Małgorzata Gersdorf pisze list do Andrzeja Dudy. "Moja kadencja trwa do 30 kwietnia 2020 roku"

Przeniesiona w stan spoczynku Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego napisała list do Andrzeja Dudy. " Moja kadencja trwa nadal aż do dnia 30 kwietnia 2020 r. i jestem zobowiązana do sprawowania tego urzędu z mocy najwyższego prawa Rzeczpospolitej Polskiej - Konstytucji RP" - napisała.

Prof. Małgorzata Gersdorf wróciła do pracy we wtorek, dwa dni później wysłała list do Andrzeja Dudy, w którym uzasadnia, dlaczego jej kadencja na stanowisku Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego nadal trwa.

W liście do prezydenta prof. Gersdorf zwraca uwagę na nieskuteczny według niej sposób zawiadomienia, że przechodzi w stan spoczynku. Powołując się na artykuły ustawy o Sądzie Najwyższym zwraca uwagę, że zgodnie z nimi o odesłaniu ją w stan spoczynku prezydent w formie postanowienia powinien poinformować ją na piśmie, a pod jego podpisem powinna się znaleźć kontrasygnata premiera Mateusza Morawieckiego. Tymczasem nic takiego nie miało miejsca. 

"Biorąc to pod uwagę stwierdzam, że moja kadencja trwa do 30 kwietnia 2020 i jestem zobowiązana do sprawowania tego urzędu z mocy najwyższego prawa Rzeczypospolitej Polskiej - Konstytucji RP" - napisała w zakończeniu listu sędzia Małgorzata Gersdorf. 

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>> 

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego nie rezygnuje z mandatu