Protesty w obronie Sądu Najwyższego. Lech Wałęsa o PiS: "Cały świat ich wyśmiewa"

- Dziś zagrażają nam nie zewnętrzne siły, a wewnętrzne. Oni są przestępcami - powiedział pod adresem rządzących były prezydent Lech Wałęsa w Warszawie. Kolejne protesty w obronie sądów odbyły się m.in. w Krakowie, Katowicach, Nowym Sączu i Koszalinie.

W środę wieczorem odbyły się kolejne protesty w obronie Sądu Najwyższego i sędziów polskich sądów. Największe zgromadzenie odbyło się w Warszawie.

Protesty w obronie Sądu Najwyższego

Na pl. Krasińskich przemawiali m.in. były prezydent Lech Wałęsa, sędzia Igor Tuleya oraz sekretarz generalny Amnesty International, Salil Shetty.

- Słuchajcie, ale 100 tys. to was tu nie ma. - zażartował na początku przemówienia Lech Wałęsa. - Dziś zagrażają nam nie zewnętrzne siły, a wewnętrzne. Oni są przestępcami - powiedział pod adresem rządzących były prezydent. - Proszę was, dyskutujcie, bądźcie solidarni. Musimy rozliczyć tych ludzi w swoim czasie, bo to zamach na interesy Polski. Cały świat ich wyśmiewa - dodał Wałęsa.

- Musimy zachęcić społeczeństwo, by wspólnymi siłami tych ludzi, którzy są przestępcami, powyciągać, a na ich miejsce wsadzić ludzi, którzy szanują prawo - powiedział były prezydent.

- Żadne pokolenie do tej pory nie miało takiej szansy jak nasze. Tylko musimy lepiej wybierać. W tym pokoleniu usunęliśmy wiele podziałów w Europie i na świecie. Doprowadziliśmy do wolności, ale nie jest ona dobrze zagospodarowana. (...) Wielu ludzi nie poszło do wyborów, bo twierdziło, że nie ma na kogo głosować. A jeden ksiądz wiedział i pociągnął ludzi do wyborów - powiedział Lech Wałęsa. - Trzeba tych przestępców jak najszybciej usunąć, bo szkodzą Polsce - dodał. Tłum skandował "Lech Wałęsa".

Sędzia Igor Tuleya powiedział, że sędziowie muszą pomagać obywatelom w bronieniu ich praw. - Powinniśmy być tu wśród państwa i stać pokornie. To nie sędziowie są nadzwyczajną kastą, to państwo nią są. Od wielu miesięcy walczycie o praworządność. Pokazujecie rządzącym i całemu światu, że nie można was kupić, że należy walczyć do końca i bez względu na wszystko - powiedział sędzia Igor Tuleya.

- Przybyłem tu z jedną wiadomością od ponad 7,5 mln członków Amnesty International na świecie: Nie jesteście sami. Stoimy za wami - powiedział sekretarz generalny Amnesty International, Salil Shetty. - Jesteśmy dumni z Polaków. (...) Teraz ten reżim atakuje drugi podstawowy fundament demokracji: niezawisłe sądy. Jesteśmy tu po to, by powiedzieć, że na to nie pozwolimy - dodał. - Świat i Europa obserwuje to, co się tutaj dzieje i nie pozwoli na krok w tył - powiedział Shetty.

- Zdrajcami i targowicą są ci, którzy naruszają polską praworządność - powiedział w Warszawie prof. Marcin Matczak. - Osłabiają naszą rolę w UE, przez co tracimy znaczenie w Europie. A jeżeli nie ma nas w Europie, to idziemy w kierunku Rosji. Dlatego oni ciągną Polskę w stronę Rosji. To oni są targowicą, a wy jesteście patriotami - dodał prof. Matczak.

Kraków: sędzia Żurek cytował Goebbelsa

Z kolei w Krakowie przemawiał m.in. sędzia Waldemar Żurek. - Prof. Gersdorf jest w dobrej kondycji psychicznej po tym ciężkim dniu. Mam nadzieję, że wytrwa. Po to tu jesteśmy - powiedział Żurek. I zaczął cytować konstytucję. Podkreślił, że sędziowie są nieusuwalni. - To nam coś przypomina. - powiedział sędzia Żurek i zacytował słowa Josepha Goebbelsa z 1940 roku.

Wtorkowe protesty Polaków w obronie sądów odbiły się echem za granicą. "New York Times" opisał polskie demonstracje na pierwszej stronie. Publikacje pojawiły się także w "Guardianie" czy BBC.

Zmiana w ustawie o Sądzie Najwyższym. O co chodzi?

Przeforsowana przez PiS ustawa o Sądzie Najwyższym obowiązuje od 3 kwietnia, ale jeden z jej zapisów przypada na noc z 3 i 4 lipca. Chodzi o przepis, który obniża wiek  sędziów SN z 70 do 65 lat, chyba że złożyli wcześniej wniosek do prezydenta z prośbą o przedłużenie prac.

Takich sędziów jest 27, ale 16 złożyło wnioski do prezydenta. Zgodnie z ustawą w nocy z 3 na 4 lipca 11 sędziów Sądu Najwyższego w praktyce kończy swoją kadencję.

Ta zmiana doprowadziła do sporego sporu o konstytucję. Zgodnie z zapisanymi w ustawie zmianami z SN powinna odejść I Prezes prof. Małgorzata Gersdorf, choć jej kadencja powinna trwać sześć lat (2014-2020). Tak, jak głosi Art. 183 Konstytucji:

Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej na sześcioletnią kadencję spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego.

Krytycy ustawy wskazują właśnie na niezgodność z tymi zapisami, natomiast obrońcy ustawy podnoszą, że prof. Gersdorf jest przede wszystkim sędzią i podlega przepisom, jak każdy inny sędzia i powinna ustąpić ze stanowiska.

'Mam czas i chęci, ale jeżeli chodzi o prawo to ja mogę doczytać'. Tak wybierano ławników do Sądu Najwyższego

Więcej o:
Komentarze (400)
Protesty w obronie Sądu Najwyższego. W Warszawie przemawiali Wałęsa i Tuleya
Zaloguj się
 • damtek

  Oceniono 60 razy 36

  Szanowni Państwo, walka o praworządność będzie jeszcze długa, ale warto zdać sobie sprawę, że dzisiejszy dzień to od dwóch i pół roku pierwsze zwycięstwo. I prezes SN na stanowisku, PIS w defensywie, Duda zagubiony, UE jasno po stronie obywateli, opinia międzynarodowa też.
  T.Lis/twitter

 • rozterka47

  Oceniono 51 razy 19

  Możecie sobie trole PISowskie pisać do upojenia a my nie damy wam Polski i demokracji zniszczyć .

  NIE ODPUŚCIMY !!

 • dzidka17

  Oceniono 34 razy 16

  Brawo Polacy, to Wy jesteście prawdziwymi patriotami, to w Was nadzieja na przywrócenie praworządności w Polsce i honoru Polski w cywilizowanym świecie .
  Niech sobie PiSlamiści plotą androny na zamówienie wodzusia i ośmieszają sie jeszcze bardziej.Nie dość,że podzielili nasz naród,odizolowali swoimi decyzjami od sąsiadów to błaźnią się każdego dnia coraz bardziej ale nie damy się zmanipulować jak 18% wyborców-słuchaczy Radyja MaRyja ,którym zamydlili oczy i odebrali zdrowy rozsądek dają 500+ na dzieci (nie wszystkie jak zapowiadali w kampanii wyborczej!) Samotne,biedne matki z jednym dzieckiem nie mogą przekroczyc dochodów 800zł/osobę Z czego mają żyć,czy ich dziecko jest gorsze od dzieci milionerów posiadających kilkoro dzieci, którzy biorą z czystym sumieniem 500+ na 2gie i następne dzieci. To jest sprawiedliwość???!!! Chcą wprowadzić całkowity zakaz aborcji ,każą rodzić niepełnosprawne ,kalekie,niedorozwinięte dzieci obiecując 4tys złotych jednorazowo -na pogrzeb dziecka,które urodzi sie martwe albo pozyje kilka miesięcy, a może kilkanaście,kilkadziesiąt lat skazane na izolację społeczną,na opiekę rodziców,ktorzy rezygnują z pracy , a na starość żyją z państwowej "jałmużny" bo nie mają wypracowanej emerytury? Hańba goni hańbę . "przewielebny " o.Muchomor dostał już 170 milionów ,ten oszust, który zbierał od naiwnych ludzi świadectwa udziałowe na oddłużenie Stoczni i co ,oddłużył? Okradł i pławi się w liksusach, a nawet dostał dwie nowiutkie limuzyny od "bezdomnych",którzy zmarli??? Ludzie obudźcie sie z letargu,zacznijcie myśleć o przyszłości swoich dzieci, które nie zasłużyły sobie na los jaki skwapliwie "buduje( wodzuś) na Waszą i naszą zgubę .

 • damtek

  Oceniono 19 razy 13

  Kaczyński to całkiem nieźle wykombinował. Pozwolił im kraść, zatrudniać rodziny, kręcić lody, brać nagrody. Teraz im mówi, że muszą zdobyć wszystko bo ci drudzy ich rozliczą. Tak się zdobywa niewolników. To jest genesis wszystkiego co dzieje się obecnie.
  Smokus Pokus/twitter

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX