Antoni Macierewicz ochraniany przez dwóch żołnierz ŻW. W sumie kosztuje to kilkanaście tysięcy

Antoni Macierewicz już prawie pół roku nie jest ministrem, tymczasem wciąż przysługuje mu ochrona osobista - taka, jaką mają tylko niektórzy ministrowie. Według WP.pl kosztuje to kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Choć wraz z dymisją Antoni Macierewicz teoretycznie stracił ochronę osobistą Żandarmerii Wojskowej, to wcale się z nią nie rozstał. Decyzją nowego ministra Mariusza Błaszczaka ŻW dalej ochrania Macierewicza, który jest obecnie posłem i szefem podkomisji smoleńskiej. 

Poza pytaniami o podstawę prawną przyznania takiej ochrony, pojawiała się tez kwestia kosztów. Portal WP.pl publikuje odpowiedź, którą poseł Krzysztof Brejza dostał w tej sprawie od Żandarmerii. Wynika z niej, że ochrona Macierewicza jest realizowana przez dwóch żołnierzy ŻW. Wydzielono też jeden samochód służbowy Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.  

Miesięczny koszt wykorzystania takiego samochodu to ok. 3 tys. zł. Z kolei koszt pracy jednego żołnierza ŻW to ok. 5 tys. zł - wylicza WP.pl. Oznacza to, że ochrona Macierewicza kosztuje w sumie kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. 

Żandarmeria Wojskowa. Dlaczego Macierewicz jeździ autem ŻW?

O to, dlaczego Antoniemu Macierewiczowi przysługują służbowy samochód, kierowca i ochrona pytaliśmy MON już w ubiegłym miesiącu. Resort potwierdził, że nad bezpieczeństwem byłego ministra czuwa Żandarmeria Wojskowa. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przewodniczącemu Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego z 10.04.2010 r. w Smoleńsku przysługuje pojazd funkcyjny. Decyzją ministra Mariusza Błaszczaka wobec przewodniczącego Podkomisji p. Antoniego Macierewicza ochrania Żandarmeria Wojskowa - poinformował nas resort. Więcej nie chciał zdradzić. "Szczegółowy sposób wykonywania czynności ochronnych jest informacją niejawną" - dowiedzieliśmy się.

Na pytanie, czy podobne uprawnienia przysługiwały również poprzedniemu przewodniczącemu podkomisji Wacławowi Berczyńskiemu, resort nam nie odpowiedział.

Więcej o:
Komentarze (140)
Macierewicz ochraniany przez dwóch żołnierz ŻW. Koszt: kilkanaście tysięcy
Zaloguj się
 • evergreen111

  Oceniono 26 razy 24

  Szalony Antek to zaraz po Kanalii największy tchórz w Rzeczpospolitej! Obaj boją się nawet własnego cienia.
  A nie, zaraz zaraz - zapomniałem o Kuchcińskim, który po Sejmie (!) chodzi z dwoma strażnikami oraz dwoma ochroniarzami w cywilu.

  No to mamy TERCET NAJWIĘKSZYCH TCHÓRZY W POLSCE!

 • chi-neng

  Oceniono 26 razy 24

  Przed kim?
  Misiewiczem i Janingerem, by nie czynili oficjalnie tego co jest wspolna slodka tajemnica calej trojki??

 • sehnhorst_major_kontrwywiadu

  Oceniono 19 razy 19

  Wolałbym dwóch krzepkich sanitariuszy/pielęgniarzy. Albo klawiszy.

 • niezalany

  Oceniono 21 razy 17

  mam nadzieję, że będzie to przedmiotem wnikliwego śledztwa w niedalekiej przeszłości...

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 18 razy 16

  "Antoni Macierewicz ochraniany przez dwóch żołnierzy ŻW"
  Misio i Janniger.
  Drogie ekskluzywne chłopaki ale przyjemności kosztują niestety.

 • pan.szklanka

  Oceniono 17 razy 13

  Kontrwywiad pilnuje ruskiego agenta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX