Protest ws. SN. Co z urlopem Małgorzaty Gersdorf? "W najbliższych dniach będzie w pracy"

Małgorzata Gersdorf , prezes Sądu Najwyższego, nie złożyła wniosku urlopowego - poinformował sędzia Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego. Małgorzata Gersdorf będzie na razie chodziła do pracy.

Małgorzata Gersdorf zapowiadała, że idzie na urlop. Na swojego zastępcę podczas nieobecności wyznaczyła Józefa Iwulskiego. Teraz okazuje się, że mówiła "ogólnie" i w najbliższych dniach będzie w pracy.

Małgorzata Gersdorf będzie pracowała w Sądzie Najwyższym

- Na razie pani prezes nie złożyła wniosku urlopowego. I nie wiadomo czy w ogóle go złoży - powiedział Wirtualnej Polsce sędzia Michał Laskowski, rzecznik SN. - Pani prezes powiedziała ogólnie o tym urlopie, to się jeszcze konkretyzuje. Ale na pewno w najbliższych dniach będzie w pracy.

Dzisiaj Małgorzata Gersdorf pojawiła się w Sądzie Najwyższym. W drodze do budynku sądu towarzyszył jej tłum wspierających ją demonstrantów. 

Czytaj nasza relację:  Gorąca polityczna środa. Gersdorf nie rezygnuje z mandatu, Morawiecki w Parlamencie Europejskim

Zgodnie z nową ustawą Małgorzata Gersdorf oraz inny sędziowie Sądu Najwyższego o północy przeszła w stan spoczynku. 

Małgorzata Gersdorf prezesem SN do 2020

W zeszły czwartek Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego podjęło uchwałę, że Małgorzata Gersdorf pozostanie pierwszym prezesem SN do 30 kwietnia 2020 roku. Jednak w myśl nowej ustawy członkowie Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65 lat i nie wystąpili do prezydenta o zgodę na dalszą pracę, przechodzą w stan spoczynku. Zdaniem Komisji Europejskiej te przepisy o przymusowej emeryturze sędziów Sądu Najwyższego są niezgodne z unijnym prawem.

Małgorzata Gersdorf złożyła sprawozdanie w Sejmie. "Ustawy o SN spowodowały spowolnienie działalności orzeczniczej"