Nowy sondaż. Kaczyński ma powody do radości. PiS znów mocniejszy, Nowoczesna poza Sejmem

W Sejmie znalazłoby się pięć partii, gdyby teraz odbyły się wybory parlamentarne - wynika z najnowszego sondażu IBRIS dla Onetu. PiS wygrałby wybory z wynikiem 37, 8 proc.

Z najnowszego sondażu poparcia dla partii politycznych przeprowadzonego przez IBRIS dla Onetu wynika, że gdyby teraz odbyły się wybory parlamentarne, do Sejmu weszłoby pięć partii: PiS, PO, SLD, Kukiz’15 i PSL. Poza parlamentem znalazłaby się Nowoczesna, której posłowie podczas obecnej kadencji zasiadają w ławach poselskich, a także partie Razem i Wolność. 8,9 proc. badanych zadeklarowało, że nie wie, na kogo oddałoby głos.

Sondaż poparcia dla partii: PiS odrobiło straty

Prawo i Sprawiedliwość jest liderem rankingu poparcia dla partii politycznych. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego otrzymałoby 37,8 proc. głosów, czyli o 4,5 punktu procentowego więcej niż w maju.

Na partię Grzegorza Schetyny zagłosowałby prawie co czwarty respondent. PO z wynikiem 24,6 proc. znalazła się na drugim miejscu w rankingu.

Ostatnie miejsce na podium przypadłoby w udziale SLD, które obecnie znajduje się poza Sejmem. Partia otrzymała 9,6 proc. głosów.

Wyniki pozostałych partii rozkładały się tak: 7,5 proc. dla Kukiz’15, 5,7 proc. dla PSL, 3,3 proc. dla Nowoczesnej oraz 1,3 proc. dla Razem i 0,9 proc. dla partii Wolność.

40,8 proc. respondentów powiedziało, że „zdecydowanie” wybiera się na wybory. „raczej tak” zaznaczyło 16,6 proc. ankietowanych, a „zdecydowanie nie” i „raczej nie” odpowiednio 13,9 proc. Polaków i 0,7 proc.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 21-22 czerwca 2018 roku na grupie 1100 dorosłych Polaków.

Kto w Warszawie, kto w Krakowie? Prezes PiS zaprezentował kandydatów na prezydentów dużych miast

Więcej o: