Iwona Hartwich i Jakub Hartwich mają zakaz wstępu do Sejmu. "Liczyliśmy na rozmowę"

Iwona Hartwich, Jakub Hartwich, Aneta Rzepka i Marzena Stanewicz mają zakaz wstępu do Sejmu do 2020 roku - poinformowała posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Te osoby były zaangażowane w protest rodziców osób niepełnosprawnych, który zakończył się w maju.

Uczestnicy sejmowego protestu - Iwona Hartwich, Jakub Hartwich, Aneta Rzepka i Maneta Stanewicz - nie mają wstępu do Sejmu do 27 maja 2020 r. Taką informację przekazała mediom była posłanka Nowoczesnej, a obecnie parlamentarzystka należąca do koła Liberalno-Społeczni Joanna Scheuring-Wielgus.

- To pismo wewnętrzne Kancelarii Sejmu, umieszczone w biurze przepustek. Zakaz wydano 15 czerwca przez szefostwo kancelarii - mówi w rozmowie z Gazeta.pl posłanka. Zapowiada, że zwróci się do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z prośbą o wyjaśnieniem.

Informację potwierdził naszej redakcji dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Iwona Hartwich i Jakub Hartwich z zakazem

Iwona Hartwich o zakazie także dowiedziała się od parlamentarzystki. Niepełnosprawny syn Iwony Hartwich - Jakub Hartwich - jest obecnie asystentem Joanny Scheuring-Wielgus. Nie będzie mógł więc pojawiać się z posłanką w Sejmie.

- Oburza mnie to, bo proszę przypomnieć sobie słowa rzecznik Joanny Kopcińskiej, która zapraszała Jakuba i Adriana Glinkę [protestującego niepełnosprawnego - red.] do rozmów. Napiszemy pismo do marszałka, żeby wytłumaczył nam, skąd ten zakaz. Nie znamy uzasadnienia - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Iwona Hartwich.

- Może kancelaria obawia się kolejnego protestu? - pytamy.

- Nikt nie zamierza kolejny raz kłaść się w Sejmie na kafelkach. Liczyliśmy na rozmowę, na spotkania - podkreśla Hartwich.

Protest osób niepełnosprawnych

Opiekunowie osób niepełnosprawnych 27 maja zawiesili protest prowadzony w Sejmie od 40 dni. - Po czterdziestu dniach ciągłych upokorzeń, ciągłej pogardy ze strony obecnego rządu, zawieszamy protest. Obecny rząd nie jest gotowy do dialogu z nami, jedynie do monologu - mówiła wówczas Iwona Hartwich.

Dodała, że protestujący nigdy nie zrozumieją, że w Polsce "osoby niepełnosprawne, niezdolne do samodzielnej egzystencji, skazuje się na życie w biedzie i ubóstwie".

Grupa opiekunów wraz z osobami niepełnosprawnymi protestowała od 18 kwietnia. Zgłosili dwa postulaty - zrównanie renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenie 500-złotowego dodatku "na życie", zwanego też rehabilitacyjnym.

Rząd przekonuje, że spełnił oba żądania. Zrównał rentę socjalną z najniższą rentą z ZUS. Parlament przyjął też ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla niepełnosprawnych. Według rządu przyniesie ona gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 złotych oszczędności.

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

"To zakrawa na chorobę psychiczną". Posłanka PiS znów obraża matki osób niepełnosprawnych

Więcej o:
Komentarze (152)
Iwona Hartwich i Jakub Hartwich z zakazem wstępu do Sejmu
Zaloguj się
 • wiro82

  Oceniono 58 razy 38

  "My będziemy bliżej ludzi, będziemy Was słuchać" To słowa notorycznej kłamczuchy szydło

 • matitalolo

  Oceniono 53 razy 27

  ten pierd.... ogrodnik Kuchciński powinien zostać dożywotnio wydalony na Białoruś.

 • sailor2016

  Oceniono 35 razy 19

  PiSSbolszewicy boją się niepełnosprawnych?

 • sailor2016

  Oceniono 34 razy 16

  Wszyscy osłowie z piSS są mocno niepełnosprytni. Może im wszystkim zakazać wstępu do sejmu?

 • mateo

  Oceniono 19 razy 11

  Kuchciński to produkt. Sługus. I jak to z produktem niepierwszej świeżości jest. Teraz wystawa, a za chwilę śmietnik.

 • tygrys102

  Oceniono 25 razy 11

  mr kuchta też będzie miał zakaz...wychodzenia z celi !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX