MON: generał Rajmund Andrzejczak szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

W Sztabie Generalnym Wojska Polskiego nadszedł czas na zmiany. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że na czele Sztabu Generalnego stanie generał Rajmund Andrzejczak.

Jest nowy Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - ogłosiło MON.

Gen. Surawskiego zastąpi gen. Rajmund Andrzejczak

"Generał Rajmund Andrzejczak to doświadczony, sprawny i odpowiedzialny żołnierz. Zmiany w Systemie Kierowania i Dowodzenia wymagają, aby na czele Sztabu Generalnego stanął najlepszy z najlepszych, więc mój wybór mógł być tylko jeden” - napisał na Twitterze minister Mariusz Błaszczak.

Prezydent Andrzej Duda odwołał dotychczasowego Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Leszka Surawskiego. W jego miejsce mianował generała dywizji Rajmunda Andrzejczaka. Jednocześnie prezydent Duda, na wniosek szefa MON, mianował gen. dyw. Rajmunda Andrzejczaka na stopień generała broni. Do tej pory Andrzejczak dowodził 12. Dywizją Zmechanizowaną.

Szef Sztabu Generalnego WP stracił stanowisko. Siemoniak zdradził przecieki z MON

Zmiany w Sztabie Generalnym WP. Kim jest generał Rajmund Andrzejczak?

Andrzejczak stał na czele 12. Dywizji Zmechanizowanej przez 2 lata. Wcześniej pełnił funkcję zastępcy jej dowódcy oraz szefa sztabu. Jeszcze wcześniej dowodził 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną w Międzyrzeczu. Generał Rajmund Andrzejczak dowodził także IV oraz V zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Brał udział w misji w Iraku, pełniąc funkcję szefa oddziału operacyjnego. Był zastępcą dowódcy 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu (lata 2008 – 2010), służył w Dowództwie Wojsk Lądowych (lata 2003 – 2006), był także zastępcą dowódcy Polsko-Litewskiego Batalionu Sił Pokojowych (w latach 2001-2003).

Zmiana Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - gen. Surawskiego zastąpi gen. Rajmund AndrzejczakZmiana Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - gen. Surawskiego zastąpi gen. Rajmund Andrzejczak Fot. Damian Kramski / AG

Generał Rajmund Andrzejczak urodził się 29 grudnia 1967 roku w Świdnicy. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu, jest absolwentem Akademii Obrony Armii Czeskiej, Akademii Narodowej w Warszawie Królewskiej Akademii Obrony w Londynie.

Więcej o:
Komentarze (57)
MON: generał Rajmund Andrzejczak szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
Zaloguj się
 • plutoniczna

  Oceniono 13 razy 9

  "Generał Rajmund Andrzejczak to doświadczony, sprawny i odpowiedzialny żołnierz".

  A Surawski to niedoświadczony, mało sprawny i nieodpowiedzialny generał, bo ma mało giętki kręgosłup i nie kłania się dobrej zmianie.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 14 razy 8

  Na Belgrad! Wołał dobry wojak Szwejk, gdy go pani Müllerova wiozła na wózku inwalidzkim na komisję poborową, by pomógł mocarstwo ...

  Wózek pancerny, zawołanie "na Moskwę!", a pchać będzie Krystyna - znana z niewyparzonej gęby - wariatka. Mocarstwo właśnie wstaje z kolan i ma samych wrogów.

  Oryginalna wersja ze Szwejkiem, jako bohaterem happeningu, jest śmieszna.
  Dzisiejsza - tragiczna.

 • remoteisland

  Oceniono 11 razy 7

  Pan Generał, jeśli jest człowiekiem Honoru i przysięgał na Konstytucję RP powinien poprowadzić swych komandosów na Nowogrodzką, Wiejską i Krakowskie Przedmieście i pogonić tych kryminalistów do obozów internowania.

 • paulproteus

  Oceniono 4 razy 4

  Jeżeli służy w Szczecinie, to jakim prawem nosi czarny pagon 11. LDKPanc? Przepisów mundurowych nie zna, a ma być SSGWP!

 • zerozer52

  Oceniono 8 razy 4

  Kolejny bez honoru.

 • Mariusz Małecki

  Oceniono 6 razy 4

  Oby miał niegolone jaja, asertywność i odwagę prezentacji własnego zdania.

 • cmochall

  Oceniono 3 razy 3

  Co sie czepiacie cztery uczelnie ukonczyl i w miedzyczasie zdobywal doswiadczenie .Drugiego takiego nie znajdziecie. Oby ta decyzja nie byla kolejna zla decyzja min. Blaszczaka,Pamietacie co mowil jak na komendanta Policji powolywal pana Maja.

 • ad2009

  Oceniono 7 razy 3

  Za wrednego PRLu kończył szkolę i na pewno byl czlonkiem PZPR - towarzysze PiSowscy - czy to nie jest zdrada narodowa?

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 3 razy 3

  na moje szczęście jestem w wieku granicznym i w wypadku powołania udam się do szpitala dla symuloantów. Armię zostawiam nawiedzonym durniom

  Lepsza lewatywa od kulki
  wiwat Szwejk

  nie mam zamiaru nawet bąka puścić za ten kraj

  więc kolejny JEJgmerał wisi mi jak kit u nogi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX