Nagły zwrot ws. Ustawy 2.0? Jarosław Gowin ujawnia, że dostał obietnicę poparcia od klubu PiS

Wicepremier Jarosław Gowin odpowiadał na żywo na pytania internautów "Rzeczpospolitej". Dotyczyły oczywiście tzw. Ustawy 2.0, mającej zrewolucjonizować polskie szkolnictwo wyższe, a przeciwko której od ponad tygodnia protestują studenci. Gowin ujawnił, że klub PiS ma ją poprzeć.

W ramach akcji #zapytajGowina zorganizowanej przez "Rzeczpospolitą" na Twitterze internauci zadawali pytania ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławowi Gowinowi, na które potem wicepremier odpowiadał. Dotyczyły niczego innego jak reformy szkolnictwa wyższego, znanej pod nazwą Ustawa 2.0.

Padło m.in. pytanie o to, ile razy zmieniano Ustawę 2.0, jednak Jarosław Gowin nie odpowiedział wprost. Wskazał jedynie, że poprawki do niej wprowadzano w czterech turach w ciągu dziewięciu miesięcy.

Innym razem zapytano o to, jak ministerstwo zamierza "zapobiec chaosowi", jaki może wywołać ustawa.

Najlepszym dowodem bezzasadności tego zarzutu jest fakt, że pani minister (Barbara) Kudrycka ostro krytykuje moją reformę.

- odpowiedział Gowin.

Ustawa 2.0 z poparciem PiS

Padło też pytanie dotyczące politycznych decyzji w sprawie "ustawy Gowina". Czy w sytuacji, w której ustawa nie zostanie w Sejmie przegłosowana, wyjdzie Pan z koalicji? - zapytał jeden z internautów.

W klubie PiS wszystkie projekty rządowe z zasady objęte są dyscypliną. Podczas wczorajszego posiedzenia klubu marszałek (Ryszard) Terlecki zapowiedział, że klub ustawę poprze.

- odpowiedział Jarosław Gowin.

To spora zmiana, ponieważ wicemarszałek Terlecki wcześniej raczej krytycznie odnosił się do projektu wicepremiera.

Krytyka Ustawy 2.0

W tym samym czasie trwa ogólnopolski protest studentów. Akademicki Komitet Protestacyjny sprzeciwia się założeniom Ustawy 2.0 i wskazuje, że będzie ona szkodliwa dla środowiska akademickiego.

Jednym z największych zastrzeżeń krytyków projektu jest to, że jego model finansowania szkolnictwa wyższego ma sprawić, że fundusze trafiałyby tylko do największych ośrodków naukowych.

Więcej o: