Merkel i Morawiecki o ochronie klimatu w Berlinie. Greenpeace: "Dajcie nam złoto, a nie węgiel"

Premier Mateusz Morawiecki oraz kanclerz Angela Merkel wzięli udział w IX Petersberskim Dialogu Klimatycznym w Berlinie. Przed wystąpieniem na konferencji Mateusz Morawiecki kilkadziesiąt minut rozmawiał z kanclerz Angelą Merkel. Później przemawiali na sesji plenarnej.

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęła się od rozmowy z kanclerz Angelą Merkel. Spotkanie dotyczyło najważniejszych kwestii w relacjach polsko-niemieckich. Głównym tematem poruszanym na forum Petersberskiego Dialogu Klimatycznym jest odchodzenie od starych źródeł energii, jak węgiel kamienny i zastępowanie ich tak zwaną czystą energią.

Merkel zapewniła, że Niemcy zdecydowanie opowiadają się za przestrzeganiem "Porozumienia Paryskiego". Kanclerz wyraziła ubolewanie, że USA wycofały się z porozumienia. Podkreśliła, że walcząc o ochronę klimatu nie można stracić z oczu człowieka.

Także Morawiecki podkreślił, że ochronę klimatu należy prowadzić odpowiedzialnie. - Polska chce odpowiedzialnego rozwoju z uwzględnieniem odpowiedzialnej polityki klimatycznej; naszym celem jest złoty środek, żeby troska o środowisko jednocześnie nie hamowała naszego rozwoju gospodarczego i społecznego - powiedział premier.

Kanclerz Merkel podkreśliła, że w tym roku Niemcy zrezygnują całkowicie z węglą, ale ta zmiana trwała aż 10 lat. Premier Morawiecki powiedział, że odpowiedzialność za klimat i skoordynowane działania mogą dać efekt na rzecz środowiska.

- Naszym celem jest złoty środek, aby ochrona środowiska nie hamowała rozwoju gospodarczego - mówił. Przypomniał, że po II wojnie światowej Polska nie mogła w nowoczesny sposób kształtować swojej energetyki, a teraz musi nadrabiać te zaległości.

Przed budynkiem, gdzie obradują przedstawiciele kilkudziesięciu krajów zebrali się aktywiści Greenpeace. Mają ogromną makietę złotego trofeum z mundialu zasypaną stertą węgla. Przywieźcie nam złoto, a nie węgiel - głosi napis na transparencie.

Więcej o:
Komentarze (46)
Angela Merkel i Mateusz Morawiecki o ochronie klimatu w Berlinie
Zaloguj się
 • Adam Traczyk

  Oceniono 18 razy 12

  Tylko widzisz matołuszku, twój szef już obiecał polskim górnikom, ze będą fedrować do końca świata i jeden dzień dłużej. A teraz ty musisz się gimnastykować, a Angela patrzy i myśli sobie - mein Gott, co to za żenujący typ z krzywą gębą i rozbieganymi oczkami mi tu wciska.
  Sam chciałeś ... :)

 • benek231

  Oceniono 18 razy 8

  " Naszym celem jest złoty środek, aby ochrona środowiska nie hamowała rozwoju gospodarczego - mówił. Przypomniał, że po II wojnie światowej Polska nie mogła w nowoczesny sposób kształtować swojej energetyki, a teraz musi nadrabiać te zaległości."
  ***
  Znowu klamie. Kaczynski bardzo wyraznie postawil sprawe, ze celem jest wykorzystanie tego "zlota", ktore Polska posiada. Pis odrzucil ekologiczne podejscie na rzecz wegla.
  Tak wiec Polska "odrabia teraz zaleglosci" poprzez kontynuacje komunistycznego zadymiania i niszczenia srodowiska.
  Byc moze nie moze byc inaczej, niemniej taka jest prawda, panie Morawiecki.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 5 razy 5

  Młoteuszu, rozumiem że chcesz ratować w ten sposób polskie kopalnie ale minister Tchórzewski wykorzystuje uprzywilejowanie węgla w polskiej energetyce i zalewa rynek najgorszym gatunkowo węglem z Rosji, czym dobija polskie kopalnie i wydatnie wspiera reżim Putina.

 • energetyk77

  Oceniono 8 razy 4

  Czas na odejście od węgla, i dotyczy zarówno Niemiec jak i Polski. Innej drogi nie ma dla świata aby był bezpiecznym miejscem do życia. Tylko odnawialne źródła energii sa naszą przyszłością.

 • loneman

  Oceniono 2 razy 2

  Dac im zloto bo za malo juz z budzetu zajumali ???

 • and.reh

  Oceniono 4 razy 2

  To "złoto" to węgiel.
  "Morawiecki powiedział, że odpowiedzialność za klimat i skoordynowane działania mogą dać efekt na rzecz środowiska." Bardzo odkrywcze. W sam raz na taką konferencję.

 • dar61

  Oceniono 1 raz -1

  Eksport polskiego - np. do Niemiec - węgla Kornel M. widzi nadal ogromny?
  Na szczęście kłopoty branży filmowej w znalezieniu pleneru bez wiatraków w tle cyfryzacja wspomaga.

  '...Przypomniał, że po II wojnie światowej Polska nie mogła w nowoczesny sposób kształtować swojej energetyki, a teraz musi nadrabiać te zaległości...'
  Na poniemieckich mapach Polski z przełomu XIX i XX wieku tereny poniemieckie upstrzone są oznakowaniem położenia wiatraków i młynów.
  I komu to potem przeszkadzało...

  ****
  Odjagorujmy:
  '...źródeł energii, jak węgiel kamienny i zastępowanie ich...' [BRAK DOKOŃCZENIA ZDANIA WTRĄCONEGO]
  >>> energii, jak węgiel kamienny, [PRZECINEK] i...

  '...Podkreśliła, że walcząc o ochronę klimatu nie można...'
  >>> klimatu nie...

 • krzysiozboj

  Oceniono 7 razy -3

  "Kanclerz Merkel podkreśliła, że w tym roku Niemcy zrezygnują całkowicie z węglą, ale ta zmiana trwała aż 10 lat."
  Zdanie niby w treści banalnie proste. Tylko ktoś wytłumaczy mi sens tego zdania, w kontekście tego, ile Niemcy węgla palą?

 • beton44

  Oceniono 18 razy -4

  Yhm. Zieloną. Zielono zieloną.

  Jak w ten kilka tygodni temu słynny dzień w Niemczech - gdzie 100% zapotrzebowania prądu zapewniły wiatraki.
  A pozostające w koniecznej rezerwie /100% zużycia/ elektrownie węglowe nie miały co robić z prądem i dopłacali żeby Czesi i Szwajcarzy go sobie zabrali...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX