"Bat na parlamentarzystów". Ustawa-oczko w głowie PiS-u zostanie przyjęta przez Senat w sobotę

Trwające właśnie posiedzenie Senatu przeciągnie się aż na sobotę. Mogłoby zostać zakończone znacznie wcześniej, ale do przegłosowania pozostała ustawa, którą opozycja nazywa "batem na parlamentarzystów".

Pierwotnie bieżące posiedzenie Senatu miało trwać w dniach 10-13 lipca. Organizacja III Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej oraz Zgromadzenia Narodowego z okazji 550-lecia Parlamentaryzmu RP i 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę wymusiła jednak zmianę planów. Szczyt odbywa się 12, a Zgromadzenie Narodowe 13 lipca.

Musieliśmy opuścić salę posiedzeń w środę przed godz. 15:00, żeby umożliwić jej odpowiednie przygotowanie na Szczyt. Z kolei w piątek jest Zgromadzenie Narodowe. Do pracy wrócimy zatem w piątek wieczorem, po godz. 18:00

– tłumaczy w rozmowie z Gazeta.pl wicemarszałek Senatu Adam Bielan z Prawa i Sprawiedliwości.

Jak tłumaczy, wydłużenie posiedzenia Senatu było spowodowane wyłącznie opisanymi powyżej wydarzeniami. – Być może uda nam się skończyć prace jeszcze w piątek, ale ciężko to ocenić. Czeka na nas jeszcze ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora, która może budzić pewne kontrowersje – słyszymy.

Pracowita sobota

W słowach marszałka Bielana nie ma krzty przesady, bo ustawa budzi olbrzymie emocje. Przez opozycję jest nazywana „batem na parlamentarzystów”, ponieważ przyznaje marszałkowi Sejmu dodatkowe kompetencje w zakresie karania (przede wszystkim finansowego) posłów i senatorów.

Od senatorów Platformy Obywatelskiej słyszymy również, że dokumentu pierwotnie nie było w porządku obrad bieżącego posiedzenia Senatu. – Na Konwencie Seniorów we wtorek rano zgodziliśmy się na wydłużenie obecnego posiedzenia, bo pracy faktycznie czekało nas dużo – mówi w rozmowie z Gazeta.pl Bogdan Klich, szef klubu PO w izbie wyższej parlamentu.

Tyle że nie było wówczas mowy o pracach nad ustawą o sprawowaniu mandatu posła i senatora

– dodaje.

Senatorowie PO twierdzą, że ustawa nie trafiła do porządku obrad, ponieważ zabrakło opinii senackiej komisji regulaminowej. Sytuacja zmieniła się o 180 stopni w środę rano, kiedy marszałek Stanisław Karczewski złożył wniosek o dołączenie prac nad dokumentem do porządku obrad. Krytyczna wobec tego była Platforma, który wystąpiła z przeciwnym wnioskiem. Arytmetyka w Senacie jest jednak bezwzględna – Platforma głosowanie w tej sprawie gładko przegrała.

– Ta ustawa jest z gruntu niekonstytucyjna – mówi nam senator Klich.

Jeśli marszałek Kuchciński chce brać na siebie odpowiedzialność za jej przyjęcie i stosowanie, droga wolna. Jednak naszym zdaniem Senat nie powinien brać w tym udziału, dlatego złożyliśmy nasz wniosek

– tłumaczy.

Jak mówi, obecnie w porządku obrad Senatu pozostał jedynie punkt dotyczący nowelizacji ustawy o sprawowaniu mandatu posła i senatora. To właśnie z tego powodu senatorowie będą musieli zebrać się również w sobotę.

Nitras: Wzorce rodem z Moskwy

Determinacja większości rządzącej nie dziwi. Wspomniany dokument jest oczkiem w głowie wierchuszki Prawa i Sprawiedliwości. Przyznaje marszałkowi Sejmu rozległe kompetencje w zakresie dyscyplinowania posłów i senatorów.

Sankcjami – obcięciem pensji lub diety nawet o połowę na okres do trzech miesięcy – mają zostać objęte zachowania parlamentarzystów, które marszałek Sejmu uzna za naruszające powagę Sejmu, Senatu albo Zgromadzenia Narodowego – zarówno na posiedzeniach tych izb, jak również na posiedzeniach ich organów. Karze finansowej będą podlegać także rażące naruszenia spokoju lub porządku na terenie, który pozostaje w zarządu Kancelarii Sejmu albo Kancelarii Senatu. W toku prac sejmowych zgłoszono poprawkę do projektu, dzięki której politycy nie będą karani za swoje zachowanie w innych okolicznościach – m.in. podczas występów medialnych albo w czasie wolnym.

Prace nad projektem nowelizacji politycy Zjednoczonej Prawicy zapowiadali od początku 2017 roku, kiedy dobiegła końca zorganizowana przez część opozycji blokada Sejmu. – Praworządne państwo działa automatycznie. Wszystko jedno, czy ten ktoś jest najbardziej przeciętnym obywatelem, czy jest znanym politykiem, wybitnym sportowcem, czy znanym malarzem, prawo musi działać – argumentował wówczas prezes PiS-u Jarosław Kaczyński.

– Tu chodzi o to, żeby uderzyć w naszą aktywność polityczną, w nasze działania w przestrzeni publicznej. Wzorce rodem z Moskwy – przekonywał w połowie czerwca w rozmowie z Gazeta.pl Sławomir Nitras, najczęściej karany finansowo poseł w tej kadencji Sejmu. – Śmieszny ten ich plan. Będą karać – trudno. Cytując prezesa – będziemy żyć skromniej. Oni zapłacą karę znacznie wyższą – zapewniał.

Więcej o: