Ustawa o Sądzie Najwyższym przeforsowana. Zobacz, jakie zmiany wprowadza

Sejm przegłosował zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym. Według nowelizacji do wskazania kandydata na I prezesa SN wystarczy obsadzenie 2/3 stanowisk w tej instytucji.

Tempo prac nad nowelizacją, która po raz kolejny zmieni ustawę o Sądzie Najwyższym, było błyskawiczne. Po czwartkowym I czytaniu ustawa (Prawo o prokuraturze oraz niektórych innych ustaw, nr sejmowego druku 2731) trafiła do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Dzisiaj po południu odbyło się głosowanie.

Co zmieni nowelizacja? Szybsza wymiana I Prezesa SN

Obecny impas wokół Sądu Najwyższego wymusił w zasadzie na Prawie i Sprawiedliwości szybkie "załatwienie sprawy" z Małgorzatą Gersdorf, I Prezes SN, która wskazuje, że jej kadencja trwa do 2020 roku. Na razie w Sądzie Najwyższym po prostu brakuje sędziów, by móc wybrać nowego prezesa. Ustawa ma to zmienić.

Liczba stanowisk sędziowskich w SN w tej chwili to 120. Zgodnie z dotychczasową ustawą o Sądzie Najwyższym Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN wybiera spośród czynnych sędziów SN kandydata na stanowisko I prezesa i przedstawia go prezydentowi. Jest jeden warunek: obsadzonych stanowisk sędziowskich musi być 110. Jednak tylu sędziów w SN w tej chwili nie ma.

PiS w nowelizacji zdecydowało więc, że sędziów będzie potrzebnych nie 110, a 2/3 ze 120 - czyli 80. Ta zmiana procedury pozwoli na szybsze powołanie I Prezesa Sądu Najwyższego.

Liczba sędziowskich wakatów w SN wynosi obecnie 44, a jeśli KRS będzie sprawnie współpracować z prezydentem (KRS rekomenduje sędziów do SN, prezydent ich zatwierdza) - może to się stać w ciągu kilku tygodni.

Inne zmiany w ustawie o SN

Kolejna zmiana zawarta w poselskim projekcie parlamentarzystów z PiS dotyczy obsadzania samych stanowisk sędziowskich w SN. Jeżeli kandydat na sędziego SN nie spełni warunków, bądź też jego zgłoszenie wpłynęło do KRS po terminie, KRS ma pozostawić jego zgłoszenie bez rozpoznania.

Do Sądu Najwyższego będą mogli kandydować też sędziowie, którzy nie posiadają wyłącznie obywatelstwa polskiego. Decyzję w tej sprawie podejmować będzie KRS, czy wyrazić zgodę na zajmowanie stanowiska sędziowskiego osobom, które posiadają obywatelstwo obcego państwa.

Dodatkowo kandydaci na sędziów SN będą mogli do swoich zgłoszeń "inne dokumenty potwierdzające jego kwalifikacje".

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

'Mam czas i chęci, ale jeżeli chodzi o prawo to ja mogę doczytać'. Tak wybierano ławników do Sądu Najwyższego

Więcej o:
Komentarze (242)
Ustawa o Sądzie Najwyższym. Co zmienia nowelizacja posłów PiS?
Zaloguj się
 • naz_niepoprawna

  Oceniono 59 razy 35

  Majstrowanie przy prawie pewnego dnia (już niedługo, mam nadzieję) odbije się pisiorom czkawką. Przyjdzie nowa miotła i zmiecie te pisiorskie mendy w niebyt. Oby bez skrupułów i na zawsze.

 • homer101

  Oceniono 52 razy 28

  Nie wiem czy tak ciężko zrozumieć , że ustawa zasadnicza ( Konstytucja) JEST najważniejszym i najwyżej stojącym w hierarchii prawnej dokumentem ??? Ustawa jest o piętro niżej . Proste !!!!!!

 • hi2per

  Oceniono 42 razy 24

  Szkoda komentować.... Polacy jednak lubią być pod butem;/

 • baska_w5

  Oceniono 30 razy 18

  Dostosowywanie prawa do aktualnych, partykularnych potrzeb partii rządzącej to ostre przegięcie. Mam nadzieję, że Trybunał Stanu, sądy powszechne spowodują, że więzienia zapełnią się pisowcami na czele z pseudoprezydentem i prezesem wszystkich presesem.

 • krynolinka

  Oceniono 41 razy 17

  Komisja Sprawiedliwości..Czekam, że komuś w końcu nerwy puszczą i jak pirzgnie tego wyleniałego komucha, to będzie Stasiek miał w locie sporu czasu, Trylogię zdąży przeczytać..

 • szaja25

  Oceniono 31 razy 15

  Po zmianie władzy uchwalić w trybie nadzwyczajnym rozwiązanie TK i TS, a dopiero później stawiać przed owymi instytucjami przestępców rasy Duda i innych, bo chyba nie zmieniają "prawa" żeby było lepsze, tylko żeby uniknąć odpowiedzialności, to chyba jasne.

 • terazjakinick

  Oceniono 32 razy 14

  Zastanawia nie poziom desperacji w wykonaniu PiS. Zwłaszcza niektórych posłów, jak i Premiera i Prezydenta. Podczas, gdy Prezes Pan zniknął z sceny.
  Jak suweren postanowi wkurzyć się, to może być mocno nieciekawie dla tych, którzy tak radośnie będą głosowali za zmianą ustawy o SN.
  Zapewne dla tej grupy matołków nie dociera odwieczną prawda, że rewolucja rodzi się w głowach. Kiedy jest na ulicach wtedy już za późno.
  Na miejscu posłów PiS to sprawdziłbym ważność paszportów, jak i gdzie mogą liczyć na brak ekstradycji.

 • gniew7

  Oceniono 23 razy 13

  No i czto, Chudopachołki? Chwalcie PiS, jedzcie śledzie i polujcie na niedźwiedzie, hej!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX