Po kilku miesiącach nieustającej krytyki ze strony m.in. Izraela i USA, polski rząd zmienił znowelizowaną ustawę o IPN. Z jej treści wycofano zapis o karze pozbawienia wolności do 3 lat za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Po zmianie ustawy Mateusz Morawiecki i Benjamin Netanjahu podpisali wspólną deklarację dotyczącą wzajemnych relacji.
Dziś doradca premiera Andrzej Pawluszek podał na Twitterze, że deklaracja obu szefów rządów została zamieszczona na łamach izraelskich dzienników. "Wspólną deklarację Premierów @MorawieckiM i @netanyahu opublikowały dzisiaj izraelskie dzienniki Yedioth Ahronoth, Haaretz oraz The Jerusalem Post. Fantastyczna inicjatywa Fundacji PKO BP." - napisał doradca Mateusza Morawieckiego.
Dzień wcześniej, w środę ogłoszenie z pełnym tekstem deklaracji opublikowano na łamach: "Frankfurter Allgemeine Zeitung", "Die Welt", "Le Figaro", "Le Monde", a także "The Daily Telegraph" i hiszpańskiego "ABC".
Jutro ogłoszenie ma pojawić się w kolejnych tytułach prasowych w Europie, ale także za oceanem w "Washington Post", "Wall Street Journal" i "New York Post".
W związku z tym, że całostronicowe ogłoszenie prasowe dużo kosztuje - nawet blisko 300 tys. złotych (cennik krajowy - red.), z pytaniem o cenę publikacji dokumentu zwróciliśmy się do Fundacji PKO BP. Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego, odpisała Gazeta.pl:
"Fundacja PKO Banku Polskiego, w związku z ostatnimi wydarzeniami związanymi z nowelizacją ustawy o IPN, które są bardzo istotne z punktu widzenia relacji międzynarodowych, kontynuuje misję upowszechniania prawdy historycznej i budowania właściwego wizerunku Polski na świecie. Celem statutowym Fundacji PKO Banku Polskiego jest m.in. pogłębianie wiedzy historycznej, pielęgnowanie świadomości narodowej i obywatelskiej. Misję tę realizuje poprzez wsparcie projektów upamiętniających istotne wydarzenia z naszej historii, realizowanych także we współpracy z instytucjami kombatanckimi w kraju czy zagranicą. (...)
Realizując te cele, w marcu b.r. Fundacja PKO Banku Polskiego wspólnie z Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego, wsparła publikację apelu polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata uhonorowanych przez Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie w kilkunastu tytułach prasy polskiej i zagranicznej".
Premier Morawiecki i Netanjahu we wspólnej deklaracji
Podpisana pod koniec czerwca przez premierów Polski i Izraela deklaracja dotyczy między innymi wspólnego wyjaśniania polskiej historii. Zapisano w niej, że określenie "polskie obozy zagłady" pomniejsza odpowiedzialność Niemców za zbudowanie tych obozów. Sygnatariusze odrzucili też działania ukierunkowane na winienie Polski za zbrodnie niemieckich nazistów i ich współpracowników. Poparto również wolność badań historycznych. Oba rządy potępiły też antysemityzm i zapowiedziały wspólne zaangażowanie przeciwko wszelkim jego formom, a także przeciwko antypolskich stereotypom.