Eksodus ważnych polityków PiS do PE. "Ciężko pracowali, więc mają pierwszeństwo"

Jacek Gądek
Szykuje się eksodus ważnych polityków PiS do Parlamentu Europejskiego. Zdymisjonowany minister Krzysztof Jurgiel otrzymał ofertę startu. - Przy jego położeniu na pewno nie odmówi - słyszymy w PiS. Miejsce na liście ma zapewnione też marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Dymisja Jurgiela z fotela ministra rolnictwa była przesądzona już od tygodni, a stała się faktem w poniedziałek. W zamian Jurgiel otrzymał ofertę, by zasilić listę do PE i - po zdobyciu mandatu - tam odpocząć przez 5 lat, bez stresów i za dużo większe pieniądze niż w gabinecie przy ul. Wspólnej.

Ale to nie koniec. Najbardziej znaną twarzą na listach PiS ma być wicepremier Beata Szydło, która startować chce już od miesięcy. Nieprzypadkowo szlifuje swój angielski. Początkowo publicznie tego nie wykluczała, teraz już wprost mówi, że rozważa taką możliwość. Jej start jest pewniakiem - ma być liderką PiS w okręgu obejmującym Małopolskę i Świętokrzyskie.

Z kolei na Podkarpaciu liderem ma być marszałek Sejmu Marek Kuchciński (o takiej możliwości pisał "Wprost"). Od osoby zorientowanej w wewnątrzpartyjnych układankach słyszymy, że jedynkę na liście ma obiecaną i nie jest to już żaden mglisty scenariusz.

Od początku kadencji "Kuchta" pełnił rolę "zderzaka" PiS-u w Sejmie, jest więc poobijany, a w czasie "puczów" przy ul. Wiejskiej był wręcz udręczony, a zarazem ubezwłasnowolniony przez prezesa PiS i nieporadny. W obozie PiS uchodzi za nadwerężone, a przez to słabe ogniwo w systemie władzy. Łatwo ulega prowokacjom i nie wytrzymuje ciśnienia, a w czasie kampanii wyborczych - zwłaszcza parlamentarnej - marszałek powinien mieć stalowe nerwy.

Duży zaciąg na listy do Parlamentu Europejskiego mają stanowić właśnie ci politycy z obozu PiS, którzy wylecieli z rządu oraz ci, którzy chcą odpocząć od pracy w rządzie i w polskim Sejmie. Za Beatą Szydło do Brukseli chce wyjechać była szefowa jej kancelarii premiera, a dziś pełnomocnik rządu ds. pomocy humanitarnej - Beata Kempa. Podobnie były szef MSZ Witold Waszczykowski ma być wyekspediowany do Brukseli i Strasburga. - Na pewno nie straci i zostanie zagospodarowany - tak mówił nam jeden z ważnych polityków PiS, gdy "Waszczu" kilka miesięcy temu odchodził z rządu.

Mówi polityk PiS: - Późną jesienią będzie podsumowanie tej kadencji PE. Już wiemy, że sporo osób z krajowego parlamentu będzie chciało kandydować w wyborach europejskich. Także byli i obecni członkowie rządu. Cóż..., ciężko pracowali, więc będą mieć pierwszeństwo na listach. Trzeba będzie to wszystko jakoś poukładać.

W PiS można usłyszeć, że chrapkę na mandat w Brukseli ma także wpływowy duet wicemarszałków: prof. Ryszard Terlecki (zarazem to szef klubu PiS) i Beata Mazurek (jednocześnie rzeczniczka PiS). Akurat do Terleckiego prezes PiS ma słabość, bo lubi rozmawiać z profesorami, ale już nie ceni jego zdolności organizacyjnych. W PiS natrząsają się z Terleckiego, że gdyby miał upilnować dwie kury, to by mu się one rozbiegły, a przecież klub PiS to teraz 236 osób.

Na Nowogrodzkiej już kilka tygodni temu rozważano dymisję Zbigniewa Ziobry, który podobnie miałby startować do Parlamentu Europejskiego. Na listach ma się też znaleźć minister edukacji Anna Zalewska.

Choć część tych nazwisk jest zgrana, to wybory do Parlamentu Europejskiego nie cieszą się popularnością wśród wyborców. Głosuje za to twardy elektorat, który jest skłonny przełykać nawet postacie, które z rządu odchodziły w niesławie - jak Jurgiel i Waszczykowski.

Zobacz także:

Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

Więcej o:
Komentarze (225)
Eksodus ważnych polityków PiS do PE. "Ciężko pracowali, więc mają pierwszeństwo"
Zaloguj się
 • baska_w5

  Oceniono 84 razy 82

  Banda nieudaczników ma nas reprezentować w PE! Kolejna kompromitacja. Na codzień krytykują decyzje PE, ale diety w euro już im nie przeszkadzają.

 • polakadam

  Oceniono 56 razy 48

  Jeśli się dostaną to będziemy mieli polską trupę cyrkową w PE. Dlatego trzeba się zmobilizować na wybory europejskie, które elektorat zwykle olewa. Nie chcemy takich cudaków w Brukseli.

 • wolak007

  Oceniono 41 razy 33

  Z makijażem za 167 tysięcy złotych Beatka zrobi karierę w europarlamencie?...

 • kichchi

  Oceniono 30 razy 28

  zaprowadzili dyktature, rozwalili budżet i spie...ja zostawiajac wszystko na barkach wolfgangowych i kulsonów. trzeba sie bedzie z nimi rozliczyć wieszając tych smieci pisowskich na szubienicach

 • nowomysliciel2010

  Oceniono 26 razy 26

  Niech nikt nie odważy się głosować na te pisowskie zdradzieckie mordy, które chcą uciec przed odpowiedzialnością.

 • rgfm

  Oceniono 28 razy 26

  Potencjał szydło w PE się zmarnuje. Tam są standardy cywilizowane i kraść się nie da. Baba się zanudzi.

 • azx67

  Oceniono 27 razy 25

  Jełopy i wieśniaki pchają się do- jak sami ją nazywają - eurokomuny? No, co za obłudne i pazerne mendy!!!

 • cezar85

  Oceniono 23 razy 23

  pis'owskie świnie jadą tam tylko karty podbijać za jurki ze znienawidzonej Brukseli

  eurokoryto+

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX