Transmisji i nagrań z lokali wyborczych nie będzie. Sejm zmienił Kodeks wyborczy

Sejm przyjął zmiany w Kodeksie wyborczym dotyczące likwidacji obowiązku transmisji i nagrywania głosowań w lokalach. Już podczas nowelizowania ustawy pod koniec 2017 roku PKW alarmowało, że będzie to potrzebne.

Podczas posiedzenia 15 czerwca Sejm zmienił Kodeks wyborczy, drugi raz w ciągu ostatniego roku. Za opowiedziało się 219 posłów, 191 było przeciwnych, wstrzymało się 1 osoba.

Zmiany dotyczą postulatów, które podnosiła Państwowa Komisja Wyborcza. Chodzi m.in. o Chodzi między innymi zlikwidowanie obowiązku transmisji i nagrywania przebiegu głosowania w lokalach wyborczych. Zmiana ma związek z wejściem w życie unijnej dyrektywy o ochronie danych osobowych (RODO).

PKW wyszła zresztą naprzeciw legislacyjnym problemom - szef PKW Wojciech Hermeliński kilka tygodni temu oznajmił, że transmisji z lokali wyborczych nie będzie.

Przewodniczący PKW wskazał też wtedy, że oczekiwał, że ustawodawca uchyli dwa przepisy Kodeksu Wyborczego, które stoją w sprzeczności z RODO, ale tak się jednak nie stało.

Inne zmiany Kodeksu wyborczego

W ustawie skrócono też procedury sądowo-administracyjne w sprawach skarg na uchwały PKW (Naczelny Sąd Administracyjny ma pięć dni) dotyczące podziału na okręgi wyborcze i powoływania urzędników wyborczych.

Zmiany Kodeksu wyborczego a TK

Poseł Marek Sowa z Nowoczesnej wskazywał w Sejmie, że zgodnie ze stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego, zmian w prawie wyborczym nie można przeprowadzać na pół roku przed ogłoszeniem wyborów (w tym roku odbędą się wybory samorządowe).

Z takim stanowiskiem nie zgodził się Andrzej Matusiewicz z Prawa i Sprawiedliwości, który tłumaczył, że zaproponowane zmiany "nie dotyczą istotnych spraw w Kodeksie wyborczym, czyli spraw systemowych i ustrojowych". Wyjaśnił też, że w ustawie skrócono do 3 dni terminy rozpatrzenia skarg na uchwały PKW dotyczące podziału na okręgi wyborcze.

W których państwach pracuje się najdłużej? Polska poza pierwszą piątką

Więcej o:
Komentarze (51)
Wybory samorządowe 2018. W lokalach nie będzie kamer
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 23 razy 19

  Czy to aby nie PiS wprowadził ten właśnie uchylony przez PiS obowiązek nagrywania i transmisji? Stara komusza tradycja - stwarzać problemy, z którymi następnie bohaterską walczą.

 • remo29

  Oceniono 17 razy 15

  A głosowanie jeszcze będzie? Czy może słowa posłanki Pawłowicz o "ostatnich demokratycznych wyborach" w 2015 miały nieco inne znaczenie?

 • evergreen111

  Oceniono 12 razy 10

  No jak to, przecież pan Beat Mazurek pytany o kamery mówił w lutym, że wszystko było starannie przemyślane i dlatego nie będzie problemów?

 • chi-neng

  Oceniono 12 razy 10

  FALSZOWANIE WYBOROW NA PELNA SKALE, JUZ GOTOWE.

  PODZIEKUJMY KIKUZO-NAZIOLSTWU I CALEJ SEKCIE SMOLENSKIEJ, Z KACZYNSKIM, ZIOBRO-KUCHCINSKO-MAZURKO-TERLECKO-KARCZEWSKIM DYKTATEM NA CZELE.

 • Marcin Hryniewicz

  Oceniono 8 razy 8

  Świadczy to tylko o jakosci naszych rządzących. Dobrze wiedzieli kiedy wchodza w zycie europejskie przepisy dotyczace RODO. I mimo tego przyjeli z pelna premedytacja niezgodne z tymi przepisami ustawy wyborcze... no k...wa dramat... Idioci i debile. A biora za to grube pieniadze. Brawo PiS!!! BRAWO KADRY PiS!!! Zenada.. Ja za taka prace dostalbym nagane, kare, z wywaleniem z pracy włącznie...!!!

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 8 razy 8

  Pisiory muszą uważać przy sikaniu, bo co wezmą w łapy, to spieprzą.

  #przytulHotinka

 • biesczad1

  Oceniono 9 razy 7

  "Nieważne, kto głosuje - ważne, kto liczy głosy!"
  Iosif Dżugaszwili

 • hanzal

  Oceniono 7 razy 7

  a tyle było gadania o fałszowaniu wyborów,
  zgodnie z pisowską logiką w takim razie szykuje się fałszowanie wyborów na niespotykaną skalę

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 9 razy 7

  Teraz jak wzięli w obroty PKW to juz im to nie potrzebne. Zapomnieli jak lamentowali we wcześniejszych wyborach. O pisich moherowych mężach stanu nie wspomnę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX