Merkel i Morawiecki o ochronie klimatu w Berlinie. Greenpeace: "Dajcie nam złoto, a nie węgiel"

Premier Mateusz Morawiecki oraz kanclerz Angela Merkel wzięli udział w IX Petersberskim Dialogu Klimatycznym w Berlinie. Przed wystąpieniem na konferencji Mateusz Morawiecki kilkadziesiąt minut rozmawiał z kanclerz Angelą Merkel. Później przemawiali na sesji plenarnej.

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęła się od rozmowy z kanclerz Angelą Merkel. Spotkanie dotyczyło najważniejszych kwestii w relacjach polsko-niemieckich. Głównym tematem poruszanym na forum Petersberskiego Dialogu Klimatycznym jest odchodzenie od starych źródeł energii, jak węgiel kamienny i zastępowanie ich tak zwaną czystą energią.

Merkel zapewniła, że Niemcy zdecydowanie opowiadają się za przestrzeganiem "Porozumienia Paryskiego". Kanclerz wyraziła ubolewanie, że USA wycofały się z porozumienia. Podkreśliła, że walcząc o ochronę klimatu nie można stracić z oczu człowieka.

Także Morawiecki podkreślił, że ochronę klimatu należy prowadzić odpowiedzialnie. - Polska chce odpowiedzialnego rozwoju z uwzględnieniem odpowiedzialnej polityki klimatycznej; naszym celem jest złoty środek, żeby troska o środowisko jednocześnie nie hamowała naszego rozwoju gospodarczego i społecznego - powiedział premier.

Kanclerz Merkel podkreśliła, że w tym roku Niemcy zrezygnują całkowicie z węglą, ale ta zmiana trwała aż 10 lat. Premier Morawiecki powiedział, że odpowiedzialność za klimat i skoordynowane działania mogą dać efekt na rzecz środowiska.

- Naszym celem jest złoty środek, aby ochrona środowiska nie hamowała rozwoju gospodarczego - mówił. Przypomniał, że po II wojnie światowej Polska nie mogła w nowoczesny sposób kształtować swojej energetyki, a teraz musi nadrabiać te zaległości.

Przed budynkiem, gdzie obradują przedstawiciele kilkudziesięciu krajów zebrali się aktywiści Greenpeace. Mają ogromną makietę złotego trofeum z mundialu zasypaną stertą węgla. Przywieźcie nam złoto, a nie węgiel - głosi napis na transparencie.

Więcej o: