Sędziowie TK, w tym jeden wybrany przez PiS, uderzają w Przyłębską. "Nie możemy dłużej milczeć"

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego napisali list do Julii Przyłębskiej. "Niemal od początku sprawowania przez Panią funkcji (...) obserwujemy praktykę kształtowania składów orzekających Trybunału, w której znajdujemy nieprawidłowości" - zaznaczają.

List do prezes Trybunału Konstytucyjnego podpisali: Leon Kieres, Piotr Pszczółkowski, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Stanisław Rymar, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz oraz Marek Zubik. Warto zauważyć, że sędzia Pszczółkowski został wybrany do TK już po zmianach wprowadzonych przez PiS, a wcześniej był posłem tej partii.

Julia Przyłębska w ciągu roku podwoiła swoje oszczędności >>>

Nieprawidłowości prezes Trybunału

Jakie nieprawidłowości zostały zarzucone prezes TK? Według siedmiorga sędziów jest to: nagminne stosowanie zmiany obsady sędziowskiej w poprzednio ustalonych składach oraz brak uzasadnienia co do takich decyzji, niezrozumiały sposób wyznaczania sprawozdawców i przewodniczących składów orzekających, a także ignorowanie niektórych sędziów podczas wyboru funkcjonariuszy do rozpatrywania wniosków o wyłączenie sędziów.

List sędziów TK do Julii PrzyłębskiejList sędziów TK do Julii Przyłębskiej Fot. za TOK FM

"Wobec publicznie dostępnej wypowiedzi Pan sędziego M. Muszyńskiego, wiceprezesa TK, który w zdaniu odrębnym (...) przedstawił własną interpretację przepisów o wyznaczaniu składów orzekających, dopuszczającą pełną swobodę Prezesa w ich kształtowaniu, nie możemy dłużej milczeć" - czytamy w liście do Julii Przyłębskiej, do którego dotarł reporter TOK FM Tomasz Setta.

Cały list sędziów do prezes TK Julii Przyłębskiej >>

Czego domagają się sędziowie?

W liście skierowanym do prezes TK sędziowie zażądali "bezzwłocznego przedstawienia informacji o dotychczasowej praktyce wyznaczania składów" oraz przyjętych przez Przyłębską zasad wyznaczania składów na przyszłość.

Co na to Julia Przyłębska? W przesłanej sędziom TK odpowiedzi twierdzi m.in., że ich zarzuty są bezzasadne a żądania nie mają podstaw prawnych.

Cały list prezes TK Julii Przyłębskiej do sędziów >>

Więcej o:
Komentarze (192)
Trybunał Konstytucyjny. Prezes TK z zarzutami od sędziów
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 129 razy 121

  Nie po to PiS wziął TK był był trybunałem bezstronnym i niezależnym.
  Nie po to zastępcą mgr Przyłębskiej został dubler Muszyński, były i obecny ( ? ) współpracownik służb specjalnych, często obok TK "z tragarzami" przechodzi kryształowy koordynator służb i wiceprezes PiS Kamiński.
  Nie po to ambasadorem w Berlinie został mąż mgr Przyłębskiej, TW Wolfgang, a syn objął intratną posadę w państwowym banku.
  Nie po to "dobra zmiana" w wymiarze sprawiedliwości by orzeczenia i wyroki sprzeczne z linią władzy były, nie po to.

 • tadjan

  Oceniono 92 razy 80

  podstawowym obowiązkiem każdego pisiora jest bycie głupolem....... i przybłędzka realizuje nałożony na nią przez sczerbatego obowiązek.

 • fleshless

  Oceniono 74 razy 66

  nareszcie!
  ludzie, miejcie trochę godności

  ja rozumiem, że prezes prezesem, ale taka szefowa Wam uwłacza - mierna, bierna ale wierna - jedynie wierna, bo prawnik z niej marny - jaki szacunek ma do was prezes, skoro woli wybrać taką miernotę na waszego szefa?

 • rpa2

  Oceniono 53 razy 53

  wprowadzic losowanie w TK!!! tak bardzo wczoraj sie matołuszek darł jak to losowanie dobrze wpływa na sądownictwo .WPROWADZIĆ LOSOWANIE W TRYBUNALE..no julia co ty na to?

 • 1asz

  Oceniono 51 razy 45

  ...dostaliśta ćwoki 500+... więc zdradzieckie mordy w kubeł...!!!... TKM..!!!

 • marywil2012

  Oceniono 51 razy 45

  noż kur... wszyscy to mówią od kiedy przyłębska i muszyński zrobili z TK folwart pisowski. przecież tak wygląda właśnie zarządzanie państwem przez pis. jak się prezesowi nie spodoba to bach, w jedną noc i jest ustawa zieniająca alfabet, a jak przypadkowo dojdzie do błędu to zmienią krój liter, byleby tylko stało się tak jak gensek kaczyńśki chce. To jest kpina z pańśtwa. I dramat polaków, którzy dali się władzy opierającej swoją legitymację na 18% uprawnionych do głosowowania. To się oczywiście kiedyś skończy ale niestety za wysoką cenę utraty zaufania do wszystkich instytucji państwa. Żałosna prawniczka i prawnik, którzy są zwykłymi aktywistami partyjnymi, mają być gwarancją niezależności? Śmiech na sali. DOść tego cyrku z małpami skaczącymi z brzytwami.

 • justas32

  Oceniono 47 razy 43

  Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego kłamią !!! Julia Przyłębska nie jest Prezesem Trybunału Konstytucyjnego !!! Jest żoną Wolfganga i matką syna którego wepchnęła do władz PKO - ale nie jest żadnym Prezesem TK ...

 • dirk.gently

  Oceniono 41 razy 41

  "Niejasne kryteria wyznacznia składów orzekających"?
  No przecież zupełnie jasne, tak się wyznacza jak Jarek każe.

 • maciekmaciekb

  Oceniono 38 razy 38

  Chamstwo i buta. Po odsunięciu PiS od władzy tego garkotłuka należałoby wsadzić do pierdla w pierwszej kolejności. Bez podania podstaw prawnych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX