Morawiecki chciał mówić o kryzysie UE. Ale pytano o coś zupełnie innego: "Dlaczego PiS zwalnia sędziów?"

Podczas wizyty w Parlamencie Europejskim premier Mateusz Morawiecki musiał zmierzyć się z opiniami eurodeputowanych na temat stanu polskiej demokracji. Niektóre z uwag były naprawdę krytyczne. Wybraliśmy najmocniejsze.

Mimo że wystąpienie Mateusza Morawieckiego dotyczyło wizji Unii Europejskiej i jej przyszłości, pytania i uwagi posłów Parlamentu Europejskiego tylko w niewielkim stopniu dotyczyły Wspólnoty. Większość polityków skupiła się na sytuacji politycznej w Polsce, zwłaszcza w kontekście zmian w sądownictwie. 

W jakim tonie wypowiadali się europosłowie i co zarzucali Morawieckiemu, reprezentującemu rząd Prawa i Sprawiedliwości?

Manfred Weber, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej

W Polsce były demonstracje na ulicach. Pojawia się coraz więcej kwestii, np. dlaczego telewizja jest telewizją propagandową, a nie niezależnym medium? Dlaczego państwa rząd zwalnia sędziów ze względu na ich poglądy polityczne?

Udo Bullmann, przewodniczący Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów

Nie niszczcie kultury demokratycznej w waszym kraju i nie przyjeżdżajcie, mówiąc że chcecie bronić wartości i pomagać nam w przyszłości

Guy Verhofstadt, przewodniczący frakcji Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy

Podział Europy wita z przyjemnością tylko jeden człowiek - Władimir Putin. Polska wie najlepiej, co się dzieje, gdy car albo grupa towarzyszy dyktuje przyszłość Europy

Ska Keller, współprzewodnicząca Zielonych i Wolnego Sojuszu Europejskiego

Pański rząd oddala Polskę od ścieżki demokracji i praw człowieka. Zmusza pan sędziów do przejścia na emeryturę, poddaje pan sędziów presji politycznej, wysyła pan do więzienia osoby, które nie podzielają pana poglądów, ogranicza pan wolność mediów.

Tania González Penas, Zjednoczona Lewica Europejska

Setki ludzi są prześladowane za to, że biorą udział w pokojowych demonstracjach (...). Kobiety znowu pokazują swoją siłę i determinację. Nie może pan dalej poigrywać z życiem kobiet. Niech pan nas usłyszy, premierze Morawicki! Chyba że nasz głos zagłuszają panu dzwony kościelne.
Więcej o: