Na sali zabrakło posłów PiS, więc głosowanie powtarzano do skutku. "Tak będą wyglądały wybory"

Przewodniczący Komisji Ustawodawczej trzykrotnie ogłaszał głosowanie, by w końcu osiągnąć pożądany rezultat. "Tak będą wyglądały wybory i liczenie głosów przez PiS" - ocenia opozycja.

Komisja Ustawodawcza zajmowała się dziś poprawkami do projektu uchwały w sprawie powołania komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. Gdy doszło do głosowań nad zgłoszonymi poprawkami, na sali zabrakło posłów PiS i rozkład głosów był niekorzystny dla partii rządzącej. Wówczas przewodniczący komisji Marek Ast zaczął "kreatywne" prowadzenie obrad.

- Kto jest za? Kto jest przeciw? - zapytał Ast, a po chwili stwierdził jednak: - Ogłaszam pięć minut przerwy. Zaprotestował Krzysztof Brejza. Poseł PO podnosił, że komisja jest w trakcie głosowania i należy je dokończyć. - Panie przewodniczący, przecież nie można przerywać głosowania. Na litość boską! - apelował.

- W takim razie proszę bardzo. Kto z państwa jest za przyjęciem... Kto jest z państwa za przyjęciem zaproponowanych poprawek? W takim razie, nie no, proszę państwa - gubił się Ast. - Powinien pan pytać się teraz, kto jest przeciw - podpowiadał Brejza. Ast jednak ponownie ogłosił pięć minut przerwy. 

"Marek Ast przerywa głosowanie, bo PiS przegrywa głosowanie na Komisji Ustawodawczej. Dopiero trzecia próba daje im zwycięstwo i Komisja wraca do 'pracy'" - podsumował całe zdarzenie Witold Zembaczyński z Nowoczesnej.

Marek Rząsa z PO poinformował z kolei, że Ast na pytanie o podstawę prawną takiego prowadzenia głosowania, odparł, że "jest przewodniczącym komisji". "Zwołano posłów PiS. Nie pomogło, więc zarzucono pracownikowi sekretariatu Komisji, że nie potrafi liczyć.Tak będą wyglądały wybory i liczenie głosów przez PiS" - napisał poseł. 

Stałe praktyki Marka Asta

To nie pierwszy raz, kiedy Marek Ast prowadzi w ten sposób obrady Komisji. Podobna sytuacja miała miejsce jeszcze pod koniec 2015 roku, gdy omawiano projekty zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Gdy część posłów PiS znajdowała się poza salą, posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz zgłosiła wniosek o przerwanie obrad Komisji, celem uzyskania odpowiednich ekspertyz prawnych. Ast, nie zdając sobie prawdopodobnie sprawy z uszczuplonej liczby posłów PiS na sali, a co za tym idzie braku możliwości zablokowania wniosku, zgodził się na głosowanie. Już po fakcie, gdy ku jego zaskoczeniu wniosek został rozpatrzony pozytywnie, zarządził reasumpcję tego punktu obrad, do czego - mimo sprzeciwu opozycji - doszło.

Więcej o:
Komentarze (239)
Na sali zabrakło posłów PiS, więc głosowanie powtarzano do skutku. "Tak będą wyglądały wybory"
Zaloguj się
 • tomaszw20

  Oceniono 86 razy 80

  "to jest kolejny skandal i koniec parlamentaryzmu"
  kolejny skandal? tak!!!
  koniec parlamentaryzmu? dokonał się jesienią 2015, teraz to już wiercenie w dnie...

 • krynolinka

  Oceniono 83 razy 67

  Reasumpcja aż do skutku. A jak, kto PiS-owi zabroni..
  Już na bezczela jadą, nie licząc się z nikim. No i Piętuś w prezydium..

 • mario.wario

  Oceniono 58 razy 52

  SKU...SYNY !

 • yamxyz

  Oceniono 59 razy 45

  Co za banda.... Niedługo uchwalą, że głos pissslamisty liczy się dziesięciokrotnie.

 • Gienek Pawłowski

  Oceniono 44 razy 42

  Nic tylko wygrać wybory i rozliczyć kuchcinskiego karczewskiego asta i wielu innych tylko to ma być naprawdę rozliczenie żeby inni w przyszłym czasie bali się odwalac takie numery

 • anekelea

  Oceniono 38 razy 34

  I niech mi ktoś powie, że Polska to normalny kraj, skoro coś takiego uchodzi na sucho...

 • cjk.5004

  Oceniono 41 razy 31

  Robi to dla kościoła panującego. Ma poparcie facetów w sukienkach, reszta jest mu obojętna

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX