Ustawa ma pomagać niepełnosprawnym. Jej przepisy wykluczają jednak dzieci

W czasie protestu osób z niepełnosprawnościami w Sejmie posłowie przyjęli ustawę, która ma poprawić sytuację potrzebujących. Tyle, że przez niedopatrzenie wyklucza ona dzieci z grona odbiorców pomocy - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Przez 40 dni grupa osób z niepełnosprawnościami i ich rodzice protestowali w Sejmie w sprawie poprawy świadczeń. Parlament spełnił jeden z ich postulatów - podniósł rentę socjalną z 865,03 zł do 1029,80 zł. PiS nie zgodziło się jednak na drugie żądanie, czyli dodatek rehabilitacyjny wysokości 500 zł. 

Zamiast tego uchwalono pakiet szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ustawa przewiduje m.in. zniesienie ograniczeń w możliwości wymiany sprzętu i wyrobów medycznych, korzystanie ze świadczeń zdrowotnych bez kolejek i obsługę poza kolejnością w aptekach. Pakiet ulg ma przynosić oszczędność dla gospodarstw domowych z osobą niepełnosprawną rzędu 520 złotych miesięcznie.

Ustawa wchodzi w życie w niedzielę 1 lipca. Teraz "Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że przez błąd w zapisie może ona wykluczyć z odbiorców świadczeń dzieci z niepełnosprawnościami, choć posłowie zapowiadali, że będzie ona pomagać ludziom "niezależnie od wieku".

Cytowani przez "DGP" eksperci zwracają uwagę na art. 1 ustawy, który mówi, że określa ona uprawnienia "świadczeniobiorców posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności". Tymczasem - podaje dziennik - dzieciom do 16. roku życia nie wydaje się takich orzeczeń. Teraz PiS stara się poprawić ustawę. Poseł Tomasz Latos z PiS zapowiedział, że wg wstępnych ustaleń "trzeba tę sprawę uregulować". 

Więcej o:
Komentarze (31)
Ustawa, która ma pomóc niepełnosprawnym, wyklucza dzieci
Zaloguj się
 • deusirae

  Oceniono 21 razy 17

  co za bydlo... czyli niepelnosprawni z lekkim i umiarkowanym stopniem, czyli ci ktorzy maja najwieksze szanse na powrot do zdrowia zostaja z niczym. A ci ze znacznym w ogole nie dostana dodatku na rehabilitacje. Czyli praktycznie NIC sie nie zmienilo - znow pieprzenie matolow dla plebsu pissuarowego "oh, jak wspaniali jestesmy".

 • 34 bezel

  Oceniono 15 razy 13

  To byłby cud gdyby pis uchwalił coś czego nie trzeba poprawiać.

 • wmr2000

  Oceniono 14 razy 12

  "Co by tu jeszcze spieprzyć, Panowie"

 • ar.co

  Oceniono 15 razy 11

  W ramach poprawki PiS wprowadzi do ustawy zapis "dotyczy wszystkich niepełnosprawnych, pod warunkiem, że przebiegną 100 m poniżej 9 s.", i będzie w porządku!

 • jael53

  Oceniono 12 razy 8

  Dla najsłabszych to jest państwo czysto teoretyczne.

 • guru133

  Oceniono 13 razy 7

  Kolejna PiSlamska ustawa świadcząca o deficytach umysłowych jej twórców.

 • komuno

  Oceniono 8 razy 6

  To logiczne. W PiSlamie dzieci mają cierpieć. Przecież temu służy nakaz rodzenia kalek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX