Nowe pokoje dla posłów za 200 mln zł. Kancelaria Sejmu planuje zmiany w Domu Poselskim

Kancelaria Sejmu planuje gruntowne zmiany w Domu Poselskim. W grę wchodzą dwie opcje: wyburzenie budynku i zbudowanie go od nowa lub remont. Pierwsza kosztuje 215 mln zł, druga - 189 mln zł.

O sprawie poinformowała "Rzeczpospolita". Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska w zeszłym tygodniu podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych przedstawiła plany renowacji Domu Poselskiego.

Dom Poselski zostanie odnowiony

Kaczmarska powiedziała, że pod uwagę brane są dwie opcje. Pierwsza to wyburzenie stojącego budynku i wybudowanie nowego od zera. Ten wariant zająłby 5 lat i kosztowałby 215 mln zł plus 52 mln zł za koszt wynajmu mieszkań dla posłów i senatorów na czas remontu. Drugie rozwiązanie, czyli gruntowny remont, który byłby wykonywany etapami, zająłby cztery lata i kosztowałby 189 mln zł.

Agnieszka Kaczmarska poinformowała, że decyzję dotyczącą przyszłości Nowego Domu Poselskiego podejmie Prezydium Sejmu. Dodała, że trwają prace nad przygotowaniem szczegółowej analizy budynku. Kaczmarska podkreśliła, że renowacja jest konieczna ze względu na "na zły stan techniczny budynku oraz niedostosowanie do aktualnie obowiązujących przepisów". Jednocześnie dodała, że "plany są nie do zrealizowania podczas obecnej kadencji".

Jak informuje "Rzeczpospolita", niezależnie od wybranej opcji, renowacja Domu Poselskiego będzie najdroższą inwestycją w najnowszej historii Sejmu. Dla przykładu, Biuro Komisji Sejmowych, które powstaje po drugiej stronie ul. Wiejskiej, kosztuje około 100 mln zł.

"Skansen, ale ma swój specyficzny urok"

Nowy Dom Poselski został oddany do użytku pod koniec lat 80. Znajduje się w Warszawie przy ul. Senackiej 1. Oprócz pokojów, znajduje się w nim także basen, sauna, siłownia, sala konferencyjna, sklepiki, kaplica, restauracja oraz coctail bar.

Zdjęciem z wnętrza Domu Poselskiego w październiku 2017 roku pochwalił się na Facebooku Paweł Kukiz. Widać na nim, że wyposażenie pokojów, w których śpią posłowie, jest raczej skromne. Fotografia przedstawia małe wnętrze, w którym stoi pojedyncze drewniane łóżko, mała szafka nocna, regał na dokumenty i biurko. Na podłodze leży stara wykładzina. Oprócz tego, w pokojach znajdują się też stare sofy i fotele.

Pod postem Pawła Kukiza pojawiły się krytyczne komentarze. "Strasznie ... jak za karę. PRL-em wionie", "Standard hotelu nie zachwyca", "Na razie to wygląda jak skansen..." - pisali komentujący.

"'Bo to JEST skansen! I ma to swój specyficzny urok" - nie krył Paweł Kukiz.

Mimo kiepskich warunków, mniej więcej połowa posłów i senatorów wybiera hotel poselski, zamiast skorzystać z refundowanej przez Sejm opcji wynajmu mieszkań - informuje "Rzeczpospolita". Wśród lokatorów Domu Poselskiego była też ówczesna premier Ewa Kopacz, która po nominacji na urząd szefowej rządu nie przeniosła się z budynku do przysługującej jej willi przy ul. Parkowej. Wśród powodów popularności Domu Poselskiego może być m.in. bliskość do Sejmu - hotel jest połączony z budynkiem parlamentu podziemnym korytarzem.

Jak przypominają dziennikarze "Rzeczpospolitej", nie jest to pierwszy raz, gdy pojawiają się plany odnowienia Domu Poselskiego. Podobne były ogłaszane m.in. za czasów rządów PO, a także tuż po objęciu władzy przez PiS.

Kto w Warszawie, kto w Krakowie? Prezes PiS zaprezentował kandydatów na prezydentów dużych miast

Więcej o: