Prezydenckie referendum według komentatorów. "Duda pociągnie ze sobą PiS na dno"

"Jeśli dojdzie do tego referendum, to prezydent Andrzej Duda pociągnie ze sobą PiS na dno. Efekt Komorowskiego murowany" - takie komentarze wśród dziennikarzy można znaleźć na temat prezydenckiego referendum. Piętnastu pytań Andrzeja Dudy broni niewiele osób, a nawet PiS ostrożnie reaguje na inicjatywę.

Prezydent Andrzej Duda przedstawił w poniedziałek, jakie pytania chciałby zadać w ewentualnym referendum konstytucyjnym. Polacy mieliby wypowiedzieć się o gwarancji programu 500+, członkostwa Polski w Unii Europejskiej, wsparcia rodziny czy o "szczególnej ochronie polskiego rolnictwa".

Pomysł prezydenta nie przypadł do gustu sporej części komentatorów i dziennikarzy po obydwu stronach barykady, którzy wskazują na to, że pytania są albo zbyt ogólne, albo zupełnie nietrafione. Doszło nawet do tego, że Prawo i Sprawiedliwość ma obawiać się porażki frekwencyjnej plebiscytu (dotychczas nie wydano oficjalnego stanowiska partii wobec referendum).

Propozycje wykpił już były premier Leszek Miller, któremu wtórował w tym dziennikarz Robert Mazurek.

Referendum prezydenta. "Czego brakuje w pytaniach?"

Pojawiały się też głosy, jak ten Bartosza Godusławskiego z "Dziennika Gazety Prawnej":

Wpisujcie czego Wam brakuje w pytaniach do referendum. Dla mnie bolesny jest brak: nierozerwalnego sojuszu z Węgrami, ustalenia kursu franka, zakazu sprawowania funkcji publicznych przez osoby o imieniu Donald

Według Stanisława Żerko, historyka, aktywnego na Twitterze, pytania są jeszcze "większą wtopą" niż referendum. W podobnym tonie pisał Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej".

Wojciech Szacki z "Polityki" uznał, że powiedzenie "nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi" po prostu nie wytrzymało "próby referendum".

"Jeśli dojdzie do tego referendum, to prezydent Andrzej Duda pociągnie ze sobą PiS na dno. Efekt Komorowskiego murowany" - wieszczył Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej".

Piotr Wielgucki (znany jako Matka Kurka) też nie szczędził krytyki referendum prezydenta.

Referendum Andrzeja Dudy - pytania

 1. Czy jest pan/pani za uchwaleniem nowej konstytucji RP, bądź zmian w obowiązującej konstytucji?
 2. Czy jest pan/pani za wprowadzeniem do konstytucji obowiązku przeprowadzenia referendum zatwierdzającego zmiany konstytucji?
 3. Czy jest pan/pani za wprowadzeniem do konstytucji obowiązku przeprowadzenie referendum w sprawach istotnych dla państwa i narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej milion obywateli?
 4. Czy jest pan/pani za odwołaniem się w preambule konstytucji do ponad 1000-letniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy, jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i tożsamości narodowej?
 5. Czy jest pan/pani za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych, takich jak świadczenia 500 plus?
 6. Czy jest pan/pani za zagwarantowaniem w konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 63 r.ż. i dla mężczyzn od 65 r.ż.?
 7. Czy jest pan/pani za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa RP w Unii Europejskiej?
 8. Czy jest pan/pani za zapisaniem w konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w UE oraz wyższości konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim.
 9. Czy jest pan/pani za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Polski w NATO?
 10. Czy jest pan/pani za zagwarantowaniem w konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?
 11. Czy jest pan/pani za wzmocnieniem w konstytucji pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa, także ojcostwa?
 12. Czy jest pan/pani za konstytucyjną ochroną pracy jako fundamentu gospodarki rynkowej?
 13. Czy jest pan/pani za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez naród prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi RP?
 14. Czy jest pan/pani za przyznaniem w konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?
 15. Czy jest pan/pani za zagwarantowaniem w konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?

Dr Spurek proponuje pytanie do referendum prezydenta Dudy: "Czy kobieta powinna być bezpieczna w swoim domu?"

Więcej o: