Najwięcej płaci MSZ - prawie 9 tys. zł. Ale rządowe pensje bardzo się różnią [PENSJA W MINISTERSTWACH]

Jacek Gądek
Najwięcej zarabia się w MSZ - średnio prawie 9 tys. zł. Na dnie znalazły się z kolei pensje w ministerstwie gospodarki morskiej, gdzie wypłaty są niższe o 4 tys. zł. Sprawdziliśmy, jak resorty płacą swoim ludziom.

Najlepiej płacą Ministerstwo Spraw Zagranicznych, czyli prof. Jacek Czaputowicz. A następnie resort rozwoju, którym rządzi Jerzy Kwieciński oraz kancelaria premiera Mateusza Morawieckiego.

Średnie wynagrodzenia w ministerstwach. Fot. Gazeta.plŚrednie wynagrodzenia w ministerstwach. Fot. Gazeta.pl Fot. Gazeta.pl

W MSZ pensje są najwyższe, bo do opłacenia jest wielu dyplomatów, a to dobrze wynagradzani ludzie. Wedle informacji, którą uzyskaliśmy, wynagrodzenia podskoczyły ze średniej kwoty w 2015 r. 7 983 zł do 8 826 zł w 2017 (wszystkie kwoty w tekście są kwotami brutto). W pierwszym kwartale obecnego roku pensje są póki co niższe o kilkaset złotych (8 352 zł), ale łącznie z dodatkami spływającymi z biegiem roku dobiją do ok. 9 tys. zł. Z kolei wśród samych pracowników Służby Cywilnej zatrudnionych w MSZ pensje wynosiły średnio 9 499 zł.

- Rzeczywiście mogą wystąpić różnice w średnich zarobkach między sprawozdaniem szefa Służby Cywilnej [ws. pensji urzędników należących do Służby Cywilnej], a tymi podanymi przez urzędy - przyznaje Mateusz Pawelec, naczelnik Wydziału Komunikacji i Organizacji Departament Służby Cywilnej w kancelarii premiera.

Skąd te różnice? Jeden z powodów jest taki, że nie wszyscy pracownicy urzędów są członkami korpusu służby cywilnej. - Różnice mogą wynikać również z innej metodologii opracowania danych - podkreśla. W praktyce te różnice wynoszą od kilkuset złotych do nawet 1,5 tys. zł - Służba Cywilna zarabia lepiej niż ogół pracowników.

W kancelarii premiera średnia pensja skoczyła z 8 017 zł (w 2015 r.) o 38 zł (w 2016 r.) i o kolejne 560 zł (w 2017 r.), by w pierwszych miesiącach obecnego wynieść 8 538 zł. Dobrze płaci też Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, którym - przed awansem na premiera - kierował Mateusz Morawiecki. Ten resort nie odpowiedział nam na pytania o wynagrodzenia, ale ze sprawozdania szefa Służby Cywilnej wynika, że urzędnicy z tej służby zarabiają średnio 8 844 zł, więc ogół pracowników dostaje nieco mniej.

Najmniej członkom Służby Cywilnej płacą ministerstwa sprawiedliwości, zdrowia i obrony narodowej. A wśród ogółu pracowników najniższe wynagrodzenia wypłaca Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - niespełna 5 tys. zł - oraz Ministerstwo Energii: 6 458 zł.

Średnie wynagrodzenia w ministerstwach. Fot. Gazeta.plŚrednie wynagrodzenia w ministerstwach. Fot. Gazeta.pl Gazeta.pl

Kaczyński: Ministrowie oddadzą nagrody, senatorowie i posłowie z pensją mniejszą o 20 proc.

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Więcej o:
Komentarze (37)
Najwięcej płaci MSZ - prawie 9 tys. zł. Ale rządowe pensje bardzo się różnią
Zaloguj się
 • felucjan

  Oceniono 22 razy 10

  Brakuje najważniejszego: Ministerstwa Naczelnika Państwa. Tam Pani Basia zarabia 10 tysiaków i zasiada w radach nadzorczych.

  Pytanie do sekretarek głosujących na pis: Wy też tyle zarabiacie, czy może Dobra Zmiana jeszcze do Was nie dotarła i liczycie, że może w drugiej kadencji?

 • krzywelustro

  Oceniono 22 razy 8

  A co z Ministerstwem Dziadostwa przy Nowogrodzkiej?

 • icek20

  Oceniono 8 razy 6

  Takie "ministerstwo"jak stocznia w Radomiu.

 • k.mac2222

  Oceniono 9 razy 5

  Rany boskie, ja nie wiem jak ci ludzie wiążą koniec z końcem. To przecież tak wysokiej klasy specjaliści, a zarabiają śmieszne grosze - gorzej niż nauczyciele, lekarze, pielęgniarki czy służba celna - prawda? "Równa zmiana" pokazała na jakiej podstawie wyliczana jest średnia zarobków w tym kraju. Ja bym im dał przynajmniej bańkę podwyżki - i to na łeb - szczególnie ministrowi "ochrony" środowiska. Ma tak specjalistyczną wiedzę, że należy go docenić za wszelką cenę. No i Beci by się przydał dodatek specjalny żeby sobie mogła sprawić diamentowe szydełka.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 19 razy 5

  Pamiętam jakie święte oburzenie wywołały w pisie słowa że tylko frajer będzie za 6000 pracował...
  Więc żeby nie być frajerami, wyciągnęli z powyższego wnioski

 • remo29

  Oceniono 12 razy 4

  Nie, nie, to nie "ministerstwo płaci", to ja płacę, pan płaci, pani płaci, społeczeństwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX