Ustawa o IPN została zamrożona? Prokuratura dostaje zawiadomienia, ale nie wszczyna śledztw

Prokuratura otrzymała już ponad 80 doniesień sporządzonych na podstawie znowelizowanej ustawy o IPN, ale śledczy nie wszczynają śledztw. Z informacji Onet.pl wynika, że rząd zawiesił działanie ustawy, ale nie przyznaje tego publicznie.

1 marca weszła w życie nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Nakazuje ona ściganie wszystkich (niezależnie od kraju zamieszkania i obywatelstwa) za przypisanie państwu polskiemu bądź Polakom jako narodowi współudziału z zagładzie Żydów. Chodzi m.in. o użycie określenia "polskie obozy". Grozi za to do trzech lat więzienia. A za czyn nieumyślny - do roku.

Według najnowszych danych, do prokuratury dotarło ponad 80 doniesień w sprawie pomawiania Polski. Wskazywano na użycie określeń "polskie obozy koncentracyjne", "polskie obozy śmierci", ale też "getto warszawskie". - W żadnej sprawie nie wydano postanowienia o wszczęciu śledztwa. A 16 postępowań zakończono postanowieniem o odmowie wszczęcia śledztwa - przyznał w rozmowie z Onetem prokurator Robert Janicki z IPN.

Ustawa o IPN w Trybunale Konstytucyjnym

W lutym ustawę o IPN podpisał prezydent Andrzej Duda, ale jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Argumentował, że wątpliwości wokół ustawy powinny zostać rozstrzygnięte. - Nie chciałbym, żeby ktokolwiek z ocalałych bał się, że zostanie ukarany za prawdę. Jednocześnie nie chcę, by Polacy byli pomawiani za udział w Holokauście - tłumaczył prezydent.

Później pojawiały się wykluczające się głosy na temat stosowania zapisów ustawy. Wiceszef MSZ Bartosz Cichocki mówił, że do momentu orzeczenia TK nie będą stawione zarzuty prokuratorskie z zakresu tej ustawy. Również marszałek Stanisław Karczewski mówił, że przez ten czas ustawa "nie będzie działać". Z kolei sekretarz stanu w KPRM i przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Jacek Sasin twierdził, że ustawa będzie działała, ale "zawsze jest indywidualna decyzja prokuratora, że kiedy ustawa jest w Trybunale Konstytucyjnym i czekamy na wyrok, to czy być może nie warto poczekać ze stosowaniem przepisów tej ustawy. Dodał, że jest to kwestia "ostrożności procesowej".

Zamrożona ustawa o IPN

Onet zauważa, że chociaż po wypowiedzi Karczewskiego resorty spraw zagranicznych i sprawiedliwości oraz KPRM zaprzeczały jego tezie, to z informacji podanych przez IPN wynika, że ustawa została zamrożona i prokuratorzy nie stosują się do jej zapisów.  

Więcej o: