Referendum Dudy z 16. pytaniem? Misiewicz: Punkt o dokumencie, który utajnił Lech Kaczyński

Pytania Andrzeja Dudy do referendum wciąż są obiektem debaty (ale też kpin), a ostatnio włączył się w nią Bartłomiej Misiewcz. Były rzecznik MON postanowił pomóc prezydentowi i zaproponował dodanie jeszcze jednego, już 16. pytania.

Pytania prezydenta do referendum, które miałoby się odbyć (w tej sprawie nie zapadły jeszcze wiążące decyzje, nawet Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie nie poparło pomysłu), wciąż są komentowane, choć nierzadko w pozytywnym kontekście.

Ogólność pytań i ich dobór stały się obiektem kpin (wspólnie z Robertem Mazurkiem wyśmiewał je Leszek Miller), ale też politycznych analiz. Dziennikarze raczej sceptycznie podeszli do pomysłu prezydenta i pytań, które zaproponował, pojawiły się nawet głosy, że może nim "pociągnąć ze sobą PiS na dno".

16. pytanie do referendum?

Mimo nieprzychylnych głosów, pojawiają się też tacy, którzy chcą pomóc prezydentowi. Jednym z nich jest Bartłomiej Misiewicz, były rzecznik MON i współpracownik Antoniego Macierewicza. Choć liczba pytań (15) już wydaje się za długa, Misiewicz zaproponował, by dodać jeszcze jedno.

Czy zgadza się Pani/Pan na ujawnienie aneksu do raportu z likwidacji WSI?

- napisał Misiewicz.

Sprawa ujawnienia aneksu do raportu z likwidacji WSI powraca w środowisku Prawa i Sprawiedliwości co jakiś czas - nie chciał tego zrobić zarówno prezydent Lech Kaczyński, jak i Bronisław Komorowski. Do sprawy w przeszłości odnosił się obecnie urzędujący w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda, który powiedział, że "nie widzi powodów", by ujawniać wspomniany raport.

Aneks utajniono decyzją prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2008 roku. Sam raport z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych został ujawniony i jest dostępny w internecie. WSI były polskimi służbami specjalnymi, które funkcjonowały do 2006 roku, za ich likwidację odpowiedzialny był Antoni Macierewicz.

Referendum Andrzeja Dudy - pytania

 1. Czy jest pan/pani za uchwaleniem nowej konstytucji RP, bądź zmian w obowiązującej konstytucji?
 2. Czy jest pan/pani za wprowadzeniem do konstytucji obowiązku przeprowadzenia referendum zatwierdzającego zmiany konstytucji?
 3. Czy jest pan/pani za wprowadzeniem do konstytucji obowiązku przeprowadzenie referendum w sprawach istotnych dla państwa i narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej milion obywateli?
 4. Czy jest pan/pani za odwołaniem się w preambule konstytucji do ponad 1000-letniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy, jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i tożsamości narodowej?
 5. Czy jest pan/pani za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych, takich jak świadczenia 500 plus?
 6. Czy jest pan/pani za zagwarantowaniem w konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 63 r.ż. i dla mężczyzn od 65 r.ż.?
 7. Czy jest pan/pani za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa RP w Unii Europejskiej?
 8. Czy jest pan/pani za zapisaniem w konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w UE oraz wyższości konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim.
 9. Czy jest pan/pani za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Polski w NATO?
 10. Czy jest pan/pani za zagwarantowaniem w konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?
 11. Czy jest pan/pani za wzmocnieniem w konstytucji pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa, także ojcostwa?
 12. Czy jest pan/pani za konstytucyjną ochroną pracy jako fundamentu gospodarki rynkowej?
 13. Czy jest pan/pani za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez naród prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi RP?
 14. Czy jest pan/pani za przyznaniem w konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?
 15. Czy jest pan/pani za zagwarantowaniem w konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?

Duda ściągnął wszystkich na Narodowy w sprawie referendum. Ale najważniejszego nie powiedział

Więcej o:
Komentarze (196)
Pytania prezydenta do referendum. Misiewicz proponuje dodatkowe
Zaloguj się
 • krotkizzoliborza

  Oceniono 53 razy 53

  Czy zgadza się Pani/Pan na ujawnienie i zaakceptowanie mojego romansu z Antonim Macierewiczem?

 • antoszek22

  Oceniono 42 razy 42

  Czy chcesz by w konstytucji pojawił sie zapis by prezydent Duda po ukończeniu 50 lat płacił 5 zł za kubełek KFC ?
  Czy chcesz by w konstytucji zapisać by Dudowa znała artykuły konstytucji, które złamal jej mąz ?

 • mike689

  Oceniono 41 razy 41

  pytania chyba ukladal uposledzony umyslowo , ale se polaczki prezydenta wybrali

 • baluwolanda

  Oceniono 31 razy 31

  Czy jest Pan/Pani za karą dożywotniego pozbawienia wolności dla urzędników państwowych za bezprawne próby zmiany ustroju państwa, bez posiadania większości konstytucyjnej?
  Dupa, całe to referendum jest nielegalne, szukacie furtek dla dalszego łamania konstytucji - BĘDZIESZ SIEDZIAŁ !!!

 • mur67

  Oceniono 27 razy 27

  Czy ten k....n rozumie czego dotyczy słowo "konstytucyjne". Naprawdę wg specjalisty od ruszania moździerzem w konstytucji ma się znaleść zapis dotyczący raportu WSI?

 • superpolpol

  Oceniono 25 razy 23

  18. Czy zgadza się pan / pani na opublikowanie akt TW Balbina wraz z zebranym materiałem operacyjnym?
  19. Czy zgadza się pan / pani aby Antoni oddał materiały wspomniane w pytaniu 18?
  20. Czy uważa pan / pani, że Misio Kakałko jest słodziaczkiem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX