Poproszono o podanie składu jednej z instytucji SDP. Członkini KRRiT krótko: "Nie można"

"Nie można" - stwierdziła członkini KRRiT, pytana, czy nie można ogłosić, kto wchodzi w skład Centrum Monitoringu Wolności Prasy. Całą dyskusję zapoczątkował ostatni komunikat CMWP działającego przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich.

Mogłoby się wydawać, że "kto pyta, nie błądzi". Nie zawsze tak jednak jest, o czym przekonali się użytkownicy Twittera, którzy chcieli dowiedzieć się, bez dzwonienia, kto zasiada w składzie Centrum Monitoringu Wolności Prasy (CMWP) Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Na stronie CMWP ciężko jest znaleźć coś więcej poza informacją, że dyrektorem instytucji jest dr Jolanta Hajdasz.

Zaczęło się niewinnie, ponieważ takie pytanie zadał Stanisław Żerko, aktywny na Twitterze historyk. Wskazał przy tym, że komunikaty CMWP "są anonimowe". Chodziło o ostatni komunikat (podpisany przez dr Hajdasz), dotyczący Krzysztofa Ziemca, dziennikarza TVP, którego broni CMWP.

Na pomoc przyszła mu Teresa Bochwic z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (jest zastępczynią prezesa KRRiT Witolda Kołodziejskiego). Zasugerowała, by zadzwonić do biura Zarządu SDP.


Żerko dopytywał więc, czy nie można po prostu ogłosić, kto wchodzi w skład CMWP, instytucji, która ma bronić wolności słowa, a szczególnie "swobody dziennikarza w docieraniu do źródeł informacji".

Nie można

- odpowiedziała krótko Bochwic.

Dyskusja toczyła się dalej, ale ze słów członkini KRRiT wynika, że CMWP ma jednoosobowy skład, choć na stronie można znaleźć archiwalne składy z poprzednich lat, większe niż obecny.

Próbowaliśmy skontaktować się z Centrum Monitoringu Wolności Prasy, jednak nikt nie odbierał telefonu. Czekamy na odpowiedzi na pytania przesłane mailem.

Minister Gowin bronił w Sejmie swojej reformy szkolnictwa wyższego

Więcej o: