Leszek Miller wykpił pytania z referendum Andrzeja Dudy. "Jesteś za tym, by Polska grała na mundialu?"

Pytania zaproponowane przez Andrzeja Dudę w referendum stały się obiektem żartów w "Porannej Rozmowie" w RMF FM. Zarówno Robert Mazurek, jak i Leszek Miller, nie potrafili powstrzymać się od kpin.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda przedstawił, jakie pytania chciałby zadać Polakom w ewentualnym referendum konstytucyjnym. Pytania w referendum dotyczą m.in. wsparcia rodziny, gwarancji 500+ czy członkostwa Polski w UE.

Były premier Leszek Miller został zapytany o tę inicjatywę prezydenta w RMF FM.

Referendum Andrzeja Dudy. Pytania na antenie

- Znam te pytania, jedno z nich uważam za istotne. Jedno. Jest to pytanie, gdzie pan prezydent pyta, czy naród uważa, że jego kompetencje w zakresie zwierzchnictwa nad armią i udziału w polityce zagranicznej powinny być zwiększone - powiedział były premier, a każda kolejna wymiana zdań wzbudzała jeszcze większą wesołość prowadzącego i polityka.

Mazurek: Mi tam brakuje pytania na przykład o... karty pływackie.

Miller: No nie ma.

Mazurek: Nie ma też, czy te oczy mogą kłamać.

Miller: Nie ma też pytania, czy przejść na czas letni, czy na zimowy. A wie pan, jakie pytanie byłoby na czasie? Czy jesteśmy za tym, żeby Polska grała na każdym mundialu?

Mazurek: Pan mi utrudnia wykonywanie pracy.

Miller: Pragnę odciągnąć pana od tego zamiaru, który jest pana fanaberią.

Mazurek: To nie moja! Pan mnie z kimś myli, ja nie jestem Andrzej Duda!

Miller: Poważni ludzie nie powinni zajmować się tymi pytaniami, ja mam nadzieję, że referendum się nie odbędzie.

Leszek Miller o pytaniu: Ojciec miałby karmić piersią?

Mazurek zapytał też Millera, co sądzi o pytaniu w referendum, czy obecność Polski w UE powinna być zagwarantowana konstytucyjnie. - To pytanie nie ma sensu - zaczął były premier, ale musiał na chwilę przerwać, ponieważ Mazurek zaczął się śmiać. - Jeżeli UE zmieni nazwę, to co? Trzeba będzie zmieniać konstytucję? - dodał.

Później prowadzący wskazał, że skoro Miller nie za bardzo chce rozmawiać o referendum, to on wybrał ostatnie pytanie z tych, które chce zadać prezydent Andrzej Duda.

- O, to jest dobre. "Czy jest pan/pani za wzmocnieniem w konstytucji pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa, także ojcostwa?". I ja dodam, dziadkostwa.

- Ale co? Ojciec miałby karmić piersią, żeby wzmocnić swoją pozycję? - wyparował Leszek Miller.

Referendum Andrzeja Dudy - pytania

 1. Czy jest pan/pani za uchwaleniem nowej konstytucji RP, bądź zmian w obowiązującej konstytucji?
 2. Czy jest pan/pani za wprowadzeniem do konstytucji obowiązku przeprowadzenia referendum zatwierdzającego zmiany konstytucji? 
 3. Czy jest pan/pani za wprowadzeniem do konstytucji obowiązku przeprowadzenie referendum w sprawach istotnych dla państwa i narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej milion obywateli? 
 4. Czy jest pan/pani za odwołaniem się w preambule konstytucji do ponad 1000-letniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy, jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i tożsamości narodowej? 
 5. Czy jest pan/pani za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych, takich jak świadczenia 500 plus?
 6. Czy jest pan/pani za zagwarantowaniem w konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 63 r.ż. i dla mężczyzn od 65 r.ż.?
 7. Czy jest pan/pani za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa RP w Unii Europejskiej?
 8. Czy jest pan/pani za zapisaniem w konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w UE oraz wyższości konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim.
 9. Czy jest pan/pani za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Polski w NATO?
 10. Czy jest pan/pani za zagwarantowaniem w konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?
 11. Czy jest pan/pani za wzmocnieniem w konstytucji pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa, także ojcostwa?
 12. Czy jest pan/pani za konstytucyjną ochroną pracy jako fundamentu gospodarki rynkowej?
 13. Czy jest pan/pani za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez naród prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi RP?
 14. Czy jest pan/pani za przyznaniem w konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?
 15. Czy jest pan/pani za zagwarantowaniem w konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?

Indyjska firma tworzy ekologiczny tusz ze spalin

Więcej o:
Komentarze (250)
Pytania do referendum Andrzeja Dudy. Leszek Miller kpi
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 77 razy 59

  Jeśli znajdzie kogoś kto nie kpi z pomysłu Andrzejka to dopiero będzie sukces.

 • kataryniarski

  Oceniono 56 razy 50

  Pytanie #84 do referendum powinno brzmieć: Czy jest Pan/Pani za tym, że gdy o pół litra wódki pobije się dwóch Polaków, to koszty odszkodowania za ewentualne straty powinien ponieść najbliżej nich się znajdujący Niemiec lub najbliżej znajdujących się nich dwóch Ukraińców?

 • dewes

  Oceniono 47 razy 45

  16. Czy jest Pan/Pani za tym, żeby wszyscy mieli zagwarantowaną dobrą pogodę w trakcie urlopu?
  17. Czy jest Pan/Pani za tym, żeby nie latem nie gryzły komary i meszki?
  ...
  Mogę wymyślić mnóstwo innych istotnych dla Narodu kwestii, o których nie wspomniał Pan Prezydent.

 • niezalany

  Oceniono 45 razy 41

  choć za nim nie przepadam, to poczucia humoru odmówić mu nie można ;-)

 • lumpior

  Oceniono 39 razy 37

  Najważniejsze pytanie: Czy PrezesPan ma być królem,faraonem,cesarzem,a także prymasem?

 • munaciello

  Oceniono 36 razy 34

  Czy jesteś za tym, by konstytucyjnie zagwarantować badania inteligencji oraz badania psychiatryczne kandydatów na najwyższe urzędy w polskim państwie?
  Tego pytania mi zabrakło.

 • szaja25

  Oceniono 36 razy 32

  Jestem zdania, że nasze szkolnictwo wyższe nie ma się najlepiej, jeżeli taki ignorant jest doktorem prawa. Że on studia zaliczył, to też jest jakiś ewenement, taki nieuk, żal prawdziwych Żaków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX