Rzeź wołyńska. Andrzej Duda oddał hołd ofiarom w miejscu nieistniejącej już wsi

Andrzej Duda w 75. rocznicę rzezi wołyńskiej odwiedził tereny kiedyś licznie zamieszkiwaną przez Polaków. Oddał hołd pomordowanym. Prezydent Ukrainy rocznicę obchodził osobno.

Rzeź wołyńska została uznana przez polski parlament za ludobójstwo. W czasie pogromu zginęło według ustaleń polskiego IPN od 60 do 100 tysięcy Polaków. Właśnie zbliża się rocznica Krwawej Niedzieli. 11 lipca 1943 roku nastąpiło apogeum zbrodni na ludności polskiej. Pamięć zamordowanych uczcił prezydent Andrzej Duda

Rzeź wołyńska. Andrzej Duda apeluje o badania

Duda złożył kwiaty w miejscu nieistniejącej dziś polskiej wsi Pokuta na Wołyniu. Prezydent powiedział, że chciałby, by każdy z Polaków, którzy zostali zamordowani, odzyskał swoje imię i nazwisko, żeby miejsce jego pochówku było oznaczone i żeby mogła je odwiedzić rodzina. Andrzej Duda zaapelował do ukraińskich władz o możliwość przeprowadzenia badań, dzięki którym możliwa będzie identyfikacja wszystkich ofiar zbrodni wołyńskiej. 

Mamy świadomość o działaniach Polaków na Wołyniu, którzy po ludobójstwie przeprowadzili działania odwetowe w których ginęli zwykli ludzie - zaznaczył prezydent Duda. Polski IPN podaje, że na skutek polskich akcji odwetowych do wiosny 1945 roku zginęło prawdopodobnie 10-12 tys. Ukraińców. 

- Ból będzie trwał, ale wierzę w to, że czas, który leczy rany, zabliźni także i te straszne rany, które pozostały w sercach i po jednej, i pewnie po drugiej stronie także - mówił Andrzej Duda. 

75. rocznica rzezi wołyńskiej75. rocznica rzezi wołyńskiej Igor Smirnow/KPRP

Rocznica rzezi wołyńskiej. Prezydent Ukrainy obchodził ją osobno

Z kolei w Sahryniu na Lubelszczyźnie hołd zamordowanym w 1944 roku Ukraińcom oddał prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko. Stwierdził, że Ukraina jest gotowa do dialogu o Wołyniu. Dodał, że bez wolnej Ukrainy nie ma i nie będzie wolnej Polski.

Według polskiego IPN w marcu 1944 roku z rąk polskich oddziałów partyzanckich w Sahryniu zginęło od 150 do 300 Ukraińców - cywilów. - Dziś, chyląc głowę we wspólnej modlitwie, szczerze zwracamy się do Boga słowami: odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom – powiedział prezydent Ukrainy. Z Sahrynia udał się na Wołyń.

Rzeź wołyńską poprzedził konflikt polsko - ukraiński

Po 1918 roku ziemie polskie zamieszkiwało 5 mln Ukraińców. Na niektórych terenach, m.in. Wołynia, stanowili większość. Ich stosunki z Polakami nie były dobre. 

Przedwojenna Polska stała się areną ciągłych sporów polsko-ukraińskich. Ukraińcom – tak za sprawą Rosji białej, jak i bolszewickiej – nie udało się stworzyć własnego państwa ze stolicą w Kijowie, powstaniu państwa zachodnioukraińskiego przeszkodziła przegrana z Polską wojna o Lwów (1918 r.). Większość Ukraińców galicyjskich nie akceptowała politycznego status quo

- opisują historycy IPN, którzy stworzyli portal zbrodniawolynska.pl, poświęcony rzezi wołyńskiej. Ukraińcom w Polsce ograniczano możliwość edukacji. Odpowiedzią na ucisk były nacjonalistyczne akcje radykalnych ukraińskich organizacji. Te z kolei spotkały się z siłową odpowiedzią polskich władz (niszczenie plonów, przymusowe wcielanie do wojska, tortury). Jak opisuje IPN:

Sytuacji tej nie zmienił tzw. eksperyment wołyński – stosunkowo liberalne rządy wojewody Henryka Józewskiego na Wołyniu w latach 1930–1938. (...) W końcu lat 30. władze polskie zaostrzyły politykę wobec Ukraińców, czego dowodem była akcja polonizacyjna na Wołyniu, a zwłaszcza na Chełmszczyźnie, połączona z niszczeniem prawosławnych świątyń.

Napięcie rosło. W czasie wojny część Ukraińców nadzieje na odrodzenie państwa wiązała z III Rzeszą. IPN podkreśla, że w 1943 roku Polacy na Wołyniu, po masowych represjach ze strony Niemców, "nie tworzyli sytuacji konfliktowych, wręcz za wszelką cenę ich unikali". Część ukraińskich historyków to podważa; głoszą oni także, rzeź wołyńska rozpoczęła się od "niekontrolowanej i nie inspirowanej przez OUN-B wojny chłopskiej". Według polskiego IPN te tezy nie mają oparcia w rzeczywistości.

Impas ws. rzezi wołyńskiej

Między Warszawą i Kijowem od wiosny 2017 roku trwa impas wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy, wprowadzonego przez ukraiński IPN. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach w kwietniu 2017 roku.

UPA wymordowała wszystkich mieszkańców wioski Gaj. Ocalała tylko ona

Więcej o:
Komentarze (219)
Rzeź wołyńska. Andrzej Duda oddał hołd ofiarom w miejscu nieistniejącej już wsi
Zaloguj się
 • ponury424

  Oceniono 32 razy 12

  Jedynie 11 lipca 1943 r. ludobójcy, ukraińcy z OUN-UPA i ich miejscowi pomagierzy, ukraińscy sąsiedzi Polaków z okolicznych wsi, zaatakowali 99 miejscowości zamieszkałych przez ludność Polską, mordując 1500 przeważnie Polskich kobiet i dzieci. Do końca tego miesiąca, ukraińscy zbrodniarze zaatakowali ponad 500 Polskich wsi i osad, w wyniku czego śmierć poniosło od 12 000 do 17 000 Polaków. Obecnie na Ukrainie, włodarze tego kraju wynoszą na cokoły uznając za bohaterów przywódców zwyrodnialców z OUN-UPA, takie kreatury jak, Szuchewycz, Bandera, Kłaczkiwski, Petro Olijnyk i wielu im podobnych. PS Kto wpuścił do Polski postać rodem z Orwella, niejakiego Poroszenkę, próbującego perfidnie i cynicznie tworzyć anty-Wołyń poprzez zrównywanie broniących się ofiar z ich katami.

 • ankawwa

  Oceniono 50 razy 12

  Pamiętam jak z rodzicami pojechaliśmy 1987 roku do Łucka a potem odwiedzić groby rodziny na jakiejś wsi wołyńskiej. Okazuje się, że mieszkało tam kilka rodzin mieszanych, wszystkie były w 100% wyznania prawosławnego. Mój Tata jak zaczął wypytywać miejscowych o szczegóły tej rzezi to w pewnej chwili myślałam, że go zaczną bić. Moja Mama była tak przestraszona, że spać w nocy nie mogła i chciała natychmiast wracać do Polski. A przypomnę, że to czasy Związku Radzieckiego były. Potem doszła do nas wiadomość, że zamordowano niedaleko tej wsi gdzie byliśmy, dwójkę starszych Polaków. Związano ich drutem i spalono żywcem w lesie.A przyjechali tylko odwiedzić groby swoich rodzin. Sama na własnej skórze odczułam strach, gdy nocami miejscowi przychodzili pod okna domu w którym spaliśmy. Miałam wtedy 11 lat, bałam się jak nigdy. Pewnie po to by nas jeszcze bardziej przestraszyć. Od tamtej pory jeszcze bardziej nienawidzę Ukraińców !!! I nie dam sobie wmówić w ramach politycznej poprawności jaką nam liberałowie wciskają, że ci co teraz do nas przyjechali do pracy są inni. Że, oni mordować nas nie będą.

 • dyziodarek

  Oceniono 45 razy 11

  Coś niebywałego! Prezydent Polski oddaje hołd pomordowanym na Wołyniu Polakom, a sfora hejterów bez szacunku dla świętości obrzuca go wyzwiskami. Ku radosnej bezczynności administratorów tej pożal się Boże stronki. Ludzie, czy Wy naprawdę poszaleliście z nienawiści?

 • komentarzdramatyczny

  Oceniono 40 razy 10

  Komentarze totalnych jak zawsze na poziomie. Prezydent pojechał oddać hołd, złożył wieniec ale nie. Dalej źle. Matki was nie kochały?

 • izzy65

  Oceniono 24 razy 8

  Duda ...fuck off

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX