Małgorzata Gersdorf tłumaczy swoją decyzję o powrocie do pracy. "Sytuacja jest dramatyczna"

Małgorzata Gersdorf wróciła wcześniej z urlopu i pojawiła się rano w Sądzie Najwyższym. - Nie walczę o swój interes, walczę o państwo i praworządność - mówiła dziennikarzom.

Podczas spotkania z dziennikarzami prof. Małgorzata Gersdorf wyraziła przekonanie, że jest pierwszym prezesem Sądu Najwyższego i nikt tego nie zmieni, bo norm konstytucyjnych nie można zmieniać ustawami. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą natomiast Małgorzata Gersdorf, która skończyła 65 lat, powinna przejść w stan spoczynku.

- Normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać ustawami zwykłymi. Nie walczę o swój interes, o swoją pozycję i swój święty spokój, ponieważ gdybym chciała mieć święty spokój, dawno bym odeszła z tego stanowiska. Walczę o państwo, praworządność, zachowanie konstytucyjne - podkreśliła Małgorzata Gersdorf.

Sytuacja dramatyczna i bezprecedensowa

Powiedziała też, że wróciła z urlopu, bo jej zdaniem sytuacja jest "dramatyczna". - Sytuacja jest bardzo napięta z punktu widzenia Sądu Najwyższego, ze względu na nową ustawę. Uważam też, że bezprecedensowa jest napaść na sędziego Iwulskiego. To jest najlepszy sędzia z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w Sądzie Najwyższym - podkreśliła Małgorzata Gersdorf. Dodała, że sytuacja związana z sędzią Iwulskim jest "bezprecedensowa", a on sam jest najlepszym sędzią z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w SN.

Dziennikarze pytali Gersdorf o wypowiedź ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który stwierdził, że za powrót do Sądu Najwyższego mogą jej grozić konsekwencje dyscyplinarne.  - Ostatnio nasiliły się ataki na mnie i ataki związane z tym, że grozi mi postępowanie dyscyplinarne od strony ministra Ziobro i od stron posłów. Prosiłabym, żeby wstrzymali się z agresywnymi wypowiedziami, bo to nie przystoi - powiedziała. Pozbawieniem stanu spoczynku groził sędzi poseł PiS Stanisław Piotrowicz.

Urlop Małgorzaty Gersdorf

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami Małgorzata Gersdorf miała przebywać na urlopie do 19 lipca. Przerwała jednak urlop wypoczynkowy i przyszła rano do Sądu Najwyższego. Do sprawy odniósł się między innymi wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, który powiedział, że sędzia, który jest w stanie spoczynku nie może być na urlopie.

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>> 

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego nie rezygnuje z mandatu

Więcej o:
Komentarze (150)
Małgorzata Gersdorf tłumaczy swoją decyzję o powrocie do pracy. "Sytuacja jest dramatyczna"
Zaloguj się
 • bob_59

  Oceniono 57 razy 35

  Art. 128. Zamach na organ konstytucyjny RP
  § 1. Kto, w celu usunięcia przemocą konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu,
  podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
  § 2. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1,
  podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
  § 3. Kto przemocą lub groźbą bezprawną wywiera wpływ na czynności urzędowe konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej,
  podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

 • bog43

  Oceniono 20 razy 10

  " Normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać ustawami zwykłymi " -- to dziecko i PGR-wska dojarka wie . Nie chce wiedzieć pisowska szajka . lub zorganizowana grupa przestępcza na czele z Kaczyńskim . Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie by ci ludzie nie ponieśli odpowiedzialności karnej i dożywotniego zakazu zajmowania stanowisk publicznych .

 • cleryka

  Oceniono 7 razy 7

  PiS i Prezydent tak zamotali się ta ustawą,że nikt już nie wie,jak wybrnąć z tego potworka,więc brną jeszcze głębiej w szambie.

 • jakub13579

  Oceniono 8 razy 6

  Przeciez to nie chodzi o to czy Iwulski jest dobrym czy zlym sedzia. Rowniez nie chodzi o to czy Polska bedze miala dobre czy zle sady.
  W calej pisiej deformie sadownictwa chodzi tylko i jedynie o to by wszystkie osoby pelniace funkcje w polskim sadownictwie robily aparatczykom pisu laske.
  Drobne sprawy kryminalne czy spoleczne beda szly swoim normalnym trybem i nikt nie zwroci na to uwagi. Tak tez bylo w PRL-u Natomiast sprawy polityczne, mogace zagrozic wladzy pisioru beda rozstrzygane na Nowogrodzkiej.
  Jak to sie zalatwia widzielismy wczoraj w tzw. TK. Sprawa laski prezydenckiej dla wonsika i kaminskiego.

 • miecztemidy

  Oceniono 16 razy 6

  Hej tłuki niedouczone. Konstytucja !! - durnie pisowskie. Konstytucja !!.
  Art. 8. Konstytucja jako ustawa najwyższa
  1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej.

  Art. 183. Sąd Najwyższy
  1. Sąd Najwyższy sprawuje nadzór nad działalnością sądów powszechnych i wojskowych w zakresie orzekania.
  2. Sąd Najwyższy wykonuje także inne czynności określone w Konstytucji i ustawach.
  3. Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej na sześcioletnią kadencję spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX