Podróże zagraniczne Anny Marii Anders. Niemal pół roku spędzone w Stanach Zjednoczonych

Senator Anna Maria Anders, pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego, ujawniła dokładny wykaz swoich podróży zagranicznych. Kilkanaście z nich to wyjazdy do Stanów Zjednoczonych.

Anna Maria Anders, senator i pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego, udostępniła na wniosek posłanki PO Marty Golbik pełen wykaz podróży służbowych od stycznia 2016 r. do kwietnia 2018 r.  Potwierdziła, że koszty delegacji krajowych i zagranicznych wyniosły łącznie ok. 611 tys. zł. Media informowały o tym w kwietniu.

Anders odbyła 37 zagranicznych podróży, w tym 15 do Stanów Zjednoczonych. Jak wyliczył dziennik "Fakt", w samych Stanach Anders spędziła ok. 170 dni. Pełnomocnik odbywała tam spotkania m.in. z amerykańskimi politykami i Polonią.

Najdłużej - 22 dni - trwała wizyta w Stanach Zjednoczonych na przełomie października i listopada 2016 r.

"Udział w sympozjum King Jagiełło in New York 1939-2016 i uroczystym odsłonięciu pomnika króla Władysława Jagiełły w Nowym Jorku. Udział w gali, podczas której Min. A. M. Anders wręczona została nagroda im. Jana III Sobieskiego przyznana przez Nowodworski Foundation. Spotkania z Polonią, spotkania w Denver, Las Vegas, San Francisco i Los Angeles. Udział w uroczystych obchodach święta niepodległości w Los Angeles" - czytamy w programie wizyty z jesieni 2016 r.

Senator składała również wizyty m.in. w Wielkiej Brytanii, Włoszech i na Białorusi. 

Kontrowersje wokół podróży Anny Marii Anders

Informacje o kosztach zagranicznych podróży senator wywołały sporo kontrowersji, głównie ze względu na fakt, że Anna Maria Anders ma w Stanach Zjednoczonych rodzinę.

Senator odpierała zarzuty, że korzysta z publicznych pieniędzy, by podróżować do domu w Bostonie. Przekonywała, że cele jej podróży bywają oddalone od niego nawet o kilka tysięcy kilometrów.

- Wszyscy zawsze podkreślają lata. Ja mam 67 lat. Ja uważam, że wyglądam bardzo dobrze na mój wiek, ale mam swój wiek. Także ja nie będę leciała klasą turystyczną, economy class, tam i z powrotem, jak ja mam wracać na Senat - powiedziała w kwietniu reporterce TVN24.

"Przeloty Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego odbywają się samolotami rejsowymi. Wybór lotów, w tym w szczególności transkontynentalnych, jest prowadzony w oparciu o optymalne dostosowanie logistyczne jak i budżetowe. Niestety nie zawsze istnieje szerokie pole wyboru lotów" - czytamy w opublikowanym w czerwcu wykazie podróży.

Mateusz Morawiecki podpisał deklarację premierów Polski i Izraela

Więcej o:
Komentarze (271)
Podróże zagraniczne Anny Marii Anders. Ok. 170 dni w Stanach Zjednoczonych
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 106 razy 96

  Głosował na nią suweren z warmińsko-mazurskiego. Pytanie do tego suwerena. Co pani Anders zrobiła dla waszego regionu i czy była tam chociaż raz po zakończeniu kampanii wyborczej?

 • stenrw

  Oceniono 81 razy 75

  Piszmy wprost: Ta pani z Polską ma niewiele wspólnego. Z naszym krajem łączy ją tylko fakt, że jej mamusia rozbiła małżeństwo polskiego generała. Ambasadorka polskości, co swojego dziecka nawet mówić po polsku nie nauczyła. I to się podoba tym wszyskim pisowskim obrońcom polskości i rodziny?

 • ginztonickiem

  Oceniono 56 razy 48

  Fucha życia! Wystarczy się sprzedać i żyjesz jak pączek w maśle.

 • menosky

  Oceniono 46 razy 40

  Emanacja suwerena z Suwałk, czy innych Moniek.
  Toście małpoludy wybrali sobie przedstawicielkę

 • pe_ro

  Oceniono 44 razy 40

  Okradanie Polski z pieśnią patriotyczną na ustach - dojna zmiana PiSS.

 • plastikpiokio

  Oceniono 46 razy 38

  to dopiero PASOŻYT na naszym utrzymaniu -----bo to jej się należało / brocha becia / dziedziczy konfitury wraz z nazwiskiem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX