Sejm zajmie się dzisiaj ustawą o IPN. Michał Dworczyk: Odchodzimy od przepisów karnych

Premier Mateusz Morawiecki chce, by Sejm zajął się dzisiaj nowelizacją ustawy o IPN - poinformował Michał Dworczyk. Rząd nie chce, by tę sprawę regulowały przepisy karne.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział, że rząd chce odstąpić od części przepisów w ustawie o IPN.

Michał Dworczyk: Odchodzimy od przepisów karnych

- Odchodzimy od przepisów karnych, które mogą odwracać uwagę od celu, jaki przyświecał tym pierwszym zmianom - powiedział w radiowej Jedynce.
Powiedział, że premier Mateusz Morawiecki zwrócił się dziś do marszałka Sejmu o włączenie do porządku posiedzenia Sejmu projektu nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.
- Chcemy dokonać korekty polegającej na odstąpieniu od części styczniowej nowelizacji ustawy o IPN. Odchodzimy od przepisów karnych, które mogą odwracać uwagę od celu, jaki przyświecał tym pierwszym zmianom - powiedział Michał Dworczyk. Jak dodał tym celem była i jest jest obrona dobrego imienia Polski i prawdy historycznej. Podkreślił, że IPN pozostaje uzbrojony w skuteczniejszy instrument, czyli narzędzia cywilno-prawne.

"Prawo powinno być efektywne"

Prowadzący program zwrócił uwagę na fakt, że dotychczas politycy PiS informowali, że zmiany do ustawy nie zostaną wprowadzone, dopóki nie wypowie się na ten temat Trybunał Konstytucyjny. - Sejm podejmuje decyzje, kierując się przesłankami politycznymi i do tych przesłanek można zaliczyć na pewno m.in. skuteczność działania prawa. Prawo powinno być efektywne i działać, realizując cele, jakie przyświecały ustawodawcy - powiedział Dworczyk.

Ustawa o IPN

Nowelizacja ustawy o IPN, która weszła w życie 1 marca, wywołała kontrowersje między innymi w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie. Wprowadza ona między innymi karę więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy. Stanowisko wobec ustawy ma zająć Trybunał Konstytucyjny.

Anders wytyka Jakiemu błąd ws. ustawy o IPN. 'Absolutnie tragiczna sytuacja międzynarodowa'

Więcej o: