Powstanie nowa komisja śledcza ds. VAT. Na jej czele ma stanąć poseł PiS Marcin Horała

Sejm podczas czwartkowego, wieczornego bloku głosowań powołał komisję śledczą ds. ściągalności VAT-u i akcyzy. Poseł PiS Marcin Horała jest typowany na szefa komisji, która może rozpocząć przesłuchania we wrześniu tego roku.

Za powołaniem komisji śledczej ds. ściągalności VAT-u i akcyzy było 390 posłów, przeciwko było trzech, a od głosu wstrzymało się czterech parlamentarzystów. Komisja może rozpocząć przesłuchania świadków we wrześniu.

Kto na szefa komisji śledczej ds. VAT? Typowany jest Marcin Horała

Typowany na przewodniczącego komisji śledczej, poseł PiS Marcin Horała powiedział Polskiemu Radiu, że z przesłuchaniem przed komisją musi liczyć się kierownictwo Ministerstwa Finansów z poprzedniej koalicji PO-PSL.

Wyliczył, że wezwania powinni spodziewać się ministrowie, wiceministrowie, szefowie służb skarbowych, urzędów skarbowych i służby celnej. - To właśnie w finansach publicznych działy się te nieprawidłowości, działy się te wyłudzenia podatku VAT - powiedział Marcin Horała.

O tym, że to właśnie Horała miałby stanąć na czele komisji śledczej ds. VAT napisała m.in. posłanka PiS Anna Sobecka.

Komisja śledcza ds. VAT. Czym będzie się zajmować?

Komisja śledcza ds. VAT będzie liczyła 9 członków i zajmie się m.in. tak zwaną luką VAT, czyli różnicą między planowanymi a a faktycznymi wpływami z tego podatku w latach 2007-15. Według szacunków Komisji Europejskiej ta różnica wyniosła ponad 260 miliardów złotych na niekorzyść polskiego budżetu.

Inne komisje śledcze w Sejmie

Komisja śledcza ds. VAT będzie już drugą komisją śledczą, którą powołano za rządu Prawa i Sprawiedliwości. Pierwszą jest komisja ds. Amber Gold, której przewodniczy Małgorzata Wassermann. Zarówno Wassermann, jak i Horała, są kandydatami PiS w wyborach samorządowych. Posłanka w Krakowie, a poseł w Gdyni.

Wsparcie dla matek, proporcjonalny ZUS i obniżenie CIT. Deszcz obietnic PiS-u

Więcej o: