Sprawdzili, co najczęściej krzyczą w Sejmie posłowie. I to wcale nie jest "hańba!"

Obrady Sejmu nigdy wcześniej nie były tak burzliwe. W tej kadencji posłowie już 54 tys. razy komentowali okrzykami to, co działo się na sali. Wśród najpopularniejszych znalazły się "Brawo" i "Kłamiesz!". Najczęściej głos zabierała Krystyna Pawłowicz.

Środowa „Rzeczpospolita” przytacza badania informatyka Macieja Ozdowskiego, który postanowił sprawdzić, co na co dzień dzieje się w Sejmie. Z jego statystyk wynika, że w obecnej kadencji Sejmu posłowie są niezwykle aktywni, jeśli chodzi o komentowanie tego, co dzieje się na sali plenarnej.

Burzliwa VIII kadencja Sejmu. Ponad 308 komentarzy dziennie

Od początku obecnej kadencji Sejmu do czerwca tego roku politycy aż 54 tys. razy skomentowali to, co działo się na sali. Średnio codziennie pojawiało się 308,57 komentarzy. To trzy razy więcej niż w poprzedniej kadencji (średnio 99,96 komentarzy dziennie). W VI kadencji było ich 87,80, a w V kadencji - 80,20.

Jakie są ulubione okrzyki polityków? W czołówce są hasła „Brawo” (łącznie 2660 razy w tej kadencji), „Kłamstwo/kłamiesz” (973 razy) oraz „Oooo!” (515 razy).

Posłowie chętnie wykorzystywali też komentarze „Skandal/skandalicznie” (442  razy), „Hańba” (280 razy) oraz „Boże/Jezu” (241 razy). Politycy chętnie zwracali uwagę innym i często używali zwrotów „Siadaj” (199 razy) i „Cicho” (139 razy). Wśród tych ostatnich są takie jak: „cicho gimbazo”, „cicho, nie drzyj się” czy „sama bądź cicho, babo”.

Burzliwe obrady Sejmu. 308 okrzyków posłów dziennieBurzliwe obrady Sejmu. 308 okrzyków posłów dziennie Fot. Gazeta.pl (źródło: 'Rzeczpospolita')

Krystyna Pawłowicz i Sławomir Nitras komentują najczęściej

Który z polityków najczęściej komentował przemowy innych? Podium zajmują Krystyna Pawłowicz z PiS (2252 komentarzy), Sławomir Nitras z PO (2237 komentarzy) oraz Piotr Kaleta z PiS (1904 komentarzy).

Równie chętnie udzielali się Krystyna Skowrońska z PO (1698 komentarzy), jej partyjna koleżanka Ewa Kopacz (1639 komentarzy) oraz Dominik Tarczyński z PiS (1356 komentarzy) oraz Rafał Grupiński z PO (1329 komentarzy).

W tej kadencji posłowie mają też wyjątkowo doby humor. Z analizy Ozdowskiego wynika, że parlamentarzyści okazywali wesołość średnio 10,78 razy dziennie. To dwa razy więcej niż w poprzedniej kadencji (5,47). Posłów bawią sytuacje takie jak zgaśnięcie światła czy założenie marynarki przez posła Tadeusza Cymańskiego.

Jednak najczęściej posłowie śmieją się z marszałka Marka Kuchcińskiego – wywołał śmiech posłów 395 razy.

W tej kadencji marszałkowie bardzo często wyłączają mikrofon - łącznie 875 razy, czyli średnio 5 razy dziennie. W poprzednich kadencjach robili to średnio 0,25 razy dziennie. Najczęściej na odebranie głosu posłom decydowali się Ryszard Terlecki (426 razy) i Marek Kuchciński (203 razy).

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” Maciej Ozdowski podkreślił, że jego wyliczenia mogą być obarczone błędem.

Janusz Sanocki znów nie opanował nerwów. Wrzaski na komisji: 'Nie przerywaj mi, gówniarzu'

Więcej o:
Komentarze (57)
Sejm. Policzyli, co najczęściej podczas obrad krzyczą posłowie
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 38 razy 16

  I mistrz ceremoniału, bez żadnego trybu : jesteście kanaliami i mordy zdradzieckie

 • zloty_cielec69

  Oceniono 13 razy 9

  sądziłem, że pic wrzeszczy: "nagrody" i "kasa"...

 • starczypl

  Oceniono 19 razy 9

  "Wśród najpopularniejszych znalazły się "Brawo" i "Kłamiesz!". Najczęściej głos zabierała Krystyna Pawłowicz."
  a więc sprawdza się, że KROWA, która dużo ryczy daje mało mleka ...
  taka BEZPRODUKTYWNA społecznie kreatura, obraza rozumu i dobrych obyczajów, idol tępaków, "profesor" dla motłochu

 • Oceniono 13 razy 7

  " śliczna i mądra" Pawłowicz na pierwszym miejscu wcale nie jestem zdziwiony, nigdy nie potrafią trafić jej gust z dobraniem i wielkością sałatki dlatego taka wściekła

 • kataryniarski

  Oceniono 21 razy 7

  Ach więc tak się zabawia za nasze klasa pasożytnicza?

  Nie jestem za radykalnymi rozwiązaniami, ale gdyby tak na dziedzińcu gilotynę ostawić? może zastanówmy się nad referendum na ten temat???

 • Oceniono 12 razy 6

  Ale ale ostatnio widzę ją bez wachlarza może zgubiła dlatego tak toczy pianę, zresztą w jej stronach i parafii to normalne kto głośniejszy ten rządzi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX