Małgorzata Gersdorf wraca po urlopie. "23 lipca będę już w pracy"

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego pojawi się w pracy w poniedziałek 23 lipca. Urlop kończy jej się w czwartek, ale dzień później prof. Małgorzata Gersdorf ma wygłosić wykład w Karlsruhe.

"Zamieniliśmy słowo z rzecznikiem Sądu Najwyższego, sędzią Michałem Laskowskim. Potwierdził, że w poniedziałek 23 lipca prof. Gersdorf wraca do pracy. Będziemy, żeby powitać" - napisali na Twitterze Obywatele RP.

- Do 19 lipca pani prezes korzysta z urlopu, czyli do czwartku włącznie - powiedział Laskowski. Rzecznik SN dodał, w piątek prof. Gersdorf ma przebywać w Karlsruhe na konferencji poświęconej m.in. prawom człowieka. Referat ma dotyczyć rządów prawa. - Co roku są zapraszani z całego świata różni goście, w tym roku zaproszona została pani prezes - tłumaczy Laskowski.

Informację o powrocie potwierdziła w rozmowie z Onet.pl sama Małgorzata Gersdorf. - 23 lipca na pewno będę już w pracy - powiedziała. 

Od początku, kiedy Andrzej Duda ogłosił, że Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego przejdzie w stan spoczynku, ona sama mówiła, że idzie tylko na urlop i zamierza po nim wrócić do wykonywania obowiązków. - I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf ma 38 dni urlopu. Po ich wykorzystaniu wróci do pracy - zapowiadał w TOK FM sędzia Józef Iwulski, który jak sam o sobie mówi "czasowo pełni funkcję prezesa SN". 

Zgodnie z ustawą przegłosowaną przez PiS sędziowie, którzy skończyli 65 lat i nie złożyli odpowiedniego oświadczenia, przechodzą w stan spoczynku. Krytycy ustawy przekonują, że to łamie konstytucję. Ustawa zasadnicza stwierdza, że sędziowie są nieusuwalni, a kadencja I prezesa SN trwa 6 lat. Prof. Gersdorf przekonuje, że powinna pełnić swoją funkcję do 2020 roku, podobnie uważa większość sędziów Sądu Najwyższego oraz Naczelna Rada Adwokacka. 

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Małgorzata Gersdorf złożyła sprawozdanie w Sejmie. "Ustawy o SN spowodowały spowolnienie działalności orzeczniczej"

Więcej o:
Komentarze (73)
Małgorzata Gersdorf wraca do pracy po urlopie
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 26 razy 12

  I co zrobi pis banda? Wyniosą prezes? Aresztują?
  To byłby dopiero smród.
  Co wymyśli donosiciel Zero i złodziej Jojo?

 • 174pit

  Oceniono 36 razy 12

  Pisiaki niszcząc Sąd Najwyższy sami sobie robią krzywdę.
  Jak stracą władzę - a stracą szybciej niż im się wydaje - to tylko naprawdę niezawiśli i niezłomni sędziowie dają im rękojmie na sprawiedliwe procesy.
  Każdy komu pachnie dyktatura czy autorytaryzm powinien sobie co wieczór odtwarzać "proces" Ceausescu na zmianę z wyciąganiem Kadafiego z rury kanalizacyjnej. Jako memento.

 • krynolinka

  Oceniono 25 razy 11

  Parlament węgierski planuje przegłosować ustawę zakazującą protestów przed domami polityków. Święte krowy chronią siebie jak tylko mogą. Kwestia czasu, że i u nas coś takiego szajka prezesa zmontuje.
  A ta krowa z "TK" przyklepie.

 • bob_59

  Oceniono 16 razy 10

  Z tego artykułu będą sądzeni pomniejsi czynownicy "dobrej zmiany":

  Art. 128. Zamach na organ konstytucyjny RP
  § 1. Kto, w celu usunięcia przemocą konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu,
  podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
  § 2. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1,
  podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
  § 3. Kto przemocą lub groźbą bezprawną wywiera wpływ na czynności urzędowe konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej,
  podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

  a ten będzie dla Kaczyńskiego, Dudy, Jojo, Blaszczaka, Kuchcińskiego, Karczyńskiego i innych głównych spiskowców:
  Art. 127. Zamach stanu
  § 1. Kto, mając na celu pozbawienie niepodległości, oderwanie części obszaru lub zmianę przemocą konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje w porozumieniu z innymi osobami działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu,
  podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.
  § 2. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1,
  podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

 • antropoid

  Oceniono 30 razy 10

  Wracaj kobito - nie ruszaj się stamtąd.
  Nikt cię zgodnie z prawem nie może stamtąd ruszyć.

  Niech się mały szczerbaty warchoł i watażka wścieka - może wreszcie dobrej zmiany doczekamy :)

 • cezar85

  Oceniono 22 razy 8

  wolfgangowa, kryże i piotrowicz mają największe zasługi dla wolności od demokracji

 • bog43

  Oceniono 9 razy 7

  nic więcej nie pragnę od tych , którzy przysięgali na konstytucję by ją przestrzegali . Jeśli jakikolwiek sędzia , który ugnie się pod dyktatem , nie zasługuje by być sędzią . Zawód sędziego , prezydenta , członków parlamentu , wojskowych , czyli wszystkich tych , którzy składali przysięgę na wierność konstytucji , są szczególnie zobligowani do jej obrony każdymi metodami , włącznie z siłą

 • bokaj

  Oceniono 9 razy 5

  Mam nadzieję, że pani profesor będzie przychodziła codziennie do pracy do końca kadencji - bez względu na okoliczności

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX