Minister Zdrowia Łukasz Szumowski idzie w zaparte: "Realizujemy zapisy porozumienia z rezydentami"

Rezydenci twierdzą, że rząd i minister zdrowia zerwali porozumienie z lekarzami. Jednak podczas konferencji prasowej Łukasz Szumowski punkt po punkcie przekonywał, że spełnił kolejne obietnice.

Minister Zdrowia i Rząd PiS zerwali porozumienie z lekarzami. Czeka nas w najbliższym czasie fala protestów i strajków w ochronie zdrowia. Przepraszamy pacjentów za to co nastąpi - napisali w piątek przed południem lekarze rezydenci.

Ministerstwo Zdrowia: spełniliśmy obietnice z porozumienia

Kilka godzin później odbyła się konferencja ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który podczas prezentowania założeń ustawy 6 proc. PKB przekonywał, że spełnia ona wszystkie obietnice z porozumienia.

Zdaniem ministra Szumowskiego, Ministerstwo Zdrowia zrealizowało m.in. wzrost nakładów na ochronę zdrowia (do 6 proc. PKB w 2024 roku), rozpoczęło rozmowy z przedstawicielami innych zawodów medycznych, a także wprowadziło zakaz stosowania klauzuli opt-out (będzie obowiązywał od 2028 roku).

- Część porozumienia z lekarzami realizowana jest nie tylko w tej ustawie, bo toczą się prace nad ustawą o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Lekarz rezydent jest przewodniczącym tego zespołu. Będą tu ujęte normy dotyczące dyżurów oraz forma i sposób wykonywania specjalizacji - przekonywał Łukasz Szumowski.

Zarzuty lekarzy rezydentów pod adresem ministra zdrowia

Dziennikarze nie dawali za wygraną. Wymieniali kolejne zarzuty rezydentów pod adresem ustawy. Np., że zdaniem młodych medyków, przepisy dotyczące pracy w jednym miejscu są zbyt restrykcyjne. Albo że do dodatkowych 2 mld 160 mln zł na służbę zdrowia w tym roku dopisano Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Budżet ds. Walki z Hazardem. Dziennikarze zwrócili również uwagę na główny zarzut rezydentów: że ustawa miała wejść w życie 1 lipca.

- Uspokajam, w ustawie jest zapisane, że skutki finansowe, czyli podwyżki i wynagrodzenia, są od 1 lipca. Niezależnie od tego, czy zostanie ona podpisana przez prezydenta za 2 dni, czy za 2 tygodnie - bronił się minister Szumowski.

- Kiedy więc w praktyce lekarze dostaną dodatkowe pieniądze? - zapytał jeden z dziennikarzy. - Jeżeli ustawa wejdzie w życie, to dostaną ze skutkiem od pierwszego lipca, czyli wstecznie - odpowiedział wymijająco Szumowski.

Na kolejne zarzuty, że zdaniem rezydentów umowa nie została dotrzymana, minister powtarzał: "tak jak pokazałem, dostaliście państwo punkt po punkcie rozpisaną realizację porozumienia, które podpisaliśmy".

Padło też pytanie, czy ministerstwo zdrowia nie obawia się kolejnego protestu.

Odpowiedź na to pytanie, to trudna odpowiedź. Nie wiem, co zrobią koledzy. Natomiast tak jak pokazałem, realizujemy każdy z punktów porozumienia. Koledzy mogą mieć pewne uwagi, że nie jest to literalnie przepisane porozumienie, ale no nie można pisać ustawy przepisując tekst porozumienia, bo część sformułowań w porozumieniu nie mieści się w treści ustawowej.

- stwierdził Łukasz Szumowski.

Dlaczego amerykańskie wojsko wciąż stacjonuje w Niemczech?

Więcej o:
Komentarze (60)
Łukasz Szumowski: "Realizujemy zapisy porozumienia z rezydentami"
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 25 razy 17

  "...bo część sformułowań w porozumieniu nie mieści się w treści ustawowej." :))

  a tak to panie ministrze wyglądało w praktyce :

  ".. sejmowa komisja zdrowia, wbrew stanowisku rządu, pozytywnie zaopiniowała poprawki do ustawy, które zgłosiło Porozumienie Rezydentów. W czwartek jednak posłowie wszystkie poprawki odrzucili."
  / rezydenci-rzad-zerwal-porozumienie-beda-protesty-przepraszamy./

  ps. Niech nam pan opowie jeszcze raz o tym jak prezes Kaczyński zwykły pacjent jest ..:)

 • mam_kupe_w_majtkach

  Oceniono 17 razy 11

  Ci tzw. "rezydenci" to jakaś lewacka, ateistyczna, europejska hołota! Przecież Pan Minister zawierzył ich opiece matki Boskiej! Podnosić więc tę kwestię ponownie, to jak splunąć Bozi w twarz!

 • Kris P

  Oceniono 19 razy 11

  Czyli można odtrąbić kolejny sukces, kolejne zwycięstwo!
  Brawo dobra zmiano! Jesteście zbawieniem tego narodu!

 • dyst2

  Oceniono 12 razy 10

  PiS moze oszukac jedna grupe i naklamac reszcie, ze nie oszukal. Potem oszuka nastepna i naklamie reszcie, ze nie oszukal. Itd. kolejno kazdy grupa bedzie oszukiwana a pis bedzie wmawial pozostalej czesci spoleczenstwa, ze dotrzymuje obietnic.
  Tak dlugo jak bedzie rozdawal kase tak bedzie mial wladze. Jak juz jej zabraknie a wszystkie grupy beda oszukane i beda mialy dosc PiSu to tylko sila zostanie - i po to PiS musi miec wladze nad sadami, policja i wojskiem.

 • Stan Majewski

  Oceniono 11 razy 7

  Głupi narodzie: czarne jest białe i białe jest czarne. Spełniamy obietnice.

 • tyfus.wolski

  Oceniono 13 razy 7

  Żeby PiSuary dały cokolwiek chorym, musiałyby odjąć sobie. NIGDY W ŻYCIU

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX