Prezydent Andrzej Duda ogłosi dziś pytania na referendum konstytucyjne

Prezydent Andrzej Duda ma ogłosić pytania, jakie zostaną przedyskutowane podczas referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji - tak powiedział PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Prezydent prawdopodobnie przedstawi je w trakcie posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju, które odbędzie się dzisiaj o godz. 15 w Pałacu Prezydenckim.

Referendum konsultacyjne ws. konstytucji jest planowane od dawna. W jego ramach odbyło się już kilkadziesiąt spotkań, w tym osiemnaście otwartych dyskusji na szczeblu regionalnym, debaty eksperckie, a także spotkania z prezydentem pod hasłem "Wspólnie o konstytucji". To na podstawie wniosków z tych wydarzeń mają zostać sformułowane pytania referendalne.

Referendum konstytucyjne. Czy Polakom spodobał się ten pomysł? >>>

Pytania referendalne. Ostateczna wersja

Wiceszef KP podkreślił, że pytania, jakie być może zostaną dzisiaj przedstawione, będą mogły podlegać zmianom. Ich ostateczna wersja zostanie umieszczona w projekcie postanowienia prezydenta o organizacji referendum ogólnokrajowego. Paweł Mucha wskazuje, że taki projekt mógłby zostać złożony w Senacie najwcześniej 23 lipca. Do dnia złożenia projektu politycy będą mogli dyskutować nad ostateczną wersją pytań i wprowadzać do nich korekty.

Kiedy odbędzie się referendum?

Referendum ws. konstytucji miałoby odbyć się 10 i 11 listopada. Tak przynajmniej zapowiedział prezydent w trakcie uroczystości obchodów rocznicy Konstytucji 3 Maja. Andrzej Duda zachęcił wówczas wszystkich Polaków, aby wzięli udział w głosowaniu, w którym "będą mogli wypowiedzieć się, co do swojej wizji przyszłego ustroju Polski".

Para prezydencka śpiewa z dziećmi o numerze ratunkowym 112

Więcej o: