Nieoficjalnie: Jest zgoda Komisji Europejskiej na wszczęcie procedury wobec Polski

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans otrzymał wolną rękę w decyzjach dotyczących Polski o naruszenie unijnego prawa. Potwierdzili to Polskiemu Radiu unijni urzędnicy.

Komisja Europejska dała zielone światło wiceszefowi KE Fransowi Timmermansowi na uruchomienie wobec Polski procedury o naruszenie prawa UE - informuje Polskie Radio. Taka decyzja zapadła na posiedzeniu komisarzy. Żadne kroki nie są jednak jeszcze przesądzone.

Jeden z unijnych urzędników powiedział Polskiemu Radiu, że to może być forma presji na Polskę. Najbardziej prawdopodobną decyzją jest rozpoczęcie procedury o naruszenie unijnego prawa w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym

Zgodnie z ustawą 3 lipca kadencja sędziów, którzy przekroczyli 65. rok życia, zostanie skrócona. Ci, którzy nie poproszą prezydenta o przedłużenie kadencji, przejdą na emeryturę. Wiceszef Komisji Frans Timmermans zgłosił do niej zastrzeżenia.

Komisja Europejska z zastrzeżeniami wobec Polski

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans poinformował komisarzy o przebiegu wtorkowego wysłuchania Polski w Luksemburgu. Timmermans stwierdził, że w dialogu z Warszawą nie pojawiły się żadne nowe elementy i że nadal Komisja domaga się korekt w reformie sądownictwa.

- Wiceprzewodniczący powiedział, że nie ma nowych propozycji z Warszawy w odpowiedzi na rekomendacje z grudnia ubiegłego roku i ze bardzo ważne jest, by nie dochodziło już dłużej do zagrożenia dla praworządności w Polsce - relacjonował przebieg posiedzenia komisarzy rzecznik Komisji Margaritis Schinas.

Frans Timmermans nadal uważa, że takie zagrożenie jest i że aby ono zniknęło, że potrzebne są kolejne korekty w reformie sądownictwa.

Wtorkowe wysłuchanie trwało prawie 3 godziny. Przez godzinę argumenty przemawiające za reformą sądownictwa prezentowała polska delegacja na czele z wiceministrem spraw zagranicznych Konradem Szymańskim, później przez godzinę odpowiadała na wątpliwości i pytania ministrów z państw członkowskich.

Większość koncentrowała się na ustawie o Sądzie Najwyższym i skardze nadzwyczajnej . Po wysłuchaniu, wiceszef polskiej dyplomacji mówił, że jest zadowolony, bo - jak tłumaczył - była to rzeczowa dyskusja, podczas której Polska mówiła o błędach Komisji w ocenie reformy. Wyraził nadzieję na polubowne zakończenie sporu z Brukselą.

Timmermans o dialogu z Polską: "Zmiany w rządzie doprowadziły do zmiany atmosfery"

Więcej o:
Komentarze (429)
Nieoficjalnie: Jest zgoda KE na wszczęcie procedury wobec Polski
Zaloguj się
 • kiks11

  Oceniono 156 razy 120

  Dziękuję, a teraz alleluja i do przodu, zabrać temu katofaszystowskiemu towarzystwu co się da zabrać, żeby na unijnych pieniądzach nie robili kampanii wyborczej.

 • ar.co

  Oceniono 112 razy 96

  Kolejne pisowskie zwycięstwo? I to tak zaraz potem, jak "nie ustąpili ani o krok" w sprawie ustawy o IPN?

 • rabingoldblatt

  Oceniono 110 razy 92

  Ani kroku w tył! - rzuci Mazurek, Terlecki czy inny Tarczyński.

  A potem będą pierwszymi, którzy będą spieprzali aby nie odpowiadać za burdel w który wciągnęli nasz kraj.

 • kataryniarski

  Oceniono 87 razy 71

  Kolejny sukces PiS!

  Ale przecież skoro w 2h wycofano się z ustawy o IPN, to w 2h wycofają się i z ustaw o ustroju sądów - co to dla nich! :D :D

  #respektus

  :D :D

 • antoszek22

  Oceniono 74 razy 68

  a na czele TK stoi kobieta, która mogłaby twardo odpowiedziec na zarzuty Timmermansa , o wdzięcznym nazwisku Przyłębska, tyle, że to żona agenta komunistycznych służb, która została wybrana bez żadnej podstawy prawnej do TK bo papiery przygotowywał komunistyczny prokurator Jaruzelskiego, odnaczony za zasługi dla ustroju komunistycznego .
  Gdzie ja zyje ?
  Czy to jeszcze kabaret czy juz czarna duda ?

 • c.t.k

  Oceniono 73 razy 65

  Nic się w Polsce nie zmieni.Musiało by zabraknąć kasy na 500+ i stanowisk dla młodych piswilków

 • FILIP

  Oceniono 63 razy 59

  Dopieprzyć aż kapcie pospadają!

 • remo29

  Oceniono 65 razy 55

  Szykuje nam się pasmo sukcesów, przy których MŚ w Rosji to będzie bardzo miłe wspomnienie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX