Mateusz Morawiecki o "grupie przestępczej" w sądzie. Sędziowie złożą pozew?

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" mówił, że chce, aby wiceszef Komisji Europejskiej skontrolował działalność Sądu Okręgowego w Krakowie. To wywołało protesty.

"Morawiecki musi odejść!" - skandowali uczestnicy protestu zorganizowanego przez KOD w Krakowie. Przed krakowskim sądem Komitet Obrony Narodowej rozpoczął protest w obronie niezawisłości sądów. 

Mateusz Morawiecki o "grupie przestępczej"

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu "Gazecie Polskiej". Wywiad ukazał się drukiem w środę, ale jego fragmenty były publikowane już od paru dni. Wywołały sprzeciw, bo Morawiecki mówił m.in. o "zorganizowanej grupie przestępczej", która mogła działać w krakowskim sądzie.

Beata Morawiec, była prezes SO w Krakowie, powiedziała "Gazecie Wyborczej", że jeśli słowa premiera faktycznie dotyczyć będą sędziów, wówczas rozważone zostaną odpowiednie środki prawne. Dodała, że premiera immunitet nie chroni. Z kolei Waldemar Żurek, były rzecznik krakowskiego SO i KRS- uznał, że słowa premiera są "obrzydliwe".

Wotum nieufności sędziów

Sędziowie Sądu Okręgowego w Krakowie wydali wotum nieufności wobec nominacji Dagmary Pawełczyk-Woickiej na prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie. Taką decyzję podjął Zbigniew Ziobro. Sędziowie wydali w tej sprawie uchwałę, że nominacja odbyła się bez zgody sędziów, co jest "lekceważeniem porządku konstytucjonalnego w Polsce". Wskazali na to, że kobieta nie posiada odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia, żeby zająć to stanowisko oraz że nie potrafi współpracować z organami władzy. Poza tym krakowscy sędziowie uważają, że w swoich działaniach jest ona stronnicza i że reprezentuje "czynnik polityczny".

Nocna walka o wolne sądy. Demonstranci wzywali Senatorów do zatrzymania ustaw o sądownictwie

Więcej o: