Andrzej Duda rozmawiał na szczycie NATO z prezydentem Ukrainy. Tematem spór o historię

- Nie należy upolityczniać przeszłości - mówił prezydent Ukrainy Petro Poroszenko relacjonując spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą w Brukseli, przy okazji szczytu NATO.

Jak wynika ze słów ukraińskiego prezydenta, dyskusja dotyczyła sporów na linii Warszawa-Kijów. - Historię należy zostawić historykom i badaczom. Nie powinniśmy próbować upolityczniać przeszłości, przeszłość powinna łączyć - powiedział Petro Poroszenko. Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu nie rozmawiał z dziennikarzami.

Polska - Ukraina: konflikt historyczny

W ostatnich dniach uwidoczniły się napięcia w relacjach polsko-ukraińskich na tle historycznym. Oba kraje zaplanowały oddzielne uroczystości upamiętniające rzeź na Wołyniu.

W latach 1943-44 ukraińscy nacjonaliści zamordowali dziesiątki tysięcy Polaków, niektórzy mówią, że ofiar mogło być nawet 200 tysięcy. Strona ukraińska zorganizowała uroczystości w piątek, przed obchodami 75. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu. Strona polska zaplanowała te obchody na sobotę i niedzielę. Nie doszło do spotkania prezydentów Polski i Ukrainy.

Prezydent Andrzej Duda był w niedzielę na cmentarzu w Ołyce, gdzie oddał hołd pomordowanym. Prezydent Petro Poroszenko był wtedy w Sahryniu na Lubelszczyźnie, gdzie w marcu 1944 roku podczas akcji Armii Krajowej zginęło kilkuset Ukraińców.

Donald Tusk do Trumpa: Drogi prezydencie, Ameryka nie ma i nie będzie miała lepszego sojusznika od Europy

Więcej o:
Komentarze (47)
Andrzej Duda rozmawiał na szczycie NATO z prezydentem Ukrainy. Tematem spór o historię
Zaloguj się
 • baxter21

  Oceniono 9 razy 7

  No wlasnie - wszyscy rozmawiają tam o sprawach bierzących - ale nasz pozorant musi bić pianę na tematy historyczne. Cóż - nic poważnego o sprawach aktualnych nie ma do powiedzenia. Taki to „prezydent”

 • vincent33

  Oceniono 14 razy 6

  Polska miała nie tak dawno ogromny kapitał sympatii społecznej i politycznej na Ukrainie.
  Myślę, ze tą droga dałoby się ząłatwic z nimi wszystko na czym nam zależy - także kwestię ekspiacji za Wołyń.
  PIS jednak wolał starym historycznym sposobem rzucić rusińskie bydło na kolana i domagać się od nich pokajania.
  Tak jak kiedys tak i teraz - będzie z tego wielka koopa a ten kapitał polityczny jaki mieliśmy na Ukrainie bezpowrotnie straciliśmy.

 • sailor2016

  Oceniono 21 razy 3

  Zaraz zlecą się ruskie trolle i będą szczuć Polaków na Ukraińców i analogicznie na ukraińskich portalach będą szczuć Ukraińców na Polaków. Chyba ich boli, że obecnie na Ukrainie najbardziej nienawidzi się ruskich onuc, a najbardziej lubi Polaków. Tak samo jak w Polsce zmienia się na in plus postrzeganie Ukraińców. Mimo trudnej historii.

 • mipi1951

  Oceniono 14 razy 2

  Na oficjalnym zdjeciu Nato, w Niemieckiej prasie, Dudus stoi w 3 rzedzie. Tzn calkiem z tylu. A w ZDF pokszywano jak Trump wital sie z szefami rzadow. Na Dude nawet nie spojrzal. Podal machinalnie dlon i poszedl dalej. Wiec niech mi Polscy rzadzacy nie wciskaja kitu. Bo Niemiecka prasa i Tv pokazuje calkiem inaczej niz Polska.

 • crowley_666

  Oceniono 10 razy 2

  na zdjęciu Duda stoi za Macronem !!!!! XDDDDD

 • precz_z_komunia

  Oceniono 5 razy 1

  Wszyscy katolicy w Polsce są braćmi w Chrystusie katolika Bandery :-)

 • wolak007

  Oceniono 15 razy 1

  Zbrodnicza UPA -OUN powinna być rozliczona z morderstw wobec Polaków, Ukraińców, Rosjan, Czechów, Żydów i innych narodowości, które miały miejsce na terenach 2RP.

 • stachkaz47

  Oceniono 19 razy 1

  Widzicie czym zajmowali się POLSCY i UKRAIŃSCY PATRIOCI pod koniec wojny.
  Bynajmniej nie walką z niemieckim najeźdźcą. Siebie mordowali nawzajem.
  To było łatwiejsze Kobiety i dzieci zarzynać a teraz piersi do orderów nadstawiać różne wyklęte BOHATYRY potrafią.
  A IPN-y Kacze im kibicują i życiorysy na nowo piszą.TFU.
  Czy Ukraina jest już w NATO ,że ten OLIGARCHA się tam kręci???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX