Szczyt UE ws. migracji. Donald Tusk: to była jedna z najcięższych nocy negocjacyjnych

Premier Mateusz Morawiecki mówi o "wielkim sukcesie Polski" na szczycie UE. Czy można mówić o sukcesie ws. migacji? Głos zabrał Donald Tusk.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk przekazał, że "jest za wcześnie, by mówić o sukcesie ws. migracji" - podała agencja AFP. Na szczycie UE przywódcy ustalili, że nie będzie przymusowej relokacji migrantów. Kraje mogą przyjmować ich dobrowolnie. Stworzone zostaną centra kontroli migrantów. Stanowisko uzgodniono po 10 godzinach rozmów.

Donald Tusk: powstrzymajmy euforię

- To była jedna z najcięższych nocy negocjacyjnych, przynajmniej za mojej kadencji, ale bardzo owocna - podsumował Donald Tusk. Dodał, że "nie ma co ogłaszać sukcesu", a sam temat "nie powinien nas skłaniać do euforii, bo mówimy o dramatach ludzkich". Stwierdził, że szczyt jest krokiem do ograniczenia nielegalnej imigracji.

Mateusz Morawiecki o "wielkim sukcesie" Polski

Mateusz Morawiecki skomentował szczyt z perspektywy Polski - Przede wszystkim chcę powiedzieć o tym wielkim sukcesie Polski odnośnie migracji, który odnieśliśmy nie tylko na podstawie rozmów podczas tego szczytu, ale też podczas wcześniejszych rozmów - powiedział premier na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu UE. Mateusz Morawiecki podziękował partnerom z Grupy Wyszechradzkiej. Zrobił sobie z nimi nawet pamiątkowe zdjęcie.  

Szczyt UE. Sukces czy niesmak?

O konkluzje ze szczytu dopytywał Michał Tracz z TVN24 International. - Wielu przywódców mówi o sukcesie. Jednak i Polska, i kraje, które miały podobne zdanie dosyć długo przekonywały oponentów do swojego stanowiska. Pytanie, czy faktycznie jest bliżej wspólnego stanowiska, czy przywódcy wyjeżdżają z jakimś niesmakiem? - zapytał reporter. 

- Trudno mi odpowiedzieć na to pierwsze pytanie. Nasze cele zostały zrealizowane w pełni, więc cele niektórych naszych partnerów nie mogły zostać zrealizowane. Debata była bardzo mocna, jednoznaczna, ale zarazem partnerska. Bardzo bogate, rozwinięte państwa zachodniej Europy mają inne możliwości finansowe. Jeżeli mają takie, a nie inne poglądy na temat relokacji, niech działają zgodnie ze swymi wyobrażeniami. My nikomu nic nie narzucamy, ale nie chcemy, by nam ktoś w zasadniczych sprawach nam coś narzucał - podsumował premier Mateusz Morawiecki.  

Co wojna robi z dziećmi? Taką podróż przebywają dziecięcy uchodźcy


 

Więcej o:
Komentarze (81)
Mateusz Morawiecki mówi o wielkim sukcesie. Donald Tusk studzi emocje
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 18 razy 6

  Przez stulecia uciekali Europejczycy z własnego kontynentu przed biedą, upokorzeniem, wykorzystywaniem. Ostatni wiek pokazał, że biali wobec białych mogą być również kolonizatorami.
  Mądrych rozwiązań brakuje jak powstrzymać wędrówkę ludu z Afryki. Na razie stworzymy obozy. jak je później nazwiemy nikogo nie interesuje. One będą we Włoszech, Malcie, Hiszpanii albo Francji.

 • kopalnianie

  Oceniono 24 razy 6

  Za chwilę udowodnimy, że największym problemem Europy są imigranci, a więc kasa unijna powinna być wydawana na południu Europy w celu jej zabezpieczenia przed emigracją, a nie na infrastrukturę na wschodniej flance. Naprawdę to jest nasz cel?

 • jozbieszczad

  Oceniono 16 razy 6

  Kto jeszcze mówi ,że sukces ?
  Ciekawe bo:
  Mevlut Cavusoglu, szef tureckiego MSZ, ostrzegł w piątek, że Ankara zerwie porozumienie zawarte w 2016 roku z Unią Europejską w sprawie powstrzymywania napływu migrantów do UE, jeśli Unia nie zniesie obowiązku wizowego dla obywatel Turcji.

 • def11

  Oceniono 35 razy 5

  Odmowa udzielenia gościny i pomocy uchodźcom nawet w symbolicznej formie i liczbie, sukcesem Polski !?
  Panie Morawiecki który chciałeś jeszcze wczoraj rechrystianizować Europę, masz pan tyle wspólnego z głoszoną wiarą co np przebieraniec z Torunia..

 • zd46

  Oceniono 19 razy 3

  Czy MM, to zwykly "idiot fortepianowicz"?

 • hana.barbara

  Oceniono 11 razy 3

  Pozostaje do rozwiązania problem, gdzie będą zlokalizowane te punkty zborne uchodźców. Znajdą się ochotnicy? Morawiecki na pewno będzie miał dużo do powiedzenia w tej sprawie.

 • kruk1210

  Oceniono 11 razy 3

  Są jakieś decyzje odnośnie unijnych obozów dla migrantów?
  Ostatnio czytałem o tym jak premier Albanii powiedział "takiego wała" na propozycję umieszczenia unijnych obozów dla migrantów w Albanii:
  www.welt.de/politik/ausland/article178279748/Albanien-lehnt-EU-Idee-ab-Wir-werden-niemals-solche-EU-Fluechtlingslager-akzeptieren.html

 • anders76

  Oceniono 6 razy 2

  "

  2

  Szczyt ws. migracji zakończył się porozumieniem. Donald Tusk relacjonuje, że nie było łatwo je osiągnąć

  Szczyt ws. migracji zakończył się porozumieniem. Donald Tusk relacjonuje, że nie było łatwo je osiągnąć (Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta)

  Mateusz Morawiecki z partnerami z Grupy Wyszechradzkiej - miniatura
  Zobacz zdjęcia (2)

  Premier Mateusz Morawiecki mówi o "wielkim sukcesie Polski" na szczycie UE."
  Czy poprzedni sukces 27:1 zostal pobity ?

 • zd46

  Oceniono 8 razy 2

  Palma odbija narratorowi i fantascie: " zmiastascie a dupascie". Dlaczego pan MM sprawia wrazenie czleka "na bani", ma klopoty?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX