Józef Iwulski zastępuje prezes Sądu Najwyższego. Ale w piśmie na konstytucję się nie powoływał

Sędzia Sądu Najwyższego Józef Iwulski nie powoływał się na konstytucję w piśmie do Andrzeja Dudy. Obecnie sędzia jest wyznaczony do zastępowania Małgorzaty Gersdorf na stanowisku prezesa SN.

Małgorzata Gersdorf poprzez zarządzenie wskazała Józefa Iwulskiego do zastępowania jej w czasie nieobecności na stanowisku prezesa Sądu Najwyższego, Iwulski przy tym podkreśla, że nie jest "zastępcą, ani następcą" prof. Gersdorf, został jedynie wyznaczony na "prezesa zastępującego I Prezes".

O powołaniu się na konstytucję informował m.in. rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. Zaprzecza temu natomiast Paweł Mucha, minister w Kancelarii Prezydenta.

Sąd Najwyższy. Józef Iwulski nie powołał się na konstytucję

- Sędzia Iwulski w złożonym oświadczeniu nie powołał się na żadne przepisy. Zwrócił się po prostu o możliwość dalszego orzekania. Jego pismo nie ma żadnego powołania na konstytucję. I teraz trwa procedura, która rozstrzygnie, czy może dalej orzekać - powiedział minister na łamach "Super Expressu".

Rzeczywiście w oświadczeniu Józefa Iwulskiego, które jest opublikowane na stronie Sądu Najwyższego, nie ma mowy o żadnych przepisach konstytucji. Zdanie oświadczenia brzmi: "Uprzejmie oświadczam, że mam zamiar (wolę) dalszego zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego 3 lipca 2018 r. do ukończenia 70. roku życia".

Józef Iwulski nie powoływał się na konstytucję w piśmie do Andrzeja DudyJózef Iwulski nie powoływał się na konstytucję w piśmie do Andrzeja Dudy Sąd Najwyższy

Co ciekawe, inni sędziowie Sądu Najwyższego w swoich oświadczeniach często powoływali się ustawę zasadniczą. W piśmie sędziego Krzysztofa Cesarza, możemy przeczytać: "Gotów jestem nadal pracować na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego, zgodnie z zasadą nieusuwalności sędziów, przewidzianą w art. 180 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej".

Oświadczenie sędziego Sądu Najwyższego Krzysztofa CesarzaOświadczenie sędziego Sądu Najwyższego Krzysztofa Cesarza Sąd Najwyższy

Paweł Mucha: Małgorzata Gersdorf nie mogła wyznaczyć zastępcy

Podobnie jest chociażby sędziego SN Przemysława Kalinowskiego, który pisze, że jest gotów wykonywać obowiązki sędziego, ponieważ konstytucja "gwarantuje nieusuwalność sędziów, której nie mogą podważyć akty normatywne niższej rangi". Łącznie 9 sędziów Sądu Najwyższego przedstawiło oświadczenia z odpowiednimi zaświadczeniami (lekarskim i psychologicznym), o których mowa w nowej ustawie. Pisma 7 sędziów tych zaświadczeń nie mają. 

Paweł Mucha w rozmowie z "Super Expressem" dodatkowo podkreśla, że Małgorzata Gersdorf nie mogła wyznaczyć swojego zastępcy. -  Uważamy, że pierwszy prezes nie może wyznaczyć swojego zastępcy, bo pierwszego prezesa od środy nie ma ze względu na przejście w stan spoczynku pani prof. Gersdorf, więc zgodnie z przepisem ustawy zastępuje ją właśnie sędzia J. Iwulski, który ma największy staż sędziowski - stwierdził Mucha.

Zmiana w ustawie o Sądzie Najwyższym. O co chodzi?

Przeforsowana przez PiS ustawa o Sądzie Najwyższym obowiązuje od 3 kwietnia, ale jeden z jej zapisów przypada na noc z 3 i 4 lipca. Chodzi o przepis, który obniża wiek sędziów SN z 70 do 65 lat, chyba że złożyli wcześniej wniosek do prezydenta z prośbą o przedłużenie prac.

Takich sędziów jest 27, ale 16 złożyło wnioski do prezydenta. Zgodnie z ustawą w nocy z 3 na 4 lipca 11 sędziów Sądu Najwyższego w praktyce kończy swoją kadencję.

Ta zmiana doprowadziła do sporego sporu o konstytucję. Zgodnie z zapisanymi w ustawie zmianami z SN powinna odejść I Prezes prof. Małgorzata Gersdorf, choć jej kadencja powinna trwać sześć lat (2014-2020). Tak, jak głosi Art. 183 Konstytucji:

Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej na sześcioletnią kadencję spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego.

Krytycy ustawy wskazują właśnie na niezgodność z tymi zapisami, natomiast obrońcy ustawy podnoszą, że prof. Gersdorf jest przede wszystkim sędzią i podlega przepisom, jak każdy inny sędzia i powinna ustąpić ze stanowiska.

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego nie rezygnuje z mandatu

Więcej o:
Komentarze (164)
Józef Iwulski nie powoływał się w piśmie do Dudy na konstytucję
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 49 razy 41

  Doktorki, magistry..Nic tak nie weryfikuje papierów jak realne życie. A pan Duda zdaje się na jakiejś uczelni "wykładał". Dobrze, że nie jest doktorem medycyny, bo pacjent z przeziębieniem wyszedłby od niego z gabinetu bez nerki, a właściwie nie wyszedłby, wynieśli by go..

 • 99venus

  Oceniono 41 razy 35

  Paweł Mucha albo kłamie świadomie albo nie posiada wystarczającej wiedzy prawniczej.Pisu nie będzie a dzieci będa sie ojca wstydziły.

 • chi-neng

  Oceniono 42 razy 32

  - "Małgorzata Gersdorf nie mogła wyznaczyć swojego zastępcy. -  Uważamy, że pierwszy prezes nie może wyznaczyć swojego zastępcy, bo pierwszego prezesa od środy nie ma ze względu na przejście w stan spoczynku pani prof. Gersdorf, więc zgodnie z przepisem ustawy zastępuje ją właśnie sędzia J. Iwulski, który ma największy staż sędziowski - stwierdził Mucha.
  -----
  Jak widze, Mucha z Duda graja w dudy, a moze raczej probuja grac w bambuko z suwerenem...
  Tegor roidzaju numery stosujcie wobec wlasnego naiwnego, prymitywnego elektoratu oraz calej trollowni szefer - nackera...

  CZYTAC I UCZYC SIE NIEUKI PISOWSKIE!

  Profesor Marcin Matczak :

  • "Jeżeli Prezydent twierdzi, że sędzia Iwulski działa na podstawie art. 14, to potwierdza tym samym, ŻE I PREZES NIE PRZESZŁA W STAN SPOCZYNKU"

  • Sędzia Iwulski został wskazany przez prof. Gersdorf jako jej zastępca, NIE NASTĘPCA, na podstawie art. 14 ust. 2 ustawy o SN.

  • Ten przepis nie przewiduje żadnego udziału Prezydenta, a więc PREZYDENT NIE MOŻE NIKOGO NA PODSTAWIE TEGO PRZEPISU WSKAZAĆ (= na podstawie art. 14 ust. 2) ustawy o SN.

  • PREZYDENT MOŻE POWOŁAĆ OSOBĘ PEŁNIĄCĄ OBOWIĄZKI I PREZES SN NA PODSTAWIE ART. 111 USTAWY O SN.

  • Ten przepis ( = art. 111 ustawy o SN.) DAJE PREZYDENTOWI WPROST PRAWO DO POWOŁANIA TAKIEGO KOMISARZA WTEDY, GDY I PREZES PRZECHODZI W STAN SPOCZYNKU, BO SKOŃCZYŁA 65 LAT.

  • Jeżeli Prezydent twierdzi, że sędzia Iwulski działa na podstawie art. 14, to POTWIERDZA TYM SAMYM, ŻE I PREZES NIE PRZESZŁA W STAN SPOCZYNKU.

  • TYLKO POWOŁANIE SĘDZIEGO IWULSKIEGO NA PODSTAWIE ART. 111 USTAWY DOWODZIŁOBY, ŻE PRZESZŁA.

  • A takiego powołania na podstawie art. 111 Prezydent nie dokonał także z tego powodu,

  • że MUSIAŁBY MIEĆ NA TO ZGODĘ PREMIERA (KONTRASYGNATĘ),

  • a także dlatego, że SĘDZIA IWULSKI MA 66 LAT I NIE ZŁOŻYŁ DO PREZYDENTA ODPOWIEDNIEGO WNIOSKU O PRZEDŁUŻENIE.

  KONKLUZJA:
  • PREZYDENT NIE BYŁ W STANIE POWOŁAĆ KOMISARZA, więc
  • „PODCZEPIŁ” SIĘ POD DECYZJĘ PROF. GERSDORF I UDAJE, ŻE TO JEGO DECYZJA.

  • EFEKT JEST JEDNAK TAKI, ŻE DZIAŁAJĄC NA PODSTAWIE ART. 14 A NIE 111 JEDNOZNACZNIE POTWIERDZIŁ, ŻE PROF. GERSDORF NIE PRZESZŁA W STAN SPOCZYNKU.

 • rpa2

  Oceniono 29 razy 27

  żenada i kabaret w wykonaniu dudy. może powinni sędziowie prosić o łaskę pozostania na stanowiskach haha

 • observerpl

  Oceniono 28 razy 22

  Prezydent nieczego nie mógł oświadczyć bo Polska nie ma Prezydenta od czasu złamania przysięgi prezydenckiej.

 • ziaburek

  Oceniono 32 razy 22

  A właściwie dlaczego tylko sędziowie muszą prosić Prezydenta o zezwolenie na pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego? A tacy np lekarze czy księża już nie? A podobno wszyscy są równi...

 • mike689

  Oceniono 24 razy 20

  mucha wybitny specialista od z wiochy spod Gryfina , do tej pory zajmowal sie rozwodami i szczekajacym psem , tego typu sprawy prowadzil ale ze zna sie z jojo brudzinskim to awansowal to jest caly pis miernoty katole maja decydowac o ludziach ktorzy sa autorytetami w swojej dziedzinie , czysta komuna i bolszewizm , ale to tradycja rodu jaczynskich , najpierw ochrana potem szmalcownik i ubek i teraz wodz ubek przefarbowany na katola patriote idiote

 • fakiba

  Oceniono 29 razy 19

  Czyli Iwulskiogo wyznaczyła na zastępstwo Geldsdorf a Duda tylko to zatwierdził , Duda ma g...o do gadania w tej sprawie

 • stanislaw.sk

  Oceniono 19 razy 15

  Bo nie musiał się sędzia Iwulski na nic powoływać. To decyzja 1. Prezes SN, który z sędziów ją zastąpi w czasie Jej urlopu, której decyzji min. Mucha nie może i chce zrozumieć bo dla pisiorów źródło i interpretacja prawa wszelakiego mieszka na Żoliborzu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX