Ambasada w Londynie odpowiada na reportaż BBC o skrajnej prawicy. Dotacja w "dobrej wierze"

Ambasada Polski w Londynie odpowiedziała na reportaż BBC nt. dotowanego przez placówkę spotkania autorskiego. Według autorów materiału ambasada wspierała polską skrajną prawicę.

Autorzy programu BBC Newsnight stwierdzili, że polska ambasada w Londynie współfinansowała "targi książki" organizowane przez "skrajną prawicę". Na spotkaniu obecni byli m.in. Witold Gadowski, Wojciech Sumliński, Kajetan Rajski (znany m.in. z tego, że nazwał uczestniczki czarnych marszów "kur***i", za co przeprosił), określany jako antysemita Leszek Żebrowski, oraz Rafał Ziemkiewicz. Wsparcie ze strony ambasady wyniosło ponad tysiąc funtów.

Moderatorem spotkania dofinansowanego przez ambasadę i innych był Marcin Rola, który na Twitterze pisze o sobie: "Redaktor naczelny Telewizji wRealu24.tv - propolskiego, patriotycznego medium". Rola pojawiał się jako gość w TVP Info, m.in. w programie Michała Rachonia. W programie BBC pokazane są wypowiedzi jego i jego gości, wiele - skrajnie rasistowskich.

Polska ambasada odpowiada

Po emisji materiału placówka odpowiedziała na zarzuty formułowane w programie. 

Ambasada potwierdziła, że organizatorzy przedsięwzięcia w Slough dostali od niej pieniądze, bo napisali wniosek o dofinansowanie. Ambasada podkreśla, że targi to jedno z wielu "przedsięwzięć Polonii w Wielkiej Brytanii, wspieranych za pośrednictwem polonijnych funduszy przez ambasadę".

Ambasada: Wsparcie w dobrej wierze

Wsparcie - informuje ambasada w Londynie - udzielone zostało w "dobrej wierze". "Miało ono wesprzeć czytanie literatury w języku polskim oraz promować polską historię wśród członków społeczności". 

Placówka stwierdza, że wydarzenie zorganizowało środowisko prawicowe, ale nie ekstremistyczne. Ponadto ambasada tłumaczy, że nie jest w stanie "monitorować lub odpowiadać na wszystkie stwierdzenia, jakie wygłaszają goście zaproszeni na wydarzenie".

BBC pojechała do 'twierdzy PiS' i pyta, co znaczy być Polakiem. Na reakcję nie trzeba było długo czekać

Więcej o: