Tylko dwie zgłoszone kandydatury na sędziów Sądu Najwyższego. To notariusz i adwokat

Dotychczas do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęły dwie kandydatury na sędziów Sądu Najwyższego - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Zgłosił się jeden adwokat i jeden notariusz. Do obsadzenia są 44 stanowiska.

Dwie osoby zgłosiły dotychczas gotowość do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Najwyższego - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Do obsadzenia są 44 wakaty. Do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęły kandydatury od jednego notariusza i jednego adwokata. Kandydatury można zgłaszać do 29 lipca.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, sędzią SN może być osoba, która m.in. ukończyła 40 lat i przez co najmniej dziesięć lat pracowała jako np. sędzia, prokurator, adwokat, radca prawny i notariusz.

Spora liczba wakatów wynika m.in. ze zmian, do których doszło w Sądzie Najwyższym po wejściu w życie nowej ustawy. W SN powstają izby: Dyscyplinarna, a także Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Dodatkowo nowi sędziowie mają zastąpić tych, którzy przejdą w stan spoczynku.

Ustawa o Sądzie Najwyższym

Pisma stwierdzające o przejściu w stanu spoczynku otrzymało na początku lipca od prezydenta Andrzeja Dudy 14 sędziów Sądu Najwyższego, w tym I Prezes SN Małgorzata Gersdorf. Stało się to na mocy ustawy o SN, która weszła w życie w kwietniu.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym sędziowie w wieku powyżej 65 lat musieli złożyć wnioski z prośbą o dalsze orzekanie. Zrobiło to 9 sędziów. Siedmiu kolejnych wystosowało oświadczenia o woli dalszej pracy w Sądzie Najwyższym, ale z powołaniem się na konstytucję, bez dołączenia wymaganego przez przepisy orzeczenia lekarskiego.

ZOBACZ TAKŻE: Myśleliście, że Sąd Najwyższy nie ma wpływu na wasze życie? Te uchwały SN pokazują, jak bardzo się myliliście [7 PRZYKŁADÓW] >>>

Naczelna Rada Adwokacka uznała, że Małgorzata Gersdorf pozostaje I prezesem Sądu Najwyższego do 30 kwietnia 2020. NRA powołała się na artykuł 183. konstytucji oraz stanowisko Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego z 28 czerwca.

W ostatnich dniach przed siedzibą Sądu Najwyższego odbywały się protesty. Komisja Europejska rozpoczęła już postępowanie o naruszenie unijnego prawa przeciwko Polsce w związku z ustawą o SN. Może się ono zakończyć pozwem do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Małgorzata Gersdorf jest na urlopie. Po jego zakończeniu zamierza wrócić do pracy.

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego nie rezygnuje z mandatu

Więcej o:
Komentarze (172)
Dwie kandydatury do Sądu Najwyższego. Zgłosili się notariusz i adwokat
Zaloguj się
 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 59 razy 43

  Skoro zwykła magister jest Prezesem Trybunału, to zwykła papuga może zostać sędzią SN. Podobnie jak zwykły akwarysta może zostać prezesem spółki zbrojeniowej, wójt Pcimia prezesem Orlenu, ogrodnik marszałkiem sejmu - a pomocnik z apteki w Łomiankach szefem gabinetu politycznego oraz rzecznikiem prasowym Ministerstwa Obrony Narodowej.

  Taki mamy klimat - rewolucja ludowa.

 • fakiba

  Oceniono 63 razy 41

  Coś marnie , "dobra zmiana" oddeleguje podległych prokuratorów i będzie po sprawie

 • sluchaj_bej

  Oceniono 44 razy 34

  "... radca prawny i notariusz"

  To ja proponuje dodac do listy recydywiste. Tez mial sporo do czynienia z prawem. A i PiS szybko zapelni wakaty.

 • sil.m

  Oceniono 37 razy 27

  Pytam „dobrą zmianę” dlaczego sądownictwo dołują a ludowi wciskają kit z mydłem. Sprawy nowelizacji ustawy o SN należało do 4 lipca 2018r ostatecznie załatwić : sędziowie powinni otrzymac decyzje o odwołaniu z lub powołaniu na stanowiska a wolne etaty obsadzone. Wg mnie okłamywali UE i jej przedstawicieli licząc na cud , ze uwierzą w kłamliwe intencje –nawet premier MM bajdurzył w Brukseli o złogach komunistycznych akceptując w swoich szeregach popłuczyny po PZPR, ZMP, TW/SB.
  Jak zwykle –potrafią tylko jątrzyć, burzyć i siać niepewność.
  Jedno jest pewne, ze "każda władza przemija" a członkowie pisu zapłacą za zniszczenie Polski. Za wystawianie polskich obywateli na niebezpieczeństwo. Za nasze życie zatrute nienawiścią, zawiścią i żółcią.

 • krzycho-to-ja

  Oceniono 38 razy 26

  Nie ogarniam tematu.. ktoś kto przez 10 lat pracował jako notariusz ma zostać sędzią Sądu Najwyższego??!!
  Powiedziec kuriozum to jakby nic nie powiedzieć..

 • kocanka1954

  Oceniono 35 razy 25

  Jeżeli w państwie PiS notariusz może zostać sędzią SN to i rzeźnik może zostać ordynatorem chirurgii, kowal dentystą, a namiętny gracz gier komputerowych Dowódcą Sił Zbrojnych.

 • krynolinka

  Oceniono 41 razy 25

  Od momentu gdy profesor Matczak stwierdził, że nie można rozwieść niezawartego małżeństwa w kontekście ułaskawienia kolesi Dudy, jest moim guru. Ale w dzisiejszych realiach nie będzie się ubiegał o stanowisko w SN. Bo i tak Johanny i Pawłowicze no i Piotrowicze dali by bana.

 • dyskootantka

  Oceniono 27 razy 19

  Kaczyński zawsze potrafił tylko rozwalać, wszystko. Nie wiem, czego spodziewali się jego wyborcy, bo wystarczyło przeanalizować to, co robił za poprzednich rządów. Wszystkim wiadomo, że kampania wyborcza jest tylko po to, żeby zmanipulować wyborców, a naprawdę powinno się poznać kandydatów, zobaczyć, co potrafią. Co do Kaczyńskiego to było akurat znane. Więc uśmiechaj się ciemny ludu. Do czasu, aż skończy się kasa i zgaśnie światło. Szkoda tylko, że historia się powtarza, spłacać to będą następcy a ciemny lud znowu będzie czekał na mannę z nieba.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX