Tak Kancelaria Prezydenta wyliczała błędy "Wiadomości" TVP. Dotarliśmy do treści głośnej skargi

Gazeta.pl dotarła do pełnej treści skargi, którą Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy skierowała do KRRiT ws. "Wiadomości" TVP. Szefowa kancelarii zwróciła w nim uwagę, że w wydaniu 12 czerwca zabrakło informacji o proponowanych pytaniach referendalnych.

"Wiadomości" TVP znalazły się pod lupą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji po tym, jak do KRRiT w czerwcu wpłynęła skarga z Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy.

Poszło o wydanie programu z 12 czerwca, w którym zabrakło informacji o proponowanych pytaniach referendalnych ogłoszonych tego dnia przez prezydenta podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju. O tym, że taka skarga wpłynęła, poinformowała jako pierwsza "Gazeta Wyborcza".

Kancelaria Prezydenta o "Wiadomościach" TVP

Portal Gazeta.pl dotarł do pełnej treści pisma, które szefowa kancelarii Andrzeja Dudy Halina Szymańska wysłała w czerwcu do przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego.

Zobacz pismo z Kancelarii Prezydenta >>>

"Posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju było najważniejszym wydarzeniem dotyczącym kształtu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej przed złożeniem przez Prezydenta wniosku o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego. Niemniej jednak Telewizja Polska, pomimo że akredytowała na spotkanie swoich dziennikarzy, w dniu 12 czerwca br. w głównym wydaniu „Wiadomości" emitowanych o godzinie 19.30 nie zamieściła jakiegokolwiek materiału o posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju" - zwraca uwagę Szymańska.

Jak dodała przedstawicielka Kancelarii Prezydenta, przepisy "zobowiązują telewizję publiczną, by w swoich programach kierowała się odpowiedzialnością za słowo, rzetelnie ukazywała całą różnorodność wydarzeń i zjawisk w kraju oraz sprzyjała swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli, oraz formowaniu się opinii publicznej".

Haliny Szymańskiej nie przekonał fakt, że informacja o referendum pojawiła się w "Wiadomościach" dzień później. Szefowa kancelarii zauważa, że był to "dopiero" czwarty materiał.

Można zakładać, że stało się tak, ponieważ pominięcie tego tematu przez "Wiadomości" było szeroko komentowane przez obywateli. Była to próba ratowania sytuacji, do której by nie doszło, gdyby zachowano wszelkie standardy profesjonalizmu, rzetelności i obiektywizmu jakimi powinna kierować się telewizja publiczna

- wysnuwa wniosek Szymańska.

Podkreśla jednocześnie, że informacja o posiedzeniu NRR była rozsyłana z wyprzedzeniem.

Dlatego nie można uznać za wiarygodne tłumaczenia o braku czasu na przygotowanie materiału czy niespodziewanym charakterem wydarzenia. Komercyjne stacje telewizyjne zdołały przygotować i wyemitować materiały o posiedzeniu w dniu 12 czerwca br.

- dodaje. Na koniec prosi KRRiT o podjęcie "stosownych działań".

"Wiadomości" TVP odniosą się do zarzutów

KRRiT wysłała do TVP prośbę o materiał do analizy - zapis "Wiadomości" z 12 czerwca - a także pisemne wyjaśnienie. Nie wiadomo jednak, kiedy sprawa zostanie ostatecznie rozstrzygnięta, bo prawo nie wskazuje konkretnych terminów jej rozpatrzenia. Jak dowiedzieliśmy się w biurze Krajowej Rady, materiały od TVP jeszcze nie zostały przysłane.

Przedstawiciele KRRiT nie chcą mówić o ewentualnych konsekwencjach, które mogłaby ponieść TVP. Niewykluczone jednak, że takich konsekwencji nie będzie w ogóle.

- Zgodnie z Art. 13.1. ustawy o rtv nadawca kształtuje program samodzielnie w zakresie zadań określonych w art. 1 ust. 1 i ponosi odpowiedzialność za jego treść. Dlatego też KRRiT nie może ingerować w zawartość emitowanych audycji - zwraca uwagę rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska

Szef "Wiadomości" Jarosław Olechowski tłumaczył na Twitterze, że wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy było transmitowane na żywo 12 czerwca przez TVP Info, a wypowiedź głowy państwa znalazła się również w "Teleexpressie".

Wśród proponowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę pytań były m.in.

Andrzej Duda. Pytania referendalne

 • "Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?"
 • "Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia "500+")?"
 • "Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60. roku życia, a dla mężczyzn od 65. roku życia?"
 • "Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?"

Owsiak obejrzał "Wiadomości" o Woodstocku. I apeluje do Ziemca: Krzychu, nie wolno kłamać

Więcej o:
Komentarze (73)
Tak Kancelaria Prezydenta wyliczała błędy "Wiadomości" TVP. Publikujemy treść głośnej skargi
Zaloguj się
 • Kris P

  Oceniono 38 razy 16

  Marginalizacja PAD vel Adrian jest faktem. Prezes nie wybacza.
  Warto wyciągnąć wnioski, bo jak zniknie PiS to nie będzie PAD i zostanie sam Adrian - przed obliczem sądu.

 • remo29

  Oceniono 27 razy 15

  Partyjny radiowęzeł kłamie? No niemożliwe, przecież to sami gorliwi katolicy...

 • d_ost

  Oceniono 27 razy 13

  Jak Kali ukraść krowę... szkoda, ze pan prezydent staje w obronie standardów dziennikarskich w opłacanej z naszych pieniędzy telewizji publicznej dopiero wtedy, gdy ekipa Wiadomości jemu na odcisk nastąpiła. Wiele to mówi obnośny prezydencie. Niestety.

 • antoszek22

  Oceniono 21 razy 11

  Prezydent 19 listopada 2015 podpisał nowelizację ustawy o wyborze sędziów grudniowych oraz skróceniu nieskracalnych kadencji prezesa i viceprezesa TK i w tej nowelizacji zobowiązał sie leworęcznym podpisem do tego, że nie odbierze ślubowania od Przyłębskiej, Muszyńskiego i Pszczółkowskiego jeśli zostana wybrani przez Sejm wcześniej niz 5 grudnia 2015.
  On nawet własnej ustawy nie szanuje, po co do tego mieszać konstytucje napisaną przez innych .
  Jak sobie podpisujesz, tak będziesz siedział ,
  Duda !

 • szatan2012

  Oceniono 11 razy 9

  Duda myśli, że jest Adrianem i może olać Konstytucję RP a stanie przed TS jak prawdziwy Prezydent RP ... to się dopiero zdziwi :-)

 • 2majtek1

  Oceniono 10 razy 8

  A co to zmienia , nic.
  TVP to jest prymitywna propaganda pisgłupów.

 • niezalany

  Oceniono 10 razy 8

  "... standardy profesjonalizmu, rzetelności i obiektywizmu jakimi powinna kierować się telewizja publiczna"

  nie no, umieram! ;-))))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX