Tusk do Donalda Trumpa: "Ameryko, szanuj swoich sojuszników, nie masz ich zbyt wielu"

Donald Tusk zwrócił się do Donalda Trumpa w przededniu szczytu NATO.
- Droga Ameryko, szanuj swoich sojuszników. Bądź co bądź, nie masz ich zbyt wielu - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej.

Dzień przed rozpoczęciem szczytu NATO w Brukseli Donald Tusk zwrócił się do Donalda Trumpa.

Donald Tusk do Donalda Trumpa: Ameryko, szanuj swoich sojuszników

Przewodniczący Rady Europejskiej odniósł się do zarzutów amerykańskiego prezydenta o niewystarczających europejskich wydatkach na obronność oraz o „funkcjonowaniu na koszt USA”.

- W przededniu szczytu NATO tutaj w Brukseli, chciałbym zwrócić się bezpośrednio do prezydenta Trumpa, który od dłuższego czasu niemal codziennie krytykował Europę za - jego zdaniem - niewystarczające wydatki na wspólne zdolności obronne i funkcjonowanie na koszt USA - zaczął Donald Tusk.

Drogi prezydencie Trump, Ameryka nie ma i nie będzie miała lepszego sojusznika niż Europa. Dzisiaj Europejczycy wydają na obronność wielokrotnie więcej niż Rosja i tyle samo co Chiny. Sądzę, że nie może mieć pan wątpliwości, że jest to inwestycja we wspólną obronność i bezpieczeństwo USA u Europy, czego nie można z pewnością powiedzieć o wydatkach Rosji czy Chin

- powiedział przewodniczący Rady Europejskiej.

Chciałbym zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, droga Ameryko, szanuj swoich sojuszników. Bądź co bądź, nie masz ich zbyt wielu. A droga Europo, wydawaj więcej na obronność, ponieważ wszyscy szanują sojusznika, który jest dobrze przygotowany i wyposażony. Pieniądze są ważne, jednak prawdziwa solidarność jest jeszcze bardziej istotna

- kontynuował Donald Tusk. Przypomniał, że to Europa jako pierwsza ruszyła na pomoc, gdy USA zostały zaatakowane 11 września 2011 roku. - Mówiąc o solidarności, chcę odrzucić argumenty prezydenta USA, który twierdzi, że Stany Zjednoczone samotnie bronią Europy przed naszymi wrogami i jakoby to USA były niemalże osamotnione w tej walce - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej.

Europa była pierwsza, która odpowiedziała na szeroką skalę, kiedy USA zostały zaatakowane i prosiły o solidarność po atakach z 11 września 2001 roku. Europejscy żołnierze walczyli ramię w ramię z amerykańskimi żołnierzami w Afganistanie. 870 dzielnych europejskich mężczyzn i kobiet oddało swe życie, wliczając w to 40 żołnierzy z mojej ojczyzny, Polski

- dodał Donald Tusk. Zaapelował do Donalda Trumpa, by o tym pamiętał, szczególnie podczas poniedziałkowego spotkania z Władimirem Putinem.

Drogi panie prezydencie, proszę pamiętaj o tym jutro, kiedy spotkamy się na szczycie NATO. Jednak ponad wszystko, kiedy spotka się pan z prezydentem Putinem w Helsinkach. Zawsze warto wiedzieć, kto jest twoim strategicznym przyjacielem, a kto strategicznym problemem

- podsumował przewodniczący Rady Europejskiej.

Więcej o:
Komentarze (160)
Donald Tusk do Donalda Trumpa przed szczytem NATO: "Ameryko, szanuj swoich sojuszników"
Zaloguj się
 • 1627cd1410

  Oceniono 42 razy 28

  Tusk ma doświadczenie w postępowaniu z oszołomami... dobrze! niech się ćwiczy dalej. przyda się jak wróci do Polski.

 • villk

  Oceniono 41 razy 23

  Jak widać mimo wszystko Polska ma jednak Męża Stanu w formacie większym niż kieszonkowy z Żoliborza.

 • rybka9915

  Oceniono 36 razy 22

  Donald Tusk popelnil - niestety - troche bledow w polityce wewnetrznej Polski. Kto ich nie popelnia?
  Ale jest wg mnie jednym z najlepszych politykow Europy, wiec powierzone mu stanowisko nie dziwi.
  Kazde jego oswiadczenie jest krotkie, zrozumiale i w punkt. Zadnego belkotu i szczucia, ktorym zalewa Polske i bezskutecznie Europe pisbolszewictwo.
  Uczta sie matoly, bo jest od kogo.

 • kroliklesny

  Oceniono 32 razy 18

  Bardzo dobrze. Jasne, ze Tusk prezentuje wspolny, wczesniej uzgodniony w EU apel, ale dobrze ze wlasnie Polak nareszcie mowi cos madrego. Niestety, ostatnimi czasy co sie jakis Polak odezwal na forach miedzynarodowych (krajowych nawet nie wspomne), to gadal same glupoty.

 • bojar1980

  Oceniono 31 razy 17

  Dobrze powiedziane, Tusk to jest ogarnięty facet i dlatego jest solą w oku pis.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX