Sędzia Iwulski złożył odwołanie od uchwały KRS. Troje innych sędziów chce ją zaskarżyć

Sędzia Józef Iwulski odwołał się od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa, która negatywnie zaopiniowała jego oświadczenie o woli dalszego sprawowania urzędu.

Krajowa Rada Sądownictwa tydzień temu pozytywnie zaopiniowała pięciu sędziów Sądu Najwyższego, którzy mimo ukończenia 65. roku życia chcą dalej orzekać. Siedmiu sędziów zostało zaopiniowanych negatywnie. Wśród nich, wyznaczony na zastępcę pierwszej prezes SA Małgorzaty Gersdorf, sędzia Józef Iwulski

Teraz sędzia Iwulski postanowił się odwołać. Jak napisał w odwołaniu "KRS winna była odmówić zastosowania normy przewidującej, że sędzia SN, który ukończył 65. rok życia przed wejściem w życie ustawy o SN, przechodzi w stan spoczynku".

Jak ujawnił m.in. "Dziennik Gazeta Prawna" sędzia Iwulski miał uczestniczyć w wydaniu siedmiu wyroków, w których za działalność opozycyjną sądzono 16 osób, 13 skazano na kary więzienia, z czego 9 dostało wyroki w zawieszeniu. Sędzia poza jedną sprawą innych nie pamięta. Tłumaczy, że zgadzając się na nie liczył, że zostaną zmniejszone na mocy amnestii. 

Ustawa o Sądzie Najwyższym 

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym 3 lipca, w stan spoczynku przeszli sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogą oni jednak dalej pełnić funkcję, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy, czyli do 2 maja, złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent RP wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN. Prezydent, przed wyrażeniem zgody na dalsze zajmowanie stanowiska, zasięga opinii KRS.

Negatywne opinie - poza Iwulskim - Rada wydała jeszcze sześciu sędziom. Otrzymali je: Jerzy Kuźniar, Stanisława Zabłocki (ta trójka w swych oświadczeniach nie powołała się bezpośrednio na nową ustawę o SN lecz na konstytucję) a także Maria Szulc, Anna Owczarek, Jacek Gudowski i Wojciecha Katner.

Sędziowie Szulc, Owczarek i Katner złożyli do KRS wnioski o doręczenie uchwał dotyczących opinii co do ich oświadczeń, wraz z uzasadnieniem tych uchwał. Zespół prasowy SN dodał, że wnioski te "zmierzają do zaskarżenia uchwał KRS dotyczących dalszego zajmowania stanowiska sędziego SN".

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

'Mam czas i chęci, ale jeżeli chodzi o prawo to ja mogę doczytać'. Tak wybierano ławników do Sądu Najwyższego

Więcej o:
Komentarze (60)
Sąd Najwyższy Sędzia Iwulski złożył odwołanie od chwały KRS
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 30 razy 8

  Skoro w Polsce jedna partia obsadza sędziów, którzy decydują potem o ważności wyborów, to w Polsce nie ma już demokracji.

 • ok1111111

  Oceniono 20 razy 8

  Z tym Kuźniarem to nie tak. KRS go odwalił, bo myślał, że to były dziennikarz z TVN. "A to po to rzucił telewizję, żeby dostać się do sądu!" - mówili członkowie KRS. Teraz im pokazali fotki i zobaczyli, że to inny gość. Jest inny problem - sędziowie z KRS żądają, żeby mogli płacić KRUS. Bo nazwy podobne - tak argumentują.

 • polakadam

  Oceniono 18 razy 4

  Jeśli ktoś jeszcze zadaje sobie pytanie, co robią w PiSie ludzie pokroju Piotrowicza, to sytuacja z sędzią Iwulskim doskonale pokazuje mechanizmy działania tej partii. Sędzia Iwulski mógł zapewnić sobie spokój idąc na współpracę z rządzącymi, ale nie chciał się zeszmacić i za to szybko został zniszczony. Dlatego też Kaczyński stawia na ludzi miernych lub o wątpliwej przeszłości, którzy nie stanowią dla niego żadnego zagrożenia.

 • dziadekjam

  Oceniono 12 razy 2

  Sędzia Iwulski skazywał, ale się nie cieszył:-)

 • dziadekjam

  Oceniono 14 razy 2

  "Sędzia poza jedną sprawą innych nie pamięta. Tłumaczy, że zgadzając się na nie liczył, że zostaną zmniejszone na mocy amnestii."
  =======================================================================
  A sędziowie stalinowscy skazywali na śmierć licząc, że styryczek się urwie albo pistolet się zatnie, a kata sumienie ruszy i skazańca uwolni...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX