Naczelny "Gazety Polskiej" podzielił się swoim pomysłem. Chce Nobla dla Kaczyńskiego

Premier Izraela Benjamin Netanjahu i prezes PiS Jarosław Kaczyński powinni otrzymać pokojowego Nobla - uważa redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz. Jego zdaniem Nobel ma być przyznany "za wspólną deklarację walki z antysemityzmem i antypolonizmem".

Redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz uważa, że premier Izraela i prezes PiS powinni zostać nagrodzeni pokojową nagrodą Nobla. Napisał o tym w niedzielę na Twitterze, w związku z toczącą się w ostatnich dniach dyskusją na temat ustawy o IPN i polsko-izraelskiego porozumienia.

"Nataniachu [Benjamin Netanjahu - red.] i Kaczyński powinni dostać za wspólną deklarację walki z antysemityzmem i antypolonizmem pokojowego Nobla. Nikt nie zrobił tyle dla przełamywania stereotypów i wzajemnych uprzedzeń oraz budowania pomostów pomiędzy narodami" - napisał Sakiewicz.

Ustawa o IPN. Wspólna deklaracja Polski i Izraela

W środę polski parlament uchwalił nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Ustawę podpisał tego samego dnia prezydent Andrzej Duda. Nowelizacja wycofuje karę pozbawienia wolności za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Te rozwiązania skrytykowały między innymi Izrael i Stany Zjednoczone.

Również w środę premier Mateusz Morawiecki i premier Izraela Benjamin Netanjahu podpisali wspólną deklarację dotyczącą wzajemnych relacji. W deklaracji napisano, że Holokaust był bezprecedensową zbrodnią, popełnioną przez nazistowskie Niemcy przeciwko narodowi żydowskiemu i wszystkim Polakom żydowskiego pochodzenia. Stwierdzono także, że istnieje wspólna odpowiedzialność za wolność prowadzenia badań, krzewienie zrozumienia i zachowanie pamięci o historii Holokaustu.

"Nie zgadzamy się na działania polegające na przypisywaniu Polsce lub całemu narodowi polskiemu winy za okrucieństwa popełnione przez nazistów i ich kolaborantów z różnych krajów" - głosi deklaracja.

W podpisanym dokumencie znalazło się tez stwierdzenie, że oba rządy potępiają wszelkie formy antysemityzmu oraz deklarują zaangażowanie w zwalczanie jakichkolwiek jego przejawów. Odrzucają również antypolonizm oraz inne negatywne stereotypy narodowe.

Jarosław Kaczyński o kulisach porozumienia

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Polskim Radiem poinformował, że deklaracja podpisana przez premierów Polski i Izraela, była ustalana od kilku miesięcy. Stwierdził, że kluczowe znaczenie miały rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z szefem izraelskiego rządu Benjaminem Netanjahu.  

- Pierwszy etap rozmów był trudny - mówił Kaczyński. Później przeniesiono rozmowy na neutralny teren, korzystając z udziału "sprawnych i doświadczonych negocjatorów". Prezes PiS zaznaczył, że od tego drugiego etapu do podpisania deklaracji minęła "długa droga"

Więcej o:
Komentarze (518)
Naczelny "Gazety Polskiej" podzielił się swoim pomysłem. Chce Nobla dla Kaczyńskiego
Zaloguj się
 • ukw8087

  Oceniono 112 razy 110

  patrzcie i podziwiajcie.
  Tak się liże Dudę , włazi w ową Dudę bez Wazeliny.
  Sakiewicz , jesteście mistrzem świata w tej dziedzinie , w tej dyscyplinie.
  Prezes wam nie zapomni , Towarzyszu.
  Na koniec zaspiewajmy : Wyklęty powstan Ciemny Ludzie ...

 • kat-kk

  Oceniono 92 razy 88

  "Noblowi" grozi raczej więzienie, zabił 96 osób i niszczy europejski kraj.Spieprzaj dziadu!

 • Black Swan

  Oceniono 69 razy 63

  No tak... Kaczor powinien dostac Nobla a Sakiewicz kolejna suta dotacje ze Skarbu Panstwa za taki pomysl... Im sie po prostu to nalezy...

 • micor

  Oceniono 65 razy 57

  Komunizm bohatersko przezwyciężał problemy które sam stworzył. Kaczyzm w pocie czoła kontynuuje dzieło poprzedników.

 • dawid12399

  Oceniono 61 razy 53

  Prima aprilis jest pierwszego kwietnia, a nie lipca.
  Mimo wszystko - dowcip roku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX