W lutym zarząd TVP z Jackiem Kurskim na czele powołał zespół ds. promocji dobrego imienia i historii Polski. To była odpowiedź na głośną i kontrowersyjną nowelizację ustawy o IPN. Zakłada ona kary za przypisywanie państwu lub narodowi polskiemu udziału lub współudziału w zbrodniach popełnionych przez III Rzeszę.
"Bezpośrednim powodem jego powstania były liczne nieporozumienia i przekłamania, jakie pojawiły się w debacie publicznej, w związku nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej" - tłumaczy Kurski.
"Postawa Jacka Kurskiego oraz dyrektora TVP1 Mateusza Matyszkowicza może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. (...) W odróżnieniu od funkcjonowania TVP pod zarządem Jacka Kurskiego, zadania zespołu powinny być nacechowane obiektywizmem, pozbawione muszą być nachalnej propagandy i chęci walki w dosłownym tego słowa znaczeniu" - zareagowali posłowie PO w interpelacji przesłanej do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.
Teraz prezes TVP w odpowiedzi na pytania posłów Platformy Obywatelskiej postanowił rozliczyć się z dotychczasowych efektów działania zespołu.
Zespołem kieruje Mateusz Matyszkowicz, zastępca dyrektora biura programowego TVP. Kurski w piśmie podkreśla "wrażliwość" Matyszkowicza w kwestiach takich jak "jedność wspólnoty czy możliwość dialogu między rozmaitymi poglądami etycznymi, estetycznymi i kulturowymi". Do zespołu należą również dyrektor TVP Historia Piotr Legutko, dyrektor komunikacji TVP Piotr Gursztyn oraz zastępca dyrektora Biura Spraw Korporacyjnych Robert Sołek.
Jak tłumaczy Kurski, jednym z zadań jest wyszukiwanie i zakup filmów, reportaży promujących historię Polski.
"Do obowiązków Zespołu należy również współpraca z mediami oraz instytucjami publicznymi w zakresie promocji historii Polski. Z tego powodu w pracach Zespołu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów" - dodaje Jacek Kurski. Nie ujawnia jednak, kim dokładnie byli wspomniani urzędnicy KPRM.
Prezes TVP jako przykład działalności zespołu podaje uruchomienie nowego pasma "historyczno-tożsamościowego" we wtorki o godz. 20.30 na TVP 1, w ramach którego emitowano odnowiony cyfrowo serial "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy" z udziałem m.in. Krzysztofa Kolbergera, Andrzeja Seweryna czy Beaty Tyszkiewicz.
Kurski pisze również m.in. o filmie dokumentalnym "Kochankowie z lasu" o związku partyzanckiej pary, o "Drzwiach do wolności" opowiadającym historię prawników pracujących przy procesach politycznych i "Rejsie wyklętych" dotyczącym dziejów Żydów.
Jako jeden z przykładów Kurski podaje także "wątki misyjne w serialach" i "Wielki Test z Historii". Na koniec prezes TVP wspomina o anglojęzycznym portalu informacyjnym PolandinEnglish.info, "który stanowi zalążek kanału informacyjnego, skierowanego do obcokrajowców".
Prezes TVP nie ujawnił, jakie są koszty działania zespołu.