ale sędzia profesor Manowska, na której podręcznikach większość młodych adwokatów i radców pozdawała egzamin cywilny, to nie jest "miernota". Tym większy wstyd dla niej, jeżeli chce zostać dublerką" - napisał na Twitterze Przemysław Grabowski, prawnik związany z Polskim Stronnictwem Ludowym.

"Jestem tylko zwykłym prawnikiem, ale jeśli potwierdzi się informacja, że następcą P. Prezes Gersdorf ma zostać Pani M. Manowska, to nie kwestionując jej dorobku naukowego, będzie to smutne, gdyż w jej rękach jest kształcenie przyszłych sędziów i prokuratorów. Chodzi o wartości" - skomentowała Katarzyna Szeska ze stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia".

"Pani dr hab. Manowska chce kandydować na I Prezesa Sadu Najwyższego. Ciekawe czy wie, co to oznacza dla jej przyszłości? Jak odczyta jej zachowanie cała Europa?" - zastanawia się Krzysztof Lisek, były europoseł PO.

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego nie rezygnuje z mandatu

Więcej o: