Demonstracja w obronie sądów w Warszawie. Skandowano "Wolne sądy", "Nie odpuścimy"

W Warszawie przed siedzibą Sądu Najwyższego odbył się protest przeciwko reformie sądownictwa autorstwa rządu PiS. Zgromadzeni skandowali, że "nie odpuszczą" i zapowiedzieli kolejne protesty.

Przed siedzibą Sądu Najwyższego w Warszawie na pl. Krasińskich w poniedziałek wieczorem zebrało się kilkaset osób, którzy protestowali przeciwko reformie sądownictwa wprowadzonej przez PiS. Zdaniem organizatorów, protestujących było 1200 osób. Zebrani krzyczeli m.in. "wolne sądy" i "nie odpuścimy".

Protest przed Sądem Najwyższym w Warszawie

- Andrzeju Dudo, dość łamania przez Ciebie konstytucji, mamy dość! - mówił jeden z przemawiających na scenie w poniedziałek wieczorem.

Podczas zgromadzenia widoczne były transparenty Obywateli RP i Strajku Kobiet.
Odśpiewano także wszystkie zwrotki hymnu.

Zgromadzenie zakończyło się około godziny 22:30.

Manifestanci zapowiedzieli kolejny protest na jutro w południe przed Pałacem Prezydenckim, a wieczorem, o godzinie 21, znów chcą spotkać się przed siedzibą Sądu Najwyższego na warszawskim pl. Krasińskich

KE uruchomiła procedurę wobec Polski ws. Sądu Najwyższego

W poniedziałek Komisja Europejska rozpoczęła wobec Polski procedurę ws. zmian w Sądzie Najwyższym. Polski rząd ma miesiąc, żeby odpowiedzieć na formalne pismo Komisji. Rzecznik KE podkreślił, że decyzja została podjęta ze względu na "brak postępu" w rozmowach z polskim rządem oraz "nieuchronne wdrożenie nowego wielu emerytalnego dla sędziów Sądu Najwyższego". Jednocześnie zapewnił, że komisja chce kontynuować dialog z Polską.

Następnie Komisja Europejska będzie mogła skierować pozew przeciwko Polsce do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Trybunał sprawdzi, czy Polska ustawa o SN narusza prawo unijne. Jeśli stwierdzi naruszenie, może nakazać zmianę; jeżeli ta nie zostanie wprowadzona w życie, grożą Polsce kary finansowe.

'Mam czas i chęci, ale jeżeli chodzi o prawo to ja mogę doczytać'. Tak wybierano ławników do Sądu Najwyższego

Więcej o:
Komentarze (129)
Protest przed Sądem Najwyższym w Warszawie: "Wolne sądy, nie odpuścimy"
Zaloguj się
 • fielmon

  Oceniono 58 razy 26

  Oni robią rewolucję kulturalną jak Mao w Chinach. Tam wyrzucono profesorów z uczelni i zaprzęgnięto do pługa. Ludzie, nie zdajecie sobie sprawy do czego prowadzi ten zakompleksiony człowieczek, który po mistrzowsku napuszcza ludzi na siebieProtestuja także dla was.

 • SCHOGUN YT

  Oceniono 19 razy 9

  Jak można dopuścić do demoloeanis kraju przez tą kastę z PiS? Aż dziw bierze, że Polacy mając przejścia z komuną pozwalają na dewastację sądów i rządy jednopartyjne na czele z sekretarzem.

 • zloty_cielec69

  Oceniono 32 razy 8

  Brawo! Trzeba wychodzić na ulicę, bo patafiany z pic to komuniści bis!

 • tomtg123

  Oceniono 19 razy 7

  Powiem tak: żadna grupa zawodowa nie jest idealna, sędziowie też nie są idealni, ale jest jedna grupa zawodowa pogardzana przez Polaków szczególnie: to są politycy.
  A wśród nich najbardziej pogardzani są politycy PiS (pamiętacie nagrody co "się należały", pamiętacie kilkadziesiąt tys. zł na kosmetyczkę Szydło, pamiętacie debilną ustawę o IPN odszczekiwaną pod stołem ostatnio, pamiętacie co oni mówili o niepełnosprawnych ... - tylko ostatnie przykłady z całej powodzi chamstwa i głupoty w wykonaniu PiS).

  A kto ma teraz rządzić sądami ...? Tak , bingo - politycy PiS.
  Tym sposobem najbardziej godne pogardy przestępcze towarzystwo w Polsce próbuje sobie zapewnić bezkarność za własne przekręty.

 • farsizm

  Oceniono 17 razy 5

  AAAaaaaa, sprzedam mało używaną i tylko lekko połamaną w kilku miejscach konstytucję średniej wielkości państwa, które tu leży za oknem. Cena do uzgodnienia. - A.Duda.

 • tomtg123

  Oceniono 26 razy 4

  ps.
  I co więcej - posowska mafia próbuje sobie też zapewnić możliwość zafałszowania wyników przyszłych wyborów, gdyby Polacy zechcieli odsunąć tą bandę od władzy.
  Kto kontroluje SN, ten decyduje o ważności/nieważności wyborów.
  No to teraz pytanie za 100 punktów, w oparciu o dotychczasową działalność PiSu i o standardy, które ta partia już pokazała : czy jeśli PiS będzie miał do wyboru:
  a) sfałszować wyniki głosowania,
  czy
  b) zaryzykować odsiadkę w więzieniu czołowych polityków PiS,
  a będzie możliwość bezkarnego fałszerstwa (bo w SN będą partyjni nominaci PiSu) , to co wtedy wybierze PiS ? Odsiadkę dla kierownictwa PiS, czy fałszerstwo ?
  No właśnie.
  No to do zobaczenia jutro wieczorem pod SN.

 • tomtg123

  Oceniono 17 razy 3

  Wolne sądy będą najbardziej potrzebne PiSowi po wyborach, niż są potrzebne opozycji dziś. Niech się pisiory modlą, żeby po rządach PiSu zostali w sądach jacyś niezależni sędziowie, bo jeśli zostaną tylko tacy, których mianuje Piotrowicz z Ziobrą, to po wyborach właśnie ci nominaci nie będą mieli litości dla polityków PiS.
  Miernoty zrobią wszystko żeby przypodobać się władzy, tak samo pisowskiej, jak niepisowskiej.
  A PiS wprowadza miernoty i lizusów i PiS jest przy tym za głupi, żeby pojąć, ze kręci bat na własne dupsko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX