Sędzia Zabłocki zostanie usunięty z Sądu Najwyższego? "Fakt": "PiS wyrzuca legendę opozycji"

Jednym z sędziów Sądu Najwyższego, który uzyskał negatywną opinię KRS, jest Stanisław Zabłocki. Tymczasem sędzia Zabłocki w przeszłości bronił ofiary stanu wojennego, występował też jako obrońca rotmistrza Witolda Pileckiego.

Sędzia Stanisław Zabłocki może być jedną z osób, która na mocy nowej ustawy o Sądzie Najwyższym przestanie orzekać. Sędziowie, którzy ukończyli 65 lat zgodnie z nową ustawą o SN powinni przejść w stan spoczynku, chyba że prezydent zgodzi się na ich dalszą pracę.

Krajowa Rada Sądownictwa w czwartek wydała negatywną opinię na temat dalszego orzekania przez Stanisława Zabłockiego. Oprócz sędziego negatywne decyzje wydano wobec sześciu innych osób. Ostateczna decyzja zależy jednak od prezydenta.

Kilku spośród sędziów, w tym Stanisław Zabłocki, złożyło tylko krótkie pisma wyrażające wolę dalszej pracy, ale nie dołączyło wyników badań z załącznikami, czyli z orzeczeniem lekarskim i psychologicznym. Powołali się na konstytucję, która ich zdaniem gwarantuje im prawo dalszego orzekania. Tymczasem ustawa nakazuje przedstawienie orzeczeń.

Stanisław Zabłocki zostanie usunięty z SN?

- Otrzymałem, zarówno drogą telefoniczną, jak i mailową, bardzo wiele gratulacji za swój wynik w KRS-ie. Po raz pierwszy w życiu spotkało mnie coś takiego, że zostałem zaopiniowany w sytuacji, gdy o taką opinię nikogo nie prosiłem - komentował kilka dni temu sędzia Stanisław Zabłocki.

Dziennik "Fakt" w poniedziałkowym wydaniu zwraca uwagę, że sędzia Zabłocki jako adwokat za darmo bronił przed sądem w PRL ofiary stanu wojennego. Sędziego popiera wielu reprezentantów środowiska prawniczego. - Będę się starał z całej siły, aby pozostał w SN - komentował w rozmowie z dziennikiem wiceszef KRS Wiesław Johann.

Sędzia Stanisław Zabłocki był wcześniej odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Na początku lat 90. był obrońcą rotmistrza Witolda Pileckiego w procesie rehabilitacyjnym. Sąd Najwyższy wydał wówczas wyrok uniewinniający.

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego nie rezygnuje z mandatu

Więcej o:
Komentarze (189)
Sędzia Zabłocki zostanie usunięty z Sądu Najwyższego? "Fakt": "PiS wyrzuca legendę opozycji"
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 103 razy 89

  "...Zabłocki jako adwokat za darmo bronił przed sądem w PRL ofiary stanu wojennego. ...był obrońcą rotmistrza Witolda Pileckiego w procesie rehabilitacyjnym"

  Ale to peerelowski prokurator stanu wojennego towarzysz Piotrowicz i skazujący opozycjonistów członek PZPR sędzia Kryże ( a którego ojciec skazał rotmistrza Pileckiego ) są "odnową moralną narodu" i bohaterami PiS-u.
  Świat wg PiS

  .

 • bacowa

  Oceniono 66 razy 50

  Wsadzi się BMW typu Wolgangowa czy Misiewicz

  magistrów ,,prawa ogólnego'' którzy skończyli studia z rekomendacji proboszcza, nieudaczników, miernoty totalne

  które będą chodzić na pasku polityków

  jak za czasów Komuny

 • ar.co

  Oceniono 61 razy 41

  Skąd to zdziwienie? Przecież to naturalne, że partia Wolfgangów, Kryżów i Piotrowiczów mści się na tych, którzy walczyli z komuną.

 • ilenka50

  Oceniono 49 razy 39

  Magister ze średnia na studiach 3,2, do tego zasłużony działacz PRL. To premiuje tzw. KRS. W tym tekście przedstawiliście ładnym dowód na to, że sędzia Zabłocki przy obecnej władzy nie miał szans.

 • miro26.56

  Oceniono 39 razy 35

  parszywa bolszewicka zmiana.!!!!

 • senior2244

  Oceniono 37 razy 33

  Bohaterów stanu wojennego należy wszystkich wyrzucić i schować aby nie przypominali kurduplowi,największemu tchórzowi stanu wojennego ,jakim zerem był w tym czasie. Teraz jego bohaterami są takie kanalie jak prokurator stanu wojennego Piotrowicz czy sędzia Kryże, zamykający na polecenia takich jak Piotrowicz, bohaterów Solidarności. Pod kierownictwem takiego tchórza komuna i bezprawie wróciło do Polski w pełnej krasie. Przyjdzie na ciebie czas kanalio.

 • arwena2010

  Oceniono 32 razy 28

  Ojciec Kryżego który skazał Pileckiego na śmierć, był ministrem sprawiedliwości w rządzie PIS ,Piotrowicz oskarżał ludzi Solidarności i to jest OK,natomiast obrońca rotmistrza Witolda Pileckiego jest zły. I to jest DOBRA ZMIANA. PODŁOŚĆ,MAŁOŚĆ i bolszewicki zapęd PIS.
  Niech osądzą TW Balbiną - co robił 13 grudnia,co robił podczas Magdalenki... ściek

 • ketjow1978

  Oceniono 29 razy 27

  Sędzia Zabłocki jest człowiekiem zasad, honoru. Takich ludzi parszywa zmiana musi zniszczyć. Jaki kłamliwy, oportunistyczny aparatczyk wytrzyma/wygra wymianę argumentów z kimś takim jak sędzia Zabłocki?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX