Sędziowie TK, w tym jeden wybrany przez PiS, uderzają w Przyłębską. "Nie możemy dłużej milczeć"

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego napisali list do Julii Przyłębskiej. "Niemal od początku sprawowania przez Panią funkcji (...) obserwujemy praktykę kształtowania składów orzekających Trybunału, w której znajdujemy nieprawidłowości" - zaznaczają.

List do prezes Trybunału Konstytucyjnego podpisali: Leon Kieres, Piotr Pszczółkowski, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Stanisław Rymar, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz oraz Marek Zubik. Warto zauważyć, że sędzia Pszczółkowski został wybrany do TK już po zmianach wprowadzonych przez PiS, a wcześniej był posłem tej partii.

Julia Przyłębska w ciągu roku podwoiła swoje oszczędności >>>

Nieprawidłowości prezes Trybunału

Jakie nieprawidłowości zostały zarzucone prezes TK? Według siedmiorga sędziów jest to: nagminne stosowanie zmiany obsady sędziowskiej w poprzednio ustalonych składach oraz brak uzasadnienia co do takich decyzji, niezrozumiały sposób wyznaczania sprawozdawców i przewodniczących składów orzekających, a także ignorowanie niektórych sędziów podczas wyboru funkcjonariuszy do rozpatrywania wniosków o wyłączenie sędziów.

List sędziów TK do Julii PrzyłębskiejList sędziów TK do Julii Przyłębskiej Fot. za TOK FM

"Wobec publicznie dostępnej wypowiedzi Pan sędziego M. Muszyńskiego, wiceprezesa TK, który w zdaniu odrębnym (...) przedstawił własną interpretację przepisów o wyznaczaniu składów orzekających, dopuszczającą pełną swobodę Prezesa w ich kształtowaniu, nie możemy dłużej milczeć" - czytamy w liście do Julii Przyłębskiej, do którego dotarł reporter TOK FM Tomasz Setta.

Cały list sędziów do prezes TK Julii Przyłębskiej >>

Czego domagają się sędziowie?

W liście skierowanym do prezes TK sędziowie zażądali "bezzwłocznego przedstawienia informacji o dotychczasowej praktyce wyznaczania składów" oraz przyjętych przez Przyłębską zasad wyznaczania składów na przyszłość.

Co na to Julia Przyłębska? W przesłanej sędziom TK odpowiedzi twierdzi m.in., że ich zarzuty są bezzasadne a żądania nie mają podstaw prawnych.

Cały list prezes TK Julii Przyłębskiej do sędziów >>

Więcej o: