Przetarg na śmigłowce dla armii unieważniony. Znów przesunięty termin. "Kompletna bezradność"

Inspektorat Uzbrojenia unieważnił zaproszenie do przetargu na śmigłowce dla wojsk specjalnych. Mimo tego ministerstwo obrony narodowej zapewnia, że z modernizowania armii nie rezygnuje i kupi maszyny - tak zapowiedział Mariusz Błaszczak. Były szef MON wskazuje natomiast, że ta sytuacja to "symbol kompletnej bezradności".

W środę 13 czerwca pojawiła się informacja, że Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej unieważnił zaproszenie do składania ofert ostatecznych na śmigłowce bojowego poszukiwania i ratownictwa - podał portal Defence24.pl.

Do przetargu zgłosiły się trzy firmy, WSK "PZL Świdnik", konsorcjum PZL MIelec oraz Sikorsky Aircraft Corporations i konsorcjum Airbus Helicopters z Heli Invest.

Śmigłowce dla armii znów opóźnione

To oznacza, że trwająca od dawna telenowela z zakupem śmigłowców dla armii jeszcze się wydłuży. Termin dostawy nowych śmigłowców dla wojska po raz kolejny zostanie przesunięty.

Obietnice ich zakupu składał wiele razy były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, to samo robi też obecny szef MON, czyli Mariusz Błaszczak. Pierwsze zapowiedzi (po zerwaniu umowy na Caracale z Airbus Helicopters) pojawiły się w 2016 roku.

Mariusz Błaszczak: Nie rezygnujemy z programu zakupu śmigłowców

W programie "Polski Punkt Widzenia" w Telewizji Trwam do tej sytuacji odniósł się minister Mariusz Błaszczak. Zapewniał, że śmigłowce trafią do armii i dodał, że unieważnienie było potrzebne.

Nie jest prawdą, że rezygnujemy z jakiegokolwiek programu. Śmigłowce dla wojsk specjalnych zostaną zakupione. Chodzi tylko o ułożenie tych zamówień w pewnym katalogu

- powiedział minister obrony narodowej i dodał, że podstawy "prawne i finansowe" na to przedsięwzięcie są zapewnione.

Siemoniak: Śmigłowców nie ma od trzech lat

W materiale magazynu "Polska i Świat" w TVN24 o sytuacji wokół śmigłowców wypowiadał się były minister obrony Tomasz Siemoniak.

Symbol kompletnej bezradności i katastrofy modernizacji pod rządami PiS. Były wielkie zapowiedzi i powszechne przekonanie wojskowych, że śmigłowce są potrzebne. Mijają trzy lata rządów i tych śmigłowców nie ma

- stwierdził Siemoniak.

Przypominamy 12 miesięcy z PiS. Od kontrowersyjnej ustawy o zgromadzeniach po kłótnie z Unią Europejską

Więcej o:
Komentarze (261)
Przetarg na śmigłowce unieważniony. Mariusz Błaszczak komentuje
Zaloguj się
 • sector23

  Oceniono 54 razy 54

  Czy takie działania nie kwalifikują się przypadkiem do oskarżenia o świadome, zorganizowane i prowadzone w zmowie osłabianie obronności państwa polskiego?
  Tak tylko pytam. Ale jak zestawić fakty z ostatnich dwu lat, to wnioski same się nasuwają.

 • remo29

  Oceniono 49 razy 43

  Olać sprzęt, zawierzyć bezpieczeństwo państwa Matce Boskiej, zainwestować w różańce na granicach i mamy z głowy.

 • antoszek22

  Oceniono 38 razy 34

  Przypominam że Macierewicz zaczał budować w Radomiu stocznie lotniskowców [podziemnych a za resztę 2% na obronność kupił fabrykę autobusów bojowych żeby wygrać ustawiony przetarg który przegrał .
  Jeszcze jakieś pytania ?

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 41 razy 33

  prawda jest taka, ze nie ma kasy. wszystko ci głupcy roztrwonili na kiełbasę wyborczą.

 • ad2009

  Oceniono 35 razy 31

  Po prostu brak pieniędzy.
  Pojawili sie Amerykanie w składzie ciężkiej brygady, przed nami kolejne natowskie ćwiczenia ( jakaś anakonda cycóś...), ktoś w końcu musi zapłacić.. A jeszcze 300+, 22mosty+, przekop mierzei+, CPK+ , nam sie należało+ i referendum konstytucyjne+... Kto to wytrzyma, jaki budżet wielkiego trójmorskiego mocarstwa ? Ale PiSiaki nie martwcie sie - jak Macierewicz wróci po wyborach to z pewnością helikoptery będą a o ich wcześniejszy brak oskarży np. Kaczyńskiego, bo Tusk to trochę inna liga...(helikoptery w postaci modeli, nie spodziewajcie sie czegoś innego).

 • SZCZERZO KŁY

  Oceniono 31 razy 27

  W 2016 to mieliśmy mieć pierwsze egzemplarze. Jedyny plus tego jest taki że przeciwnik będzie się ze smiechu zwijał na ziemi cały posikany I nie bedzie mógł nas atakowac. Bo jedyny co zobaczy naprzeciwko siebie to bandy łachmytów z krzywymi widelcami którzy krzyczą "niech zyje minister Misiewicz".

 • evergreen111

  Oceniono 29 razy 25

  Płaszczak może pieprzyć, że "podstawy finansowe" na to przedsięwzięcie są zapewnione. Po prostu wbrew przechwałkom Krzywoustego nie ma forsy! I ciekawe dlaczego: ponoć wystarczyło nie kraść? Wynika z tego, że dopiero teraz to się kradnie!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX